Officieel Programma AJAX - STADION Ajax Sparta. ]\T0_ 7 Prijs 10 cent Onder redactie van J. HOVEN Zondag 16 September 1945 Wij krijgen den indruk dat het publiek meer de waarde gaat inzien van en belang stelling gaat toonen voor vriendschappelijke wedstrijden. In de lange periode van de „alleenzaligmakende" competitie, trokken zelfs de meest attractieve „friendly games" weinig toeschouwers. Het lijkt er op dat thans deze gering schatting van oefenspelen, al of niet tijdelijk, overwonnen is, mede ten gevolge van de grootere activiteit van de spelers, die vroeger zoo'n oefenpartijtje gebruik ten om eens een weekje verstek te laten gaan (met als gevolg onvolledige elf tallen) of in elk geval weinig lust vertoonden, om zich geheel te geven. Vermoede lijk heeft deze omstandigheid er tevens toe geleid, dat het publiek weinig belang stelling voor zulke vriendschappelijke ontmoetingen aan den dag legde. Als die periode overwonnen zou zijn, dan zou dit de sport in het algemeen ten goede komen. Het ditmaal, door het deelnemen van de vier hoofdstedelijke eerste klasse ploe gen, zeer interessante tournooi om den A.R.O.L.-beker, vond onder uiterst gunstige omstandigheden plaats. In de Amsterdamsche pers werden de omstandigheden in aanmerking genomen vrij uitvoerige commentaren over de eindwedstrijden van j.l. Zondag opgenomen, waarbij het wel heel zonderling aandeed, dat niemand het der moeite waard vond, dat Ajax in den wedstrijd van Blauw-Wit eerst Fischer en daarna Brockmann door verwondingen verloor. Dat dit oorzaak werd dat Ajax den wedstrijd niet won, is een andere kwestie, doch dat een dergelijke, tijdens het spel ontstane, handicap intreedt, kan toch niet genegeerd worden, als men het spelbeloop en de krachtsverhouding op de juiste wijze beoordeelen wil. Ajax heeft noch tegen H.B.S. nóch tegen Blauw-Wit aan de verwachtingen beantwoord. Naar onzen smaak was het spel niet snel en niet energiek genoeg. Dat de geringe tegenstand van H.B.S. niet tot een topprestatie inspireerde, willen we accepteeren, doch er waren alle mogelijke motieven aanwezig, om speciaal tegen Blauw-Wit èlles te geven, waartoe men in staat is. Onwillekeurig vragen we ons af, of de physieke conditie der spelers wel reeds zóó is, dat men verwachten kan, dat zij l/2 uur met volledige overgave, snel en doortastend, spelen kunnen. Spelers van Ajax moeten steeds voor oogen houden, dat zij de representanten zijn van een club met een nationale en zelfs internationale reputatie, zooals er van de huidige eerste klasse vereenigingen, geen tweede heeft. Speler te zijn van het eerste elftal van Ajax legt bijzondere verplichtingen op, óók in het dagelijksche leven, dus terwille van de physieke conditie. In elk geval hebben wij het gevoel gehad, j.l. Zondag in het stadion, dat er ondanks de handicap van het uitvallen van Fischer en Brockmann gewonnen had kunnen en moeten worden. Dat leek ons, van Ajax-standpunt bezien, het onbevredigende van het spel der rood- witten in den halven eindstrijd tegen Blauw-Wit. Sparta moge niet meer de groote, roemruchte club zijn uit de gloriedagen met Bok de Korver, Ruffelse, Van der Wolk, Huug de Groot en al die stoere knapen van internationalen faam, Sparta is toch Sparta gebleven, een mooie club, echt Rotterdamsch energiek, met een vlotte, jonge ploeg, die ook in de periode na de Bevrijding van ons vaderland resultaten behaalde die van kracht getuigden. Een Rotterdamsch confrater zei me de vorige week nog dat Sparta een goed elftal heeft, doch zéér onervaren, in staat van de sterksten te winnen en dan weer van een matige ploeg te verliezen. En hij zei óók nog: Sparta kan niet tegen een grof en „bonkig" spelende ploeg optornen. Het elftal is wat jong en zelfs iets licht. Maar het wordt door goed tegenspel geïnspireerd en dan blijkt stellig dat Sparta's huidige ploeg iets in de mars heeft en in staat is de sterkste ploegen des lands goed partij te geven. We treffen in de opstelling bekende namen o.a. Van der Lely, mr. Dommering (zoon van den oud-kampioen biljarten), Van den Berg en Verheul, naast enkele ons minder bekenden, doch we zijn er op grond van de ons verstrekte gegevens van overtuigd, dat de Ajaxieden, willen zij heden een eervol resultaat behalen, spelen moeten voor wat zij waard zijn. Wij vermoeden dat na het voor hen minder fortuinlijk resultaat van j.l. Zondag in het Olympisch stadion, Keizer en zijn mannen er een eer in zullen stellen, Sparta te slaan en het Amsterdamsche publiek te toonen, dat er alle aanleiding is voor de naaste toekomst goede verwachtingen van hen te koesteren. De spelers van Ajax moeten er door hun spel voor zorgen, dat ook de meest onwelwillende criticaster inziet, dat hij zichzelf belachelijk maakt, als hij het spel van Ajax middelmatige of zwak noemt. Men behoeft trouwens de tot dusverre behaalde resultaten aan de achterzijde opgemaakt slechts te controleeren, om de aanvechtbaarheid dezer bewering te begrijpen. J. H.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1945 | | pagina 1