Voetbal buiten de stadions. 5 De competities van de afdeling Amsterdam beginnen eerst heden een week later dus dan de K.N.V.B. zodat wij nog niet in staat zijn wedstrijd-resultaten te memoreren; hierdoor hebben wij gelegenheid iets te vertellen over een geheel ander onderwerp, dat echter onder de titel van deze rubriek uitstekend past. Wij willen het n.l. eens hebben over de Bondsvergadering van de K.N.y.B. Ieder jaar, kort voor de aanvang van de competities, komt deze vergadering, het „Bondsparlement", bijeen om haar mening te zeggen over het Bondswerk in het afgelopen jaar en tevens richtlijnen uit te stippelen voor de toekomst. Het kan er wel eens warmpjes toegaan in deze vergaderingen, want meermalen zijn de afgevaardigden heus niet zuinig met hun critiek op de Bondsleiding, in casu het K.N.V.B.-bestuur. Dit verschijnsel is op zichzelf in het geheel niet veront rustend, integendeel, in ieder democratisch gevormd bestel is critiek een onmis baar element, mits daarbij de bedoeling voorzit, de goede zaak te dienen, alsook het streven naar perfectionering. Zo'n Bondsvergadering is dan ook inderdaad een belangrijk gebeuren in onze voetballerij en daarom was het toch wel droevig, dat de vergadering, welke op Zaterdag 10 September in het Amsterdamse Minerva-Paviljoen werd gehouden, zo teleurstellend was en zeker de slechtste, welke wij de laatste jaren hebben bijgewoond. Er stonden toch waarachtig voldoende belangrijke punten op de agenda, maar de betoogtrant van de verschillende afgevaardigden was vaak verre beneden peil. Dit kwam wellicht, doordat verschillende sprekers blijk gaven, de strekking der behandelde punten niet voldoende, of in het geheel niet te kennen. Vaak k^eeg men de indruk, dat men maar iets zei, nu ja, omdat men nu eenmaal ook wel iets wilde zeggen. Bondsvergadering of Cabaret. Een Noordelijk afgevaardigde maakte het in dit opzicht wel erg bont. Kort na de aanvang van de vergadering vermat hij zich, ongeveer een half uur allerlei dingen te zeggen, die met een beetje goede wil als critiek op het Bondsbestuur te onderscheiden waren. Voorzitter Lotsy had aan een antwoord, dat minder dan een minuut in beslag nam, voldoende om deze afgevaardigde van zijn ongelijk te overtuigen. Later was het deze zelfde afgevaardigde, die de vergadering op een op rijm gesteld betoog vergastte, dat zo onzinnig en zo langdradig was, dat de ver gadering er merkbaar door geïrriteerd werd en dat een mede-afgevaardigde de uitroep ontlokte: „Mijnheer de voorzitter, zijn we hier in een Bondsvergadering of in een Cabaret." Belangrijke besluiten. Toch gebeurde er ook nog wel iets belangrijks en daartoe valt in de allereerste plaats te rekenen het aanvaarden van het rapport van de Commissie voor Ama teurisme. Volgens de daarin gedane voorstellen wordt een ieder, die, in welke vorm dan ook, sport-journalistiek pleegt tegen een geldelijke vergoeding, tot professional verklaard. Algehele bewondering oogstte dit besluit niet; klaarblij kelijk ook niet bij de Bondsvoorzitter, die als laatste zijn stem uitbracht met een krachtig: ^tcgcri!". Ook het Rapport inzake Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal vond in deze ver gadering een gunstig onthaal en men kan daar vrede mee hebben, want het werd inderdaad wel tijd, dat dit soort voetbal „wild voetbal" in goede banen wordt geleid en behoorlijk wordt gereglementeerd. Een interessant debat tussen de Ajax-praeses, de heer Koolhaas, en Ir. Hopster, vice-voorzitter van de K.N.V.B., vormde wel één der hoogtepunten van deze ver gadering. Uit het antwoord van de heer Hopster was het verblijdend feit te beluisteren, dat men van R.K.-zijde nog altijd veel prijs stelt op het behoud van de fusie en dit geluid gaf tenminste aan deze vergadering nog een prettig tintje. De Bondsvergadering is dus weer achter de rug en inmiddels is ook de voetbal weer gaan rollen. Hopen wij, dat dit seizoen in alle opzichten zal slagen en dat de sportiviteit op de velden hoogtij zal gaan vieren, want daaraan heeft in de af gelopen jaren helaas nog heel veel gemankeerd. 5 Ch. RION.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1949 | | pagina 5