'Fantastisch wat het Ajax-shirt met spelers Jongste talenten uit O8 vanaf AjaxJeugd De Ajax-jeugdopleiding begint bij spelers jonger dan acht jaar. De teams doen echter mee aan de competities Onder 9 want een beetje weerstand kunnen ze wel hebben. Hun ontwikkeling is in de veilige handen van de trainers Mark van Lith en Thomas Niehe. Mark van Lith en Thomas Niehe zijn sinds dit seizoen de trai ners van Ajax onder 8, de selectie met de allerjongste Ajacie- den in de jeugdopleiding. Het trainersduo geeft een inkijkje in het opleiden van pril talent in tijden van corona. Jullie hebben een grote groep Onder 8-spelers. Zijn er eigenlijk twee O8- teams? Thomas:'We staan ingeschreven in twee competities, een O9-I- en O9-2-competitie. Om de jongens zoveel mogelijk speelminuten te geven, splitsen we de groep op in twee teams. Maatwerk is daarbij heel belangrijk. Waar heeft een kind de meeste behoefte aan? Hiervoor kij ken we vooral naar welke weerstand een speler op dat moment nodig heeft om zich te ontwikkelen. Daarbij kan het bijvoorbeeld gaan over zijn technische vaardigheid, of juist leiderschapskwaliteiten.' Mark:'We spelen in twee competities, maar vormen met onze achttien jongens één team. Zoals Thomas al schetste, kiezen we voor elk week end welke speler naar welke wedstrijd gaat. Niemand zit vast in een team of in een competitie. De samenstelling van de teams wisselt. We proberen de groepen zo samen te stellen dat voor iedereen, elk week end, de juiste prikkel wordt gevonden. Zo proberen we maatwerk te leveren voor iedere speler.' Jullie trainen samen de Onder 8-selectie. Wat is de rolverdeling? Mark:'We hebben allebei de titel hoofdtrainer, omdat we allebei op zaterdag met een team een wedstrijd spelen. Daarom hebben we ook een dubbele bezetting met leiders en fysio's. Zo worden beide teams optimaal begeleid.' Hoe ziet de Ajax-week eruit voor de Onder 8 in deze coronaperiode? Thomas:'Vanzelfsprekend spelen we geen externe wedstrijden. Geluk kig zien we de jongens wel gewoon vier keer per week; op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdagochtend. Op die zaterdagochtenden zijn we vooral bezig om de training zo dynamisch mogelijk in te vullen. We willen spelers telkens een nieuwe en leuke prikkel geven om de trai- ningsweek te breken.' Mark:'Daarbij zoeken we naar leuke wedstrijdvormen en verschil lende vormen van weerstand. Op zaterdag mixen we regelmatig met de Onder 9 en spelen we bijvoorbeeld een wedstrijd in de Ajax-wed- strijdtenues. Of we spelen partijen in verschillende vormen, ruimtes of op uiteenlopende ondergronden. Hierbij kiezen we er ook nog wel eens voor om verschillende leeftijden te mixen. Ook hierbij is maat werk heel belangrijk.' Hoe lastig is zo'n lange periode zonder echte wedstrijden? Mark:'Onze spelers gaan er goed mee om, maar ze zijn natuurlijk heel jong. Om het simpel te zeggen: zodra onze jongens kunnen voetbal len, zijn ze al dolgelukkig. Het gemis zit 'm bij deze leeftijdsgroep meer in het spelen van echte wedstrijden tegen andere clubs. Met alle span ningen die daar op die vroege ochtenden bij komen kijken; van het dragen van het Ajax-shirt, tot het spelen met publiek. Geen wedstrijd spelen is vervelend, maar op het veld merken we er weinig van. Als die kleintjes plezier hebben en met een glimlach rondlopen, dan is dat heel waardevol.' Thomas:'Het is nu eenmaal anders om tegen de eigen Onder 9 te spelen dan tegen een andere club. Wedstrijddagen zijn altijd specialer Mark van Lith (31) begon als trainer bij FC Abcoude en werkte, na een stage bij Ajax O15 en een periode bij Koninklijke HFC, bij de (toenmalige) partnerclubs HFC Haarlem en Almere City FC. In Almere was Van Lith vier jaar trai ner en coördinator onderbouw. Nadat hij in de afgelopen vier jaar als hoofdtrainer en technisch directeur werkzaam was voor de Metropolitan Oval Academy in New York, keerde Van Lith afge lopen zomer terug in Nederland. Sinds juni is hij samen met Niehe trainer van Ajax Onder 8. Thomas Niehe (31) liep in de afgelopen twee seizoenen via de Ajax Coaching Academy stage bij Ajax onder 12 en onder 14. Niehe begon als 17-jarige trainer bij BFC in Bussum, waar hij gedu rende de jaren alle jeugdselecties van Onder 13 tot Onder 17 zijn hoede had. BFC is een partner club van Ajax. Na een voltijdstage bij Ajax onder 14 begon Niehe afgelopen zomer als jeugdtrainer bij Ajax. 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 8