doet' de basis richting Ajax-norm m PUSNIJDE Feest voor Yoram Boerhout, Kristian Hlynsson, Rico Speksnijder en Max de Waal, allen spelers van de jeugdopleiding die in het bijzijn van hoofd jeugdscouting Casimir Westerveld en hoofd opleiding Saïd Ouaali beloond werden met hun eerste contract. dan een trainingspartij. Hoe ga je bijvoorbeeld om met al die ouders, opa's en oma's langs de lijn? Die zijn er nu helaas niet.' 'Net als het wennen aan het dragen van het Ajax-wedstrijdshirt. Fan tastisch om te zien wat dat shirt met de jongens doet. Het kleedka merproces is iets nieuws voor deze jongens. Het strikken van je eigen veters en het inpakken van de eigen tas kan een hele opgave zijn voor jongens op deze leeftijd. Dit zijn dingen die ze normaal gesproken vaker meemaken tijdens wedstrijddagen.' Jullie werken met de allerjongste Ajax-talenten. Hoe bereik je die? Mark:'We proberen in hun belevingswereld te komen. Daarvoor pas je bijvoorbeeld je taalgebruik aan. Wij hebben het over "de bal snel weer afpakken" in plaats van "omschakelen". Dat is meer de taal van een Onder 8-speler. Het gaat ook om de manier waarop je iets aan biedt: wij proberen de jongens zoveel mogelijk impliciet te laten leren, door leerpunten "stiekem" te verpakken in bijvoorbeeld onze spel- vormen en in "provocatie-regels". Zo kun je op een speelse manier, vaak zonder dat spelers het doorhebben, gedrag beïnvloeden. En zo wordt er op een plezierige manier een basis gelegd voor het vervolg binnen de opleiding.' Tot slot, kunnen jullie omschrijven hoe belangrijk de opleiding is voor Ajax? Thomas:'De opleiding is meer dan een visitekaartje, het is een levens ader van de club. De spelopvatting én opleidingsopvatting vormen het kloppende hart van Ajax.' Mark:'Ajax staat wereldwijd bekend om zijn jeugdopleiding. Dat is van toen, maar zeker ook van nu. Als je in het buitenland over Ajax praat, dan gaat het al snel over de jeugdopleiding. Natuurlijk gaat het dan ook over de Champions League en de gouden generaties die we in het eerste elftal hebben gehad. Je merkt dat mensen een bepaald gevoel bij Ajax hebben, omdat ze weten uit welke filosofie alles hier voortkomt. En binnen die filosofie is de jeugdopleiding cruciaal.' Ronald Jonges

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 9