aanbieden' begeleiding Momenten uit de enerverende dubbelslag tegen Lille Olympique in de 16e finale van het UEFA Europa League-toernooi. Ajax leverde een puike prestatie door de koploper in de Franse competitie twee keer met dezelfde cijfers, 2-1, te verslaan. Onze Europese ambities Het Europese clubvoetbal staat voor ingrijpende veranderingen met een ander competitieformat, meer wedstrijden en met de verwachting dat dit substantieel hogere inkomsten oplevert. Binnen kort valt bij UEFA een beslissing over een nieuwe opzet na 2024 voor drie toernooien, te weten de Champions League, Europa League en de nieuwe Conference League. Deze laatste start komend seizoen al en Nederland heeft met haar huidige positie op de UEFA-coëfficiëntenranglijst recht op twee plaatsen. Voor Ajax gaat het echter alleen om hoe de inrichting van de Champions League eruit komt te zien. Het voorstel van de nieuwe opzet van CL is om met 36 clubs tegen nu 32 deelnemers van start te gaan. Tien wedstrijden spelen de clubs straks, waar het er nu zes zijn in een groepsfase. Ze spelen niet allemaal tegen elkaar en treffen uit en thuis ook andere ploegen. De eerste acht plaatsen zich direct voor de achtste finales, de nummers negen tot en met 24 spelen een tussenronde om te bepalen wie door mag. De verwachting is dat deze opzet meer spanning in de groepsduels zal opleveren. In de nieuwe opzet zal het aantal wedstrijden van 125 naar maar liefst 225 stijgen. Hoe staan wij als Ajax hierin? Al in 2017 is er binnen de NV besloten tot een majeure strategi sche wijziging van het toenmalige beleid. Directie, RvC en wij als grootaandeelhouder hebben destijds ingestemd om met een structureel hoger budget aansluiting te zoeken bij de top 20 clubs van Europa. Dit met de gedachte dat er een nieuwe Europese topcompetitie zou komen. Wij realiseerden ons dat met de juiste mix van zelf opgeleide talenten en aangetrokken ervaren (internationale) spelers er een goede kans moest zijn om dit te realiseren. Dit nieuwe beleid heeft gewerkt met als resultaat dat we jaarlijks CL spe len, de omzet van de NV aanzienlijk en structu reel verhoogd is en met name door onze succes sen Nederland op UEFA-coëfficiëntenranglijst inmiddels op de 8ste plaats staat. De verdeling van de toegangstickets tot de nieuwe CL-opzet is voor ons cruciaal. De huidige 32 plaatsbewijzen zullen conform hetzelfde systeem verdeeld worden. Het gaat dus om de laatste vier plaatsen en daarop zullen de grote competities zich richten om die te claimen. Met Edwin van der Sar als vice-voorzitter in de ECA (invloedrijke organisatie van Europese topclubs) worden de plannen van de UEFA afgestemd en zijn wij goed vertegenwoordigd om ons lobbyspel te kunnen spelen. Wat kunnen de consequenties voor de Eredivisie zijn? De extra druk op de wedstrijdkalender wordt nog groter dan die al is en met de belasting voor spelers idem dito. Daarnaast wordt er allang gesproken over een BeNeLiga om beter aan te kunnen sluiten bij de Europese top. Als dit doorgaat wordt het dringen voor veel Eredivisie clubs. Zij die afvallen zullen het hiermee oneens zijn. Het ECV-stemmodel waar wij als Ajax mee te maken hebben geeft ook niet veel hoop op verandering. En hoe dan verder? Als middelgroot voetballand blijft de kans bestaan om tussen servet en tafel laken te vallen. Alleen structureel kampioen wor den van de Eredivisie en ons regelmatig plaatsen voor de achtste finales en verder in de CL, biedt ons de kans om definitief tot de top 20 clubs van Europa te behoren. De lat wordt nog hoger voor onze talenten om bij Ajax 1 te spelen. We zullen fijnmaziger moeten scouten voor zowel talenten als ervaren spelers, de opleiding blijven door ont wikkelen, en dat allemaal ingebed binnen een bedrijf waar ook directie en alle medewerkers op CL-niveau dienen te acteren. Het proces om Ajax te transformeren naar de nieuwe Europese stan daard loopt dus al enige tijd. Dit jaar wel 'even' weer kampioen worden is met wat ik hierboven beschrijf van groot belang. Maar dat is niet nieuw voor alle stakeholders van ons aller Ajax. Frank Eijken, voorzitter ook dat werd al snel te klein, waardoor we op het parkeer terrein in een transitiegebouw een aantal lokalen moesten betrekken. Net toen we dachten alles weer een beetje goed ver deeld te hebben, begon de coro- napandemie waardoor we ons aan allerlei nieuwe regels moesten houden wat betreft ruimtes, afmetingen en ventilatie.' Wat voor impact heeft COVID-19 verder? 'We proberen het met elkaar zo goed mogelijk in te vullen. Onze flexibiliteit is en wordt nog steeds enorm op de proef gesteld. Ik hoop dat we alle sce nario's nu wel hebben gehad. Op dit moment werken we zo veel mogelijk vanuit huis. Alleen de examenleerlingen en een enkele zorgleerling die thuis niet zo'n fijne situatie heeft, kan wel op de Toekomst les krijgen. Eigenlijk is van ons studieteam de conciërge er nog het meest. Het is toch een beetje bijzonder nu. Een paar leerlingen krijgen les en gaan dan trainen, anderen hebben eerst thuis online les gehad en komen dan trainen.' Dat lijkt me logistiek lastig. Jongens mogen fysiek wel trainen op de Toe komst maar moeten weer naar huis om onderwijs te volgen, terwijl Ajax juist daarvoor dat schoolgebouw heeft neergezet? 'Ja, dat is apart. Ze gaan samen het veld op en spelen onderlinge wedstrijdjes. Maar ze mogen niet Lees door op pagina 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 3