'Eerst intern, dan extern' Hoofddocent Ajax Coaching Academy Bart Logchies Impressies van een seminar van de Ajax Coaching Academy (ACA). Hoofddocent van de ACA, ooit op poten gezet door Corné Groenendijk en Casimir Westerveld, is sinds juli 2018, de voormalige Ajax Zaterdag 1 trainer Bart Logchies. AJAX CLUBNIEUWS 18e Jaargang nummer 3, mei 2021 COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen,Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Chris van Eck, Frank Eijken, Patrick Gerlof, Monique Janse, Jacques Kattenburg, Doiranne Kramer, Menno Pot, Henk Schulz, André Stuijf, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen Foto's: AFC Ajax, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Gefeliciteerd! Als een glimp van licht, vol van weldadige streling, viel publiek en voetbalspel elkaar in de armen. Alsof een verloren zoon de weg naar huis weer had gevonden en met hartelijkheid en liefde werd ontvangen. Op 25 april kreeg na lange tijd het hooggeëerde en zeer gemiste voetbalpubliek weer toegang bij een thuiswedstrijd van Ajax en dat voelde goed en hoopvol. Zij die erbij waren, uitverkorenen, zullen dat beamen. Stralender dan de glimp van licht is de prestatie van het vlag genschip van onze club, onze vreugd en trots bezit: Ajax 1. Bekerwinst en landskampioen schap zorgen voor een glansrijk seizoen waarin meer dan alleen voetbalobstakels werden over wonnen. Op elk gebied, zowel in de diepte als in de breedte en in alle lagen van de vereni ging, is er inzet, karakter en uit houdingsvermogen getoond, en ook in de wetenschap dat de lijdensweg nog niet definitief is afgesloten, verdient dat een groot compliment. Ajacieden, gefeliciteerd! David Endt enorm goed ontvangen wordt. Ter illustratie: het eerste jaar hadden we 35 deelnemers, en dit jaar 111. Allemaal interne men sen.' Al die kennis die verzameld wordt, is die ook ergens terug te vinden? 'We zijn bezig om die makkelij ker toegankelijk te maken via een online omgeving. Daar komt binnenkort een try-outfase voor, als we in april de laatste opname van het hele bovenste gedeelte van de opleiding hebben gedaan.' Wat kan ik vinden in die online omgeving? 'De voetbalfilosofie van de jeugd opleiding. De organisatie en werkwijze van elke afdeling om individuele spelers op te leiden tot spelers die het verschil kun- Vijf jaar geleden zag de Ajax Coaching Academy (ACA) het levenslicht. Het idee daarachter? De Ajax-kennis verzame len, borgen en uiteindelijk weer aanbieden, zowel intern als extern, op nationaal en internationaal gebied. Clubnieuws ging in gesprek met Bart Logchies (57), sinds juli 2018 hoofddocent van de ACA. En hoe zou je omschrijven wat jouw rol is als hoofddocent? 'Namens onze afdeling verzamel, borg en deel ik kennis. Daarin breng ik vervolgens een curricu lum aan. Drie jaar geleden ben ik begonnen om dat eerst intern Je was van 2011 tot 2015 trainer van de Ajax Zaterdag 1. Hoe kwam je tweeënhalf jaar geleden opnieuw bij Ajax terecht? 'De twee oprichters van de ACA, Corné Groenendijk (Manager ACA, red.) en Casimir Wester veld (inmiddels Hoofd Jeugd- scouting, red.), benaderden mij in 2018 of ik hoofddocent wilde worden. Ik was nog trainer bij Swift op dat moment en ook werkzaam als docent bij de KNVB. Met die achtergrond en mijn Ajax-verleden, plus de kennis van Amsterdam, omgeving en de partnerclubs denk ik dat ik een interessant persoon was voor hen. In eerste instantie wist ik eigenlijk helemaal niet of deze functie wel iets voor mij was. Ik ben toen begonnen met 24 uur per week. Dat is verder gegroeid naar 32 uur en inmiddels naar 40 uur per week. Nu werk ik dus fulltime voor Ajax en ben ik eigenlijk helemaal verslingerd geraakt aan datgene wat we aan het doen zijn.' goed voor elkaar te krijgen. Het oorspronkelijke idee daarvoor hadden Corné en Casimir overi gens al: ik zie mezelf als diegene op het feestje die als laatste de pot augurken in z'n handen krijgt en het deksel eraf mag draaien. Natuurlijk heb ik er wel mijn eigen inbreng in. We zijn daarbij begonnen met een interne oplei ding voor stagiaires en nieuwe medewerkers, de zogeheten 1-ster opleiding. Dat is een soort onboardingsprogramma, wat nu voor het tweede jaar loopt en

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 2