Officieel Programma AJAX-STADION Ajax - Blauw Wil. No. 10 Prijs 5 cent Onder redactie van J. HOVEN. Zondag 3 Januari 1943 De historie van de wedstrijden tusschen Ajax en Blauw Wit. Hoe vaak reeds is de Amsterdamsche sportwereld vervuld geweest van dit sportief evenement van den eersten rang. De wedstrijd van heden wordt de 24e competitie wedstrijd tusschen de beide groote Amsterdamsche clubs uit Oost en Zuid, doch legio wedstrijden meer hebben Ajax en Blauw-Wit, hetzij als tweede klassers vóór 1917, hetzij in oefenspelen, tegenover elkaar gestaan en het aantal kijkers naar al die kampen mag men wel op een millioen schatten. Als men bedenkt dat de gemeente daarvan recht streeks alleen al 20% ontving en tienduizenden daarvan direct of indirect profiteerden, dan kan men nagaan wat Ajax en Blauw-Wit in al die jaren voor Amsterdam en voor de Amsterdammers beteekenden en nóg beteekenen. Over de historie van deze wedstrijden vermelden we verderop in deze bescheiden uit gave enkele vluchtige gegevens. Helaas ontbreekt ons de ruimte er meer van te vertellen. We hopen later onze schade nog wel eens in te halen! Het best wordt de historische beteekenis van deze wedstrijden in het licht gesteld door den wedstrijd van heden. Als competitie-wedstrijd staat er niets bijzonders op het spel. We mogen aannemen, dat Blauw-Wit's kampioenskans verkeken en Ajax's degradatie kans geweken is. Meer dan gewone waarde kan aan het winnen of verliezen der punten niet toegekend worden. Maar daarom niet minder aan het winnen of verliezen van den wedstrijd. Het is uitsluitend de gezonde eerzucht de echte locale rivaliteit, die aan deze ontmoeting weer zóó'n cachet verleent, dat we weer een vol huis mogen ver wachten. Doch ook 't feit dat men algemeen overtuigd is, dat het een open strijd met gelijke kansen wordt, draagt er sterk toe bij dat de Amsterdamsche sportwereld deze partij bijwonen wil. Ondanks het teleurstellende spel in den wedstrijd Blauw-WitAjax, onlangs in het Olympisch Stadion gespeeld, toen de Zebra's met 2—0 wonnen, is men algemeen overtuigd, dat het nu een boeiende en spannende strijd wordt van goed gehalte, een goed begin van beide clubs in het nieuwe jaar. Dat is waar ook, we beginnen aan een nieuw jaar. Ik moge dan de tolk zijn van Ajax, als ik allen sport- enthousiasten een véél beter jaar wensch. J. H. De geschiedenis van de wedstrijden tusschen Ajax en Blauw-Wit als eerste klasse clubs is al ruim een kwart eeuw oud. In Sport in Beeld-De Revue der Sporten is er onlangs weer eens uitvoerig aandacht aan besteed. ,,Voor 25 jaren, toen Ajax bij keuze naar de eerste klasse gepromoveerd was en meteen kampioen van Nederland werd, ontmoetten ze elkaar voor het eerst in het oude stadion en op het oude Ajax-terrein, thans zijn beide clubs verhuisd, zij het dan ook slechts over een afstand van enkele honderden meters, naar het Olympisch stadion, dateerend uit 1928 en naar het Ajaxstadion, dat in 1934 in gebruik genomen werd. Door Blauw-Wit's tijdelijke degradatie en door de verdeeling der twintig Westelijke eerste klassers over de afdeelingen I en II zijn Ajax en Blauw-Wit niet elk seizoen tegenover elkaar komen te staan. Het is thans het twaalfde seizoen, waarin ze voor de competitie elkaar ontmoeten. De elf tot nu toe gespeelde seizoenen gaven als resul-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1943 | | pagina 1