VAN OO VOORZITTER In januari 2017 stelde Ajax Erik ten Hag aan als hoofdtrainer. Dat gebeurde met de onomwonden bedoeling om onder Ten Hags leiding via de nationale doelstellingen de Europese ambities van de club gestalte te geven. nen maken op Champions Lea- que-niveau. Die 1-ster opleiding bijvoorbeeld. Daar zitten 14 bij eenkomsten in. Alle afdelingen van onze jeugdopleiding vertellen hoe hun afdeling in elkaar zit en wat ze doen. Onderbouw, middenbouw, bovenbouw, scou ting, performance, science, sup port, noem maar op. Welke men sen, hoeveel mensen, wat hun faciliteiten zijn. Dat is natuurlijk enorm interessant.' Naar buiten toe lijkt het bij de ACA vooral om de internationale samen werkingen met buitenlandse part nerclubs te draaien. Hoe zit dat? 'Alles start intern. Daar is het in eerste instantie ook voor bedoeld. Dat heeft altijd prio riteit. Het doel is onze kennis te borgen en daarin zijn we goed op weg, maar het is heel veel. Alle afdelingen leveren daar hun bij drage in.Van die grote berg heb ben we nog maar een klein stukje verzameld. We hebben er intern groot belang bij om dat goed te doen, want we willen niet kwetsbaar zijn dat er kennis verdwijnt - en dus kwaliteit - doordat mensen vertrekken. Het is de kunst om al die kennis van al die verschillende plekken te verzamelen en uiteindelijk samen te brengen in verschillende oplei dingen. Elke afdeling moet in principe zijn eigen opleiding krij gen. We willen onze eigen mede werkers continu intern kunnen opleiden. Als mensen zich zo kunnen doorontwikkelen ben je verzekerd van een continue stroom van kwaliteit. Als we in staat zijn interne medewerkers heel goed op te leiden en te faci- literen in hun ontwikkeling, dan hebben we ook de capaciteit om Lees door op pagina 4 Alleen het beste telt (voor ons) Tijdens de Paasdagen werd ik getriggerd door een stuk uit De Correspondent: 'Waarom veel voetbaltrainers niet alleen middelmatig lijken maar dat ook zijn'. Met zo'n kop boven het artikel word je al snel naar de inhoud getrokken. De essentie van het artikel draait om de "middelmatige super ster" en kan in twee zinnen uitgelegd worden. In sommige beroepen is het probleem niet dat het talent schaars is. Schaars is onze kennis van wie talent heeft! Is iemand geschikt om CEO van een groot bedrijf te worden of voetbaltrainer van een topclub? Dat weet je pas als iemand de baan heeft gekregen. Experimenteren met nieuwelin gen is daarom risicovol en kan grote consequen ties hebben. En dus kiezen clubs veelal iemand uit het korte lijstje namen van mensen met een trackrecord. Deze theorie is met alle denkbare data van de prestaties van 40 jaar Engelse trainers getoetst. En ja, het klopte dat het Engels voetbal overbevolkt is door trainers met een mager zesje. Clubs kozen vaker voor een ervaren trai ner die iets onder de drempel scoorde, maar dan ook weer niet door het ijs zakte. Ik moest natuurlijk aan Ajax denken of wij in onze rijke historie ook trainers hebben gehad die we als een 'middelmatige superster' kunnen bestempe len. Ongetwijfeld, maar namen invullen, daar begin ik niet aan. Met het aanstellen van onze trainer Erik ten Hag in januari 2017, heeft de directie gelukkig niet gekozen voor een 'middelmatige superster'. Er is eerst gekeken naar wat voor een type trainer we nodig hadden om een volgende stap te kunnen maken naar onze Europese ambities. Namen speelden daarbij pas in tweede instantie een rol. Met het kiezen voor een relatief onbekende trai ner heeft de directie feilloos aangetoond dat we ook kennis hebben waar trainerstalent zit. Het past bij Ajax om risico's te nemen en dan krijg je ook een trainer waar vernieuwing in voetbaltac tiek tot wasdom komt. Bij Ajax weten we niet beter dan dat we voor het beste en daarmee voor het allerhoogste gaan. Het zijn superlatieven waar we voor staan, maar waar we ook voor durven uit te komen. Het gevaar hiervan is dat de omgeving waarin wij ons bevinden, ons van een zekere mate van arrogantie kan betichten. Niet dat we daar wakker van lig gen, maar arrogantie heeft voor mij meer de inhoudelijke betekenis van hoogmoed, laatdun kendheid of zelfoverschatting. En dat is juist wat wij niet hebben en waarvoor de hele organisatie altijd moet blijven waken. Met onze superstar Erik ten Hag zijn we verzekerd dat Ajax 1 niet in die val zal trappen. In april en mei worden de prijzen verdeeld en bij zowel de mannen als vrouwen staat er veel op het spel. Laten we genieten van al het moois dat ons mogelijk te wachten staat. Nog even geduld Hou vol en blijf gezond. Frank Eijken, voorzitter TOTDÜKNVBBtl

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 3