'Vijftig paar schoenen per dag' Romeinse herinnering Langs de Zijlijn Een drieluik aan foto's uit 2002 om de column van Menno Pot luister bij te zetten. De zoete herinneringen aan de wedstrijden van toen tegen Roma, kregen dit seizoen helaas geen nieuwe impulsen. De Romeinen schakelden Ajax in de kwartfinale Europa League uit. i Jan van Tusschenbroek (75) is vanaf 2006 betrokken als vrijwilli ger bij Ajax. Hij begon bij de par- keercommissie en werd destijds gevraagd door Ruud Haarms en René Enthoven. Hij begeleidt op zaterdag en dinsdag de spelers in het kleedkamergebied van Ajax Zaterdag I en de jeugd en schenkt onder meer thee in de rust en wijst de kleedkamers toe. Welke vrijwilligerstaak heb je nog meer 'Het verzorgen van het schoeisel van de spelers van het eerste elf tal. In de tijd dat Martin Jol trai ner was, vroeg Richard Wilhelm (hoofd facilitaire dienst, red.) me dat te doen. Ik maak de voetbal schoenen na de trainingen en wedstrijden schoon. Dit doe ik tegenwoordig op dagen dat de spelers vrij zijn. Ze leggen de schoenen klaar.Vroeger deed ik het drie tot vier keer per week. Ik begin vroeg, rond 7.00 uur in de ochtend, en ben dan daar ongeveer twee uur mee bezig. Deze week heb ik alles voorbe reid voor de wedstrijd tegen Roma.' Hoeveel schoenen poets je onge veer? 'Per keer poets ik veertig tot vijftig paar schoenen en ben gemiddeld drie minuten per schoen bezig. Een voetballer heeft er gemiddeld tien tot twaalf paar' Heb je een voorkeur? 'Het merk Adidas vind ik een mooie en goede schoen. Je hebt nu alle kleuren van de regenboog met verschillende zolen. Dat is anders dan vroeger, in de tijd van Sjaak Wolfs. Toen had je kicksen met vier noppen van voren en twee van achteren, minder kleu ren en verschillende zolen. Ik maak de schoen schoon met staalborstels, haal de aarde eron der uit, soms zit er bijvoorbeeld kauwgom onder.' Hoe is je liefde voor Ajax ontstaan? 'Sinds mijn zesde ga ik naar Ajax, toen nog in De Meer. Ook ben ik altijd op Voorland, en later de Toekomst gaan kijken. Al vroeg werd ik gevraagd of ik Ajax kon helpen. Daarvoor deed ik meer dan dertig jaar vrijwilligerswerk bij honk-, soft- en voetbalvereni ging OVVO.' Wat is je mooiste herinnering? 'De 30e landstitel van Ajax tegen FC Twente, 3-I met twee goals van Siem de Jong. Ik heb een mooie klok gekregen met de inscriptie "bedankt voor de medewerking". Nu kijk ik Ajax I, Jong Ajax en Ajax Vrouwen op de televisie.' Tamara Schellekens Elke Ajacied kent de reflex van zijn geheugen: na een Europese loting graaf je in je hoofd naar herinneringen aan eerdere ontmoe tingen met de tegenstander die zojuist uit de glazen kom is geko men. Zo zag ik, na de koppeling aan Young Boys, prompt de witblonde kuif van Peter Larsson voor me: beslissende doorkopbal in Bern, doelpunt in Amsterdam. Nog veel mooier waren de instantherinneringen aan Roma. Na die loting was ik direct terug in het seizoen 2002-2003. Ik zag de supporters van de Giallorossi weer op I0 december 2002 door het steenkoude Amsterdam schuifelen alsof ze zich in een pool expeditie hadden gestort: dikke sjaal tot de onderrand van de oogkas, wollen muts tot aan de wenkbrauw, modieuze zonnebril ertussenin. Met een van hen raakte ik aan de praat in een café op de Wallen. Hij bleek groot liefhebber van garagebeat uit de jaren zestig, net als ikzelf. In de eerste groepsfase was tweemaal van Olympique Lyon gewonnen, maar die club was nog niet zo groot als in later jaren. Tegen Rosenborg had Ajax tweemaal met een gelijkspel genoegen nemen. Van Inter was tweemaal verloren. De tweede groepsfase, zoals die toen bestond, was begonnen met een extreem gelukkige I-I in Valencia, na een haast bizarre belegering met doelman Joey Didulica als Davy Crockett op de Alamo. Ajax was de hele wedstrijd beter; Roma speelde afbraakvoetbal zonder echte spits. 2-I winst. Ajax kon dus ook van dit soort grote clubs winnen. Dat was even geleden, in 2002. Nog mooier: de uitwedstrijd in Rome op I9 maart 2003. De vriendengroep was compleet, we maakten er een minivakantie van, met bezoeken aan Colosseum, Sint Pieter en Vaticaan. De onvergetelijke poeier in de kruising van 'boogschutter' Andy van der Meyde, minder dan een minuut na de aftrap. De dolle taferelen in het uitvak vol over elkaar buitelende Ajacieden. Onvergetelijk. Ik schrijf dit stukje twee dagen voor het eerste duel tegen de Romeinen. Tegen de tijd dat u dit leest, weten we hoe het tweeluik is geëindigd: exit of halve finale, meer smaken zijn er niet, na wéér twee wedstrijden zonder supporters. Zonder ontmoetingen. Zon der avontuur in de periferie. De onthulling van de naam Roma, de tijdreis naar de Mokumse decembervorst van 2002 en de beelden van Rome in het voorjaar van 2003... Ze maakten het gemis weer heel even tastbaar. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 11