'Onderwijs en voetbal op maat Oscar Alkemade, manager onderwijs en maatschappelijke AJAX CLUBNIEUWS De maand februari was een opeenvolging van wedstrijden op divers niveau. Heel aansprekend was de bekerkwartfinale in Amsterdam tegen PSV die een 2-1 zege opleverde. Met name in de eerste helft toonde Ajax zich veruit de meerdere tegenover de rivaal uit Eindhoven. 18e Jaargang nummer 2, maart 2021 Club in beweging En opnieuw heeft u een kant en klaar Ajax Clubnieuws onder ogen. Het is er eentje met een bonte schakering aan invalshoe ken en onderwerpen met om te beginnen diepere aandacht voor de School van de Toekomst via een interview met Oscar Alkemade, manager onderwijs en maatschappelijke begeleiding. Zeer interessant en lezens waardig is ook de beschouwing van voorzitter Frank Eijken, evenals de interviews met het jeugdtrainerskoppel Thomas Niehe en Mark van Lith en het alom bekende lid van de bestuursraad Marc Stuut. Uit alles blijkt dat de vereniging volop in beweging is. Wat in dit seizoen niet meer goed komt, zijn de reportages over de wedstrijden van de jeugdteams en de amateurs. Het zij zo, we zullen het grote hiaat moeten accepteren en wat dat betreft de hoop vestigen op het volgend seizoen. De wedstrijden van het eerste elftal, Jong Ajax en Ajax Vrouwen houden ons voetbalhart kloppende! David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen,Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Chris van Eck, Frank Eijken, Patrick Gerlof, Dick Goossens, Monique Janse, Jacques Kattenburg, Menno Pot, Henk Schulz, André Stuijf, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen Foto's: AFC Ajax, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Al jarenlang gaat het opleiden van voetballers bij Ajax hand in hand met het faciliteren van onderwijs en maatschappe lijke begeleiding. Clubnieuws sprak met Ajax' manager op dat gebied, Oscar Alkemade (50). Over onder andere de ontwikkelingen van de laatste jaren en welke uitdagingen de huidige wereldsituatie met zich meebrengt op de Toekomst. werken; naast het ROC dus ook Stichting Progresso, het Caland- lyceum en het Calvijn College. Ajax is denk ik de enige club die dit kan aanbieden. De andere clubs hebben daar het budget en de body simpelweg niet voor.' Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'Via Ger Boer, mijn voorganger. Een jaar of tien geleden ont moette ik hem voor het eerst, toen ik nog bij ADO als hoofd opleiding werkte. Daarna contact gehouden en een jaar of vijf gele den kwam ik met hem in gesprek over de plannen die Ajax had met de opleiding en de verdere pro fessionalisering aan de onderwijs- kant. Ze zochten iemand die met name de samenwerking tussen Ajax en het ROC wat meer gezicht kon geven. Het laten samensmelten van de mbo-sport- opleiding en de voetbalopleiding. Dat vond ik eigenlijk zo leuk, dat ik me steeds meer ben gaan ver diepen in het breder opleiden van jongeren die een voetbalcarrière nastreven en hun motivatie om te leren.Van het een kwam het ander en vijf jaar later zit ik, nadat Ger met pensioen is gegaan, als het ware op zijn stoel.' Waarom kwam Ajax als opvolger bij jou uit? 'Ajax was op zoek naar iemand die de brug kan maken tussen voetbal en onderwijs, om de kin deren in de opleiding beter te kunnen faciliteren. Die brugfunc tie past goed bij mij, omdat ik onderwijs en voetbal eigenlijk altijd gecombineerd heb. Ik heb de sportacademie (ALO) gevolgd in Den Haag, heb als gymleraar gewerkt, maar daarnaast ook in verschillende rollen binnen het voetbal, naast dus ADO Den Haag ook bij de KNVB en Sparta Rotterdam bijvoorbeeld.' Wat is Ajax' uitgangspunt binnen het onderwijs? 'School zo goed mogelijk laten aansluiten op het voetbalpro gramma. Zodat die kinderen min of meer een logische schooldag hebben, waarin ook meteen de voetbalopleiding zit. Eigenlijk hebben we dat de laatste jaren omgedraaid, omdat voorheen het voetbalprogramma zo veel mogelijk moest aansluiten op het schoolprogramma. We bieden nu alle opleidingen en onderwijsni veaus in eigen huis aan: vmbo kader, vmbo basis, vmbo-t, havo, vwo en mbo. Ajax' studieteam is behoorlijk uitgebreid inmiddels; twee conciërges, een organisato risch coördinator, een beleids medewerker, coördinatoren voor individuele begeleiding, buiten landse spelers en gastgezinnen. Dan nog 22 docenten die bij Ajax in dienst zijn en de huis werkbegeleiding verzorgen. Daarnaast nog eens drie volle dige onderwijsteams van de part- nerscholen waar we mee samen- Wat zijn de belangrijkste stappen die Ajax de afgelopen jaren op onderwijsgebied heeft gezet? 'In de afgelopen vijf jaar zijn we van huiswerkbegeleiding en één dag onderwijs op de Toekomst, naar vijf dagen fulltime onderwijs op de club gegaan. Dat is een enorme transitie geweest. Eigen lijk zitten we daar nog steeds in, de laatste stappen worden gezet. Ajax heeft een aantal jaar gele den een nieuw schoolgebouw op de Toekomst neergezet. Dat was eigenlijk een soort super-de-luxe studiebegeleidingsgebouw. Maar

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 2