Officieel Programma A J AX - ST A DION Ajax D. W. V. ]y0 g Prijs tO cent Onder redactie van J. HOVEN Zondag 14 October 1945 Deze bekerwedstrijden, volgens de thans ingestelde methode gespeeld, beschouw ik als een vérgaande concessie aan de lagere clubs. Deze halve competities van eerste klasse clubs met tweede klassers helpen de laatsten op tot dusverre voor nen ongekende wijze aan populariteit, aan stevige recettes (de ontvangsten worden gedeeld) èn naar we., hopen aan bevordering van het spelpeil. De eerste klassers doen daarmee tegenover de tweede klassers aldus een vooraanstaand bondsbestuurder onlangs nog in een openhartig babbeltje een nuttig werk. Of zij er echter hun eigen belangen mee dienen, staat te bezien. Er ontstaat op deze wijze steeds meer een nivelleering van krachten. Steeds meer wegen de tweede klassers tegen de eerste klasse ploegen op en bij velen bestaat het klasse-verschil alleen nog maar in naam. Dit moge heel prettig zijn voor de tweede klassers (al ware promotie nóg veel aangenamer!) voor de eerste klassers is dit zeker niet de beste behartiging van de eigen belangen en als straks de vereeniging van eerste klassers (is die overigens al weer opgedoken?!) eens tot de conclusie komt, dat deze bekermethode door haar niet langer geaccepteerd kan worden, zij het dan op grootendeels egoïstische gronden, dan zou mij dat geenszins verbazen. Men zal dan zeggen, dat is in strijd met dezen „democratischen" tijd, doch we merken er tot dusverre bitter weinig van dat zij, die zich zelf als de apostelen der demo cratie presenteeren, het voorbeeld geven en eigen belangen uitschakelen. Vast staat dat met deze langademige bekerwedstrijden, de gewone competitie ernstig in gevaar komt. Anders is er medio October al een flink begin gemaakt, nu moet er nog begonnen worden en verstrijkt October geheel met beker-wedstrjj den. Ik geloof, dat het hoog tijd wordt, dat met de competities wordt begonnen, opdat het vereischte aantal Zondagen voor internationaal voetbal beschikbaar blijft. Met het voorgaande beoogen we allerminst om de wedstrijden van de eerste klassers tegen tweede klassers als minderwaardig te qualificeeren. De uitslagen van vele bekerwedstrijden in het geheele land toonen wel aan, dat er geen aan leiding is tweede klassers te onderschatten, ja dat er een aantal tweede klassers als gelijkwaardig te beschouwen is. Misschien animeert dit het bondsbestuur nog wel eens het aantal eerste klassers uit te breiden. Door de jongste aanwinsten in het Zuiden is het totaal aantal eerste klasse clubs nu al op 62 gebracht en wie weet of men er in het Oosten ook nog niet een paar aan toevoegt. Binnen enkele jaren zal dat onherroepelijk tot de instelling van een hoofdklasse leiden! Intusschen is de situatie in Amsterdam zóó, dat we hier, naast de vier eerste klassers, clubs hebben als A.F.C., T.O.G. èn.D.W.V. die niet of nauwelijks voor de eerste klassers onderdoen. A.F.C. op 't oogenblik stellig niet en het feit dat D.W.V. hier j.l. Zondag met 5—2 van West Frisia kon winnen, zal een ieder, die de Enkhuizers pas geleden tegen Ajax hier in het Ajax-stadion in actie zag, te denken geven. West Frisia gaf toen uitstekend partij en slechts een bijzondere bevlieging van Guus Drager wiens spel in eens zijn oude glorie in herinnering bracht leidde tot een overwinning, die mogelijk iets grooter was dan de krachts verhouding over het geheel rechtvaardigde. D.W.V. was Zondag op haar veldje over 't IJ beslist sterker dan West Frisia, hier gaven de cijfers de verhouding goed weer. Twee jaren geleden moest Ajax het voor de bekerwedstrijden ook tegen D.W.V. opnemen, eerst voor de halve voor-competitie en toen nóg eens omdat D.W.V. als tweede ook geplaatst was en zoo waar tegen Ajax lootte. Beide wedstrijden werden in de Meer gespeeld, den eersten won Ajax met flinke cijfers, den tweeden met 31 en in beide wedstrijden gaven de geel-zwarten uit Amsterdam-Noord ferm partij. Wij vermoeden dan ook nu dat D.W.V. den huid duur zal verkoopen en dat men een aardigen strijd te aanschouwen krijgt. J. H.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1945 | | pagina 1