Altijd Ajacied Jari Litmanen: 'Ajax was in 1996 echt toe aan nieuw thuis' In de serie Altijd Ajacied komt Jari Litmanen aan het woord, niet de eerste de beste. Hij vertelt over zijn sentimenten voor De Meer én over de bijzondere overgang, nu vijfentwintig jaar geleden, naar de Amsterdam ArenA. met elkaar in het klaslokaal zit ten. Of moeten dan anderhalve meter afstand gaan houden.Voor die gasten is het soms niet uit te leggen. Voor de verschillende onderwijsniveaus gelden ook weer verschillende regels. Een mbo-leerling mag geen onderwijs krijgen op de Toekomst, die moet online les krijgen. Maar de 6-vwo-leerling moet wél op de Toekomst komen voor onderwijs, omdat hij of zij examenleerling is, terwijl ze in hetzelfde voetbal team zitten.' Ajax heeft daarin geen uitzonde ringspositie? 'Ik snap ook wel dat mensen in het kabinet of in allerlei onder wijsraden niet precies snappen hoe die Ajax-school in elkaar zit. En dat ze daar geen rekening mee kunnen houden. Wij doen met zijn allen in ieder geval ons uiter ste best om zo goed mogelijk de regels te hanteren. Belangrijk voor ieders veiligheid. Bij Ajax zijn onze jongens en meiden vooral voetballers die ook naar school gaan, maar voor onderwijsbe- stuurders zijn het gewoon leerlin gen die toevallig voetballen.' Corona uitgezonderd, wat zie jij als belangrijkste uitdaging? 'We proberen het bij Ajax organi satorisch zo op orde te hebben dat die jongens zich (voetbad- inhoudelijk kunnen verbeteren. De voetbaldroom van de speler is de basis die ons samenbrengt. Maar daarnaast zijn er nog zo veel andere dingen ook belangrijk in het leven: die moet je als kind niet in de kast hoeven zetten om er op je 35e achter te komen, dat je destijds misschien niet de goede keuzes hebt gemaakt.' 'Wij willen voetbal en onderwijs per persoon op maat aan kunnen bieden.Vanuit de Ajax-opleiding willen we het individu binnen teamverband opleiden. Vanuit onderwijsperspectief sluiten wij daarop aan met "gepersonali- seerd onderwijs binnen de klas''. Daarin proberen we zo flexibel mogelijk te zijn. Het zou prachtig zijn als we alle kinderen binnen de opleiding twee carrières kun nen laten nastreven.' Op welke manier raken onderwijs en voetbal elkaar? 'In de onderwijswereld is het al langer gebruikelijk dat je leerlin gen leert om regie te nemen over hun eigen leerproces: dan ga je het snelst. Uitgedaagd worden door jezelf af en toe eens te pre senteren. Dat kun je ook breder toepassen; in de bovenbouw (OI7 en OI8) laten we de spe lers hun eigen doelen en plan van aanpak presenteren op basis van voetbal, performance en studie. Sommige spelers maken daar echt iets heel moois van. Zo word je als speler bewust van de stappen die je gezet hebt, nog moet gaan zetten en word je meer eigenaar van je eigen ont wikkelingsproces. Hoe ze hun hbo-opleiding vorm gaan geven, hoe ze in het verdedigen bepaalde stappen willen zetten, hoe ze gaan werken aan hun explosiviteit. Deze presentatie ondersteunen ze met voetbal beelden waarvoor ze data moe ten ophalen bij de collega's van de video-, science- of performance afdeling. Zeg maar, de moderne versie van het voetbalschriftje van Marco van Basten. Dit zijn vaardigheden die heel goed in ons huidige onderwijsprogramma passen, waarmee ze tegelijkertijd hun voetbalcarrière ondersteu nen. Dan snijdt het mes aan twee kanten.' Jan-Matthijs Harderwijk 25 seizoenen geleden verruilde Ajax De Meer voor de ArenA. Een kwart eeuw na het laatste seizoen 1995/1996 vertellen ooggetuigen over de historische thuisha ven en de club van toen. Deze aflevering: Jari Litmanen, speler in het gouden Ajax van de jaren '90. 'We stapten in 1996 vanuit De Meer over naar de ArenA. Het oude stadion was klein, maar vooral ook sfeervol en belangrijk in de club historie van Ajax. De Meer was een fijn stadion, maar het was in 1996 ook tijd voor een nieuwe stap vooruit. In 1995 en 1996 stonden we in de finale van de Champions League. Ajax was de beste club in de wereld. De overgang naar de ArenA kwam precies op het goede moment. Ajax had die stap vooruit echt nodig. Het nieuwe stadion bood weer nieuwe mogelijkheden. Nieuwe kansen. Neem alleen al de stadioncapaciteit. We gingen er elke wedstrijd fors op vooruit; in de ArenA was plek voor ruim vijftig duizend fans. In De Meer was alles oud. De ArenA bood gloed nieuwe faciliteiten. Een modernere kleedkamer bijvoorbeeld. Wij keken naar de ArenA uit. Aan de andere kant waren veel Ajacieden ook gehecht aan de sfeer en kleinschaligheid van De Meer. En zoals het bij elke verhui zing gaat, was het flink wennen. Zo'n ingrijpende overstap kost tijd. Misschien wel meer dan we vooraf hadden gedacht. De stap van het oude naar het nieuwe thuis bleek erg groot. Dat het voor velen langer duurde om te wennen, lag ook aan het veld. Dat was moeilijker bespeelbaar dan in De Meer het geval was. Blessures - bij mij en bij andere Ajacieden - waren het gevolg. Spierblessures. Ook de successen lieten langer op zich wachten. In het eerste jaar in de ArenA bereikten we nog wel de halve finale van de Champions League. Pas in 1998 wonnen we de dubbel. De successen die we vierden in De Meer zorgden ook voor hoge ver wachtingen in de ArenA. Daarbij veranderde de hele voetbalwe reld door het Bosman-arrest. Dat speelde uitgerekend toen wij naar de ArenA verhuisden. Het Bosman-arrest heeft de club veel goede spelers gekost. Spelers als Edgar Davids, Michael Reiziger, Nwankwo Kanu en anderen liepen zo de deur uit.' Ronald Jonges Jari Litmanen vierde op 20 februari zijn 50e verjaardag. Speciaal voor die gelegen heid werd de Fin geïnterviewd voor een aflevering van de officiële Ajax Op Ajax TV zijn ook de vijftig mooiste Ajax-goals van Litmanen terug te zien. ft/

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 4