Officieel Programma A]AX - STADION No. 6 PTiis 10 cent Ajax - Heerenveen. Onder redactie van f. HOVEN Zondag 26 Augustus 1945 De reeks interessante wedstrijden, welke Ajax gespeeld heeft sedert de bevrijding van ons vaderland, werd j.l. Zondag voortgezet met een wedstrijd tegen de oude Vlaamsche rivale, de Liersche Sportclub, een der sterkste ploegen van^Belgie, die er in slaagde den Ajaxieden de derde nederlaag sedert den gedenkwaardigen zesden Mei van dit jaar toe te brengen. Zooals velen wel verwacht hebben, heeft de Liersche - aldus noemt men in België de L.S.K. bijna altijd - kunnen winnen. Het voordeel van de ervaringen van een serieus competitie-seizoen 1944/1945 en van een ook wel ietwat betere physieke conditie, hebben hier den doorslag gegeven, waarbij bovendien een beter positiespel den doorslag gaf. Aldus berichtte mij den als steeds zeer objectieven secretaris van Ajax, den heer J. Elzenga, die op de onlangs gehouden algemeene vergadering van Ajax eens1te^^1gs..t°t_^f.r:2 werd benoemd. Gelukkig beteekent dit niet een afscheid, zooals dat bij dergelijke zeldzame onderscheidingen in den regel het geval is, doch blijft deze eminente bestuurder zijn krachten ook verder aan Ajax wijden, hetgeen beteekent dat het secretariaat in vertrouwde handen is. Maar terugkeerend tot de wedstrijden deze nederlaag met 1—3 tegen de sterke Liersche, was een eervolle en zij gaf een minder teleurstellend gevoel dan de nederlaag, veertien dagen Feijenoord, eveneens met 13. Want toen speelde Feijenoord (zonder Kuppen) een heel matig partijtje en toch nog beter dan de overigens zeer onvolledige ploeg van Ajax. Het is waar, Ajax heeft vele bruikbare reserves, meer dan vrijwel alle andere clubs, doch een uitkomen met 5 invallers kan Ajax zich tegen eerste klasse tegenstanders niet permitteeren. „Dron Heden vindt dan een wedstrijd tegen de bekende Noordelijke kampioene Heeren veen plaats en gaarne wijs ik er speciaal op, dat misschien wel geen enkele club in ons land hier thans zóó hartelijk welkom is als Heerenveen, de ferme kampioens- ploeg uit het Friesche Haagje. Dit oordeel berust niet alleen op sportieve gronden, doch in dit geval bovenal op het feit, dat Heerenveen zich tegenover Amsterdam van een zijde heeft doen kennen, die den Ajaxieden tot groote erkentelijkheid en bijzondere waardeering heeft gestemd. Jeugdige Ajaxieden waren geruimen tijd tegelijk met junioren van de drie andere Amsterdamsche eerste klasse clubs de gasten van Heerenveen. Zij zijn daar in de zeer moeilijke tijden, die wij Amsterdammers door moesten worstelen, zeer hartelijk opgenomen en zij hebben de aangenaamste herinneringen behouden aan hun prettig verblijf in Heerenyeen. Daarna is dat zeer bijzondere tournooi georganiseerd door de Noordelijke kam pioenen, waarbij de vier hoofdstedelijke eerste klasse clubs met hun bestuurderen de gasten waren van Heerenveen. Dat leidde tot een sportief gedenkwaardig tour nooi en bovendien tot een zeer gastvrij onthaal en zoodoende tot een aller genoeglijkst uitstapje waar alle Amsterdammers met veel voldoening aan deel genomen hebben. Geen wonder dus, dat de heeren Koolhaas en consorten er prijs op stellen den Heerenveeners hier een hartelijke ontvangst te bereiden. Toch zouden Abe Lenstra en zijn mannen bij al die vriendschap en hartelijkheid niet gaarne zien, dat de Ajaxieden hun wedstrijd al te zeer zouden opvatten als een amicaal rendez-vous binnen de krijtlijnen. Dat ware in strijd met de bedoeling die Heerenveen met dit treffen eveneens nastreeft en die bedoeling is revanche te nemen voor de onlangs in den uurwedstrijd in Heerenveen geleden nederlaag met 42. Of de Friezen daartoe in staat zijn? Onmogelijk is dat in elk geval niet, doch we vertrouwen, dat Keizer en zijn mannen het zullen beletten. De natuur is bij voetballers sterker dan de leer, d.w.z. de wedstrijd brengt van zelf de prikkel om, conform den geest van de sport, naar beste krachten eerlijk naar de overwinning te streven. En dat beteekent dus dat we er op vertrouwen dat ook Ajax ernstig naar de overwinning zal streven. Ajax heeft daarbij na de opvolgende nederlagen met 31 tegen Feijenoord en de Liersche trouwens iets goed te maken. We naderen nu de meer serieuze wedstrijden, de officieuze en daarna de officieele opening van het seizoen 1945—1946. Want al wordt dit geen gewoon competitie seizoen, al zullen het „herstel-competities" worden, tóch verwacht Amsterdam en in het bijzonder de Ajax-kring veel goeds van Ajax en hoopt men zelfs dat in het vroege voorjaar van 1946 de kampioensvlag kan worden geheschen. Na den wedstrijd van heden komt dan a.s. Zondag aan den Wandelweg voor het A.R.O.L.- tournooi het treffen met H.B.S. en dan volgende week daarop.... „eventueel" de halve eindstrijden voor dit tournooi in het Olympisch Stadion. Zoo hopen we dan vandaag Heerenveen en Ajax in vorm te zien en een wedstrijd te mogen aanschouwen, die de reputatie dezer clubs waardig is. J. HOVEN.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1945 | | pagina 1