Via Madrid naar Londen Historie AJAX ikeh ATLÉTICO MADRID Atlético Madrid was in de halve finale van de Europacup 1970-1971 de tegenstander van Ajax. Na een 1-0 nederlaag in Spanje opende Ajax met een klinkende 3-0 zege in Amsterdam de poort naar de finale. Atlético Madrid had onder leiding van de kleurrijke trainer Marcel Domingo dan misschien niet dezelfde uitstraling als stadgenoot Real (dat trouwens in de Europacup voor Bekerwinnaars tegen PSV geloot had), het bleef een vervaarlijke tegenstander, en bovendien nog de enige hindernis tussen Ajax en de Europacupfinale in Londen. Schrij ver dezes was alvast vooruit gereisd, al betrof dat een schoolwerk- week in de Britse hoofdstad, en zat met nog wat mensen en een transistorradiootje op de slaap zaal te luisteren naar de eerste wedstrijd, die plaatsvond in het ontzagwekkende Manzanares- stadion - op een bedroevend slechte grasmat. Ajax had er wel zin in, draaide als een tierelier en voelde dat het de Spanjaarden, die zich met faveure in de underdogrol kletsten, wel kon heb ben. Zelfvertrouwen dat al snel misplaatst bleek, want het werd een treurige vertoning van heel Ajax. Gelukkig was ook Atlético, met in de opstelling de latere bondscoach Luis Aragonés en topspits Garate, niet erg scherp, zodat vlak voor rust alleen een benutte rebound van Iru- reta op het scorebord eindigde. Keizer miste twee goede kansen, Cruijff werd (zeldzame gebeurtenis) zelfs gewisseld wegens niet-in- vorm-zijn en nul meeverdedigen. Zijn vervanger was Horst Blankenburg en dat bevestigde de EUROPA-CUP bus rs cemt 0LTMP1SCM STAOfOW AMSTERDAM behoudende coaching van Michels. Gelukkig was de schade dus tot 1-0 beperkt gebleven. Voor de derde keer 3-0 In de return greep Keizer al meteen zijn revanche: hij was door ver dediger Eusébio neergesabeld, en reageerde dat af op de enig juiste manier: met een ongenadig hard schot, dat doelman Rodri totaal verraste: I -0. Om in te lijsten. Daarmee was alles weer open. Ajax probeerde zijn geliefde spelletje te spelen, Atlético gokte op de counter. Een boeiend gevecht, dat een kwartier voor tijd beslist werd.Toen verkeek Rodri zich andermaal op een verrassend schot, ditmaal van Suurbier. En in de slotfase zorgde Neeskens met hulp van een terug kopballetje van Swart voor de slagroom. Een 3-0 overwinning, net als eerder in deze editie van het Europacuptoernooi tegen FC Basel en Celtic. Cruijff speelde een stuk beter, al had Rodri bijna per onge luk diens oor mee naar huis genomen. Gelukkig had dokter Rolink naald en garen om de hevig bloedende en bleek weggetrokken sterspeler te repareren. En nu met zijn allen naar Londen: voor vijfenzeventig gul den zat je er, dat was te doen, dus Wembley zette zich bij voorbaat schrap. Evert Vermeer

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 5