Officieel Programma A J AX - STADION A]AX - D.W.S. No. Prijs 10 cent Onder redactie van J. HOVEN Zondag 27 Mei 1945 Met innige vreugde en voldoening geven we gehoor aan den oproep van het bestuur van Ajax, om het programma voor den eersten wedstrijd in het Ajax- stadion na de bevrijding van een inleidend woord te voorzien. Allereerst aan alle aanhangers van onze sport, namens Ajax, de hartelijke ge- lukwenschen met de bevrijding. Met bijzondere voldoening kan geconstateerd worden, dat de Nederlandsche sportbeweging op een uiterst gering percentage slechte vaderlanders na eendrachtig was in haar haat en in haar stil verzet tegen den onderdrukker. En ook aan het verzet van de daad hebben zeer vele sportlui uit alle kampen deel genomen, zoodat ook het aantal slachtoffers niet gering is. Het was nog niet mogelijk volledige gegevens te verzamelen, die voor publicatie geschikt zijn, doch wèl willen we hier degenen in eerbiedige en dankbare herin nering gedenken, die als slachtoffer van den wreeden bezetter gevallen zijn. Het hervatten van het sportleven, dat ten opzichte van het groote maatschap pelijke raderwerk slechts een zeer klein onderdeel vormt, mag niettemin gelden als een kostelijk bewijs, dat er weer een stukje van het goede, oude leven is teruggekeerd. Wat moet het voor Koolhaas, Elzenga, Volkers en hun medebe stuurders een bijzondere vreugde zijn geweest (al bleek het niet zoo eenvoudig een en ander te regelen!) de voorbereidingen voor deze eerste oefenpartij van hun club in bevrijd Nederland te treffen, zooals het voor ons een voorrecht is het publiek hier het welkom te mogen toeroepen en zooals het publiek het onge twijfeld als een vreugdig gebeuren zal beschouwen, den bekenden gang de oude Meer in naar het vertrouwde Ajax-stadion te ondernemen. Zoo verkrijgt deze eerste „friendly game" van Ajax een feestelijk karakter, al is het niet de bedoe ling er een officieel cachet aan te geven. Onze harten zullen vandaag sneller kloppen, nu weer „onder ons" zijndat is te zeggen, onder ons als vrije menschen, onder ons als vrienden. Want als we niet onder ons zullen blijken te zijn, als we tusschen de burgerpakkies de typische groenachtige, beige uniformen zien van onze geallieerde vrienden, onze bevrijders, dan kan ons dat slechts verheugen. Zij zijn even hartelijk welkom als de aan wezigheid van uniformen in den voorbijen, bangen tijd door ons als een afschu welijke ergenis gevoeld werd. Het bestuur van de A.F.C. Ajax roept den Cana- deezen, die dezen wedstrijd bezoeken, een krachtig welkom in het Ajax-stadion toe, en gaarne maken we ons tot tolk van alle aanwezigen, als we ons daarbij van harte aansluiten. Ajax opent dus met een oefenpartij tegen D.W.S.een wedstrijd die al her haaldelijk zeer attractief bleek te zijn en die dat ook nu wel zal zijn, al zijn de omstandigheden van zoodanigen aard, dat men geen feilen strijd van twee en twintig in topvorm en op volle kracht spelende ploegen te aanschouwen zal krijgen. Het zal eiken toeschouwer duidelijk zijn, dat men dat niet mag en ook niet kan verwachten. De lichamelijke gesteldheid der spelers kan niet zoodanig zijn, dat men zich geheel geeft, zooals dat in competitiewedstrijden van grootere sportieve beteekenis pleegt te doen. Niettemin zijn alle spelers door bekwame en verantwoordelijke artsen gekeurd en moge een ieder duidelijk zijn, dat deze dok toren de verantwoordelijkheid voor het spelen van een wedstrijd door de voor

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1945 | | pagina 1