Een ode aan David DAVID Erfgoed Iggy Pop, Ghirlandaio en Lisandro Martmez 16 EFFE*tïf& 'Garra' noemen ze in het Zuid-Amerikaanse voetbal de bovenmatige inzet en overgave van voetballen. Dat element zit volledig verankerd in het karakter van Lisandro Martinez en is voor Ajax een stimulerende en winnende factor. David Endt, wie kent hem niet? Of misschien is een andere vraag beter: kun je de naam noemen van een andere perschef/teamma nager van een club in het betaald voetbal? Nee dus. Bij geen enkele Nederlandse voetbalclub loopt een fenomeen rond zoals onze David Endt. Nu moeten we daar bij wel bekennen dat onze blik wellicht enigszins gekleurd is door ons rood-witte hart, maar toch. David Endt geniet grote bekendheid binnen Ajax, de Nederlandse voetbalwereld en ver daarbuiten in Europa en de rest van de wereld. Hij is voor de club waardevol geweest op vele momenten. Ter ere van David Endt zijn laatste keer als eindre dacteur van het Clubnieuws lopen wij zijn glorieuze loopbaan op en rond de velden na. David Endt begon zijn voetbalcar rière bij de jeugd van Ajax, waar hij het vervolgens tot de selectie schopte. Na een aantal jaar ver ruilde hij Amsterdam voor Gent, waar hij voor de Racing Muide speelde. Na zijn actieve voetbal- dagen bleek hij over nog een ander talent te beschikken: schrij ven. David Endt werd redacteur bij Ajax voor de clubbladen en schreef daarnaast talloze boeken zoals de Ajax Jaarboeken, De Godenzonen van Ajax en meer recent Route 32. Het Parool merkte zijn schrijftalent ook op: totdat corona de krant tot inkrimping noopte, schreef hij er columns voor. Deze ode aan David is niet com pleet als er niet teruggeblikt wordt op één van de belangrijk ste wedstrijden van de vorige eeuw: de Champions League finale tegen AC Milan op 24 mei 1995, toen hij als perschef werk zaam was. Over deze wedstrijd kan David moeiteloos vele anek dotes oplepelen. De 25e mei zou namelijk zelfs nog magischer zijn dan de dag van de wedstrijd zelf. De stad was in rep en roer om de spelers te verwelkomen, de straten waren vol met suppor ters die zichzelf richting de grachten bewogen: de plek waar de godenzonen via boten door heen zouden trekken, tezamen met David. David Endt was en zal altijd een man blijven wiens hart bij de club ligt. Via deze weg bedankt Ajax Erfgoed hem, de man met wie wij altijd vol trots een pagina hebben mogen delen in het Clubnieuws. David, duizendmaal dank en nog eens zeggen wij het samen: wij zijn Ajax, wij zijn de beste! Dorianne Kramer Aanvankelijk zou Ajax Clubnieuws 3 het laatste kunstje van David zijn, echter, op verzoek knoopt hij er nog één ronde als hoofdredacteur aan vast. Mijn smaak zit vol van dualiteit. Zo kan ik genieten van de muziek van de componist Pergolesi, maar net zo makkelijk doe ik mij tegoed aan Iggy Pop. Is er een groter contrast denkbaar? De renaissanceschilder Ghirlandaio maakt even grote emoties in mij los als het werk van Jeroen Henneman. En dat ik zowel het hel dere rood en wit van Ajax liefheb als het zware zwartblauw van Inter, zal weinig mensen zijn ontgaan. Omdat ik onontkoombaar een voetbalman ben en daar, al zou ik willen, niet meer van loskom, stroomt dat dualisme (dat ik zelf maar liever niet als een vorm van gespletenheid betitel, alhoewel) door in mijn kijk op voetbal. Genieten doe ik van de fijnzinnige inzichtelijkheid waarmee Daley Blind zijn passes distribueert of het raffinement waarmee Dusan Tadic de bal onder controle aait. Genieten doe ik ook van de andere kwaliteiten die voetbal tot een complete compositie maakt. Als tribunejochie beroerde het vuur waarmee Johan Neeskens (Iggy Pop! Henneman!) voetbalde mij net zo intens als de verfijnde balstrelingen van Gerrit Mühren (Pergolesi! Ghirlandaio!). En om weer de brug naar het nu te slaan: de wijze waarop Lisandro Martinez het spel van Ajax met niet onderhandelbare onverzettelijkheid vult, is ronduit fascinerend. Na iedere wedstrijd, of dat nu competitie, beker of Europees is, breng ik telefonisch verslag uit aan Matias. Hij is een van de assistent-trainers van het Argentijns elftal. Hij is begeesterd fan van Ajax en dat is een leuke extra. Zijn eerste en eigenlijk enige vraag is: 'Hoe speelde Lisandro?' Nou, als fan van Martinez kost het soms moeite om neutraal te oordelen, maar het moet natuurlijk. Door mijn speciale aandacht voor de veelkunner is mijn oorspronkelijke fascinatie uitgegroeid tot fan-schap. Martinez' verbeten strijdlust, zijn onvoorwaardelijke winstdrang is als een kloppende slagader in zijn, en daarmee Ajax', voetballijf. Zijn duelkracht draagt gecontro leerde woede die ook zijn medespelers injecteert met grensver legging van hun kunnen, Lisandro voegt die andere smaak toe aan de vertrouwde Amsterdamse opvatting over voetbalschoonheid. Die andere smaak zorgt dat Ajax ook onder druk winnend is. 'Hoe speelde Lisandro?', vraagt Matias mij in de avond wanneer het in Argentinië nog middag is. Mijn antwoord is eerlijk, maar gevuld met smakelijk plezier: 'Passión, cerebro y calidad', zeg ik dan, passie, verstand en kwaliteit", gevolgd door een wat bredere omschrijving. De korte stilte die volgt aan de andere kant van de lijn is gevuld met trots.'

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 16