Edmond Claus:'Laatste stappen AjaxJeugd Niet voor het eerst in de Ajax-historie was de Rotterdamse Kuip een plek van glorie. Op 18 april versloeg Ajax in de bekerfinale Vitesse met 2-1. Het winnende doelpunt kwam van de voet van David Neres. Ook in tijden van coronacrisis draait de jeugdopleiding van Ajax gewoon door. In het vorige nummer van Ajax Club nieuws vertelden Mark van Lith en Thomas Niehe over de allerjongste Ajacieden in de Onder 8. Dit keer geeft Edmond Claus als technisch coördinator van de bovenbouw een inkijkje in het reilen en zeilen van Ajax OI7 en OI8. Op welk vlak onderscheidt de bovenbouw zich van de midden- en onder bouw in de opleiding? 'In de onderbouw ligt het accent op de technische vaardigheden: het één-op-één-duel en het frontaal passeren. Baas over de bal zijn. In de middenbouw wordt nadruk gelegd op samenspelen en samenwerken. Als linie en als team. Edmond, om te beginnen: wat zijn jouw taken en verantwoordelijkheden als technisch coördinator bovenbouw? 'Ik ben verantwoordelijk voor het voetbaldeel en alle processen daar omheen. In al die processen leveren collega's een eigen bijdrage aan de ontwikkeling van individueel talent. Ik bewaak die processen en zorg ervoor dat alles goed loopt.' Wie dragen onder meer bij aan de opleiding van een Ajax-talent? 'De speler staat centraal en is onderdeel van het team. Rond het team staan voetbaltrainers, maar bijvoorbeeld ook performance trainers en mentoren van de School van de Toekomst. Daarbij geven collega's van de video- en Science-afdeling input, net als die van de medische afde ling en de planningstak van Ajax. Iedereen raakt het voetbaldeel. De speler doet het uiteindelijk allemaal zelf, maar wij zorgen ervoor dat het talent zich optimaal kan ontwikkelen. Zowel technisch-tactisch als ook op sociaal-emotioneel, fysiek en mentaal gebied.' In de bovenbouw wordt de laatste stap gezet naar het profvoetbal. Dan gaat het vooral om de verdere ontwikkeling van het specialisme van een speler. Waar onderscheidt een speler zich mee? We zoomen in op wat hij heel goed kan. Daarbij zijn trainingen natuurlijk ook gericht op het verbeteren van wat nog niet goed genoeg is. Maar uit eindelijk wordt een speler uitgekozen omdat hij bepaalde dingen heel goed kan. Daar waarmee hij onderscheidend is.' Hoe gaan de Ajacieden in de bovenbouw om met alle beperkingen door de coronacrisis? 'Een jaar geleden was sprake van een echte lockdown. We zaten toen allemaal thuis. De spelers volgden op afstand programma's en deden challenges. De trainers keken de beelden daarvan dan terug. Trainers en spelers hadden die periode twee of drie keer in de week contact. In mei begonnen we weer voorzichtig met de veldtrainingen. Nog niet elke dag, maar op een paar momenten in de week. We hebben sinds die tijd te maken met beperkingen als niet kunnen douchen en kleed kamers niet mogen gebruiken. De busjes voor het halen en brengen van spelers uit de middenbouw reden toen ook niet. We hebben toen een groot beroep op de ouders gedaan; zij moesten de jongens halen en brengen. Vanaf augustus was sprake van een redelijk normale voor bereiding. Maar na vier of vijf wedstrijden ging het in oktober weer slechter. En kwamen nieuwe beperkingen. Gelukkig konden we wel blijven trainen. Nu gaan de jongens weer naar school op de Toekomst. Maar omdat douchen op ons complex nog niet mogelijk is, kunnen we ze niet twee a drie uur dampend en zwetend in de klas zetten. Op dit moment kunnen we daardoor nog steeds maar één keer per dag trainen. Een echt normaal programma, waarin je twee keer traint, is er helaas nog niet.' Hoe ziet de week van een bovenbouwspeler er nu uit? 'Maandag en vrijdag zijn gericht op individuele trainingen en skills training. Op dinsdag en donderdag staat de teamtraining centraal. Op zaterdag spelen we onderlinge wedstrijden. Dat deden we al,

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 8