Cor van der Hart, DAVID Erfgoed de verbinding tussen Lille OSC en Ajax IÉ Clubhouse Een markante man, die kwalificatie gaat zeker op voor Cor van der Hart (1928-2006). Als jongeman debuteerde de geboren Amsterdammer in het eerste elftal en in 1950 koos hij ervoor om als profvoetballer aan de slag te gaan bijLille! De international keerde in later jaren als trainer terug bij Ajax. Bij de afgelopen Europa League wedstrijden op 18 en 25 februari trof Ajax de Franse club Lille OSC als tegenstander. Nu hebben de clubs geen rijke historie als het gaat om wedstrijden tegen elkaar, maar is er wel een ander opmerkelijk feit: Ajacied Cor van der Hart maakte de overstap om als profvoetballer te gloriëren bij de Franse voetbalclub. In 1947 maakte Cor van der Hart zijn debuut in het eer ste elftal van Ajax. Er was nog geen sprake van prof voetbal in Neder land. Het talent van Van der Hart was wel direct zichtbaar. Het werd een succesvol seizoen, Ajax vierde dat jaar zijn 8e landskampioenschap. Cor van der Hart was belangrijk als 'stop- perspil', nu zouden we hem cen trale verdediger noemen. Hij komt in die jaren 55 keer uit voor Ajax en scoort I keer. Maar in Nederland kon hij zich tot die tijd niet manifesteren als profvoetballer, daarom zocht hij zijn heil in Lille. In I950 vertrok Van der Hart naar Frankrijk om daar prof te worden. Hij was de eerste Ajacied die de overstap naar Lille zou maken. Daar speelde hij tussen I950 en I954 zo'n I55 wedstrijden en was wederom erg nuttig als 'stopper- spil'. Nadat het profvoetbal in Nederland zijn intrede deed, keerde hij terug en speelde hij voor Fortuna '54, waar hij 33I wedstrijden speelde in het Nederlandse profvoetbal. In I966 stopt hij met spelen en start hij zijn carrière als trainer. Van der Hart keert in I984 terug bij Ajax als assistent-trainer. Tij dens dat rumoerige seizoen van I984-I985 werd hoofdcoach Aad de Mos ontslagen en moest Van der Hart samen met de andere assistenten Tonny Bruins Slot en Spitz Kohn Ajax naar de titel leiden. Dat lukte, het tweeëntwintigste landskampioen schap was een feit! Echter was er in het seizoen daarna toch nog een nieuwe hoofdcoach nodig. De beoogde opvolger was Johan Cruijff, hij had alleen niet zijn A-licentie om profclubs te trainen, waar zijn drie assistenten dat allemaal wel hadden. Na veel gedoe met de KNVB kreeg Cruijff dispensatie en kon hij toch, onder de titel Technisch Directeur, aanblijven als hoofdtrainer van het team. Cor van der Hart stond bekend als een sterke, soms moeilijk te temmen persoonlijkheid. Ajax, Lille OSC en de opkomst en ont wikkeling van het professionele voetbal waren in zijn persoon met elkaar verbonden. Van der Hart was vooral een ras-Amster dammer, I5 jaar geleden over leed hij op 78-jarige leeftijd. Dorianne Kramer 'Kan er niets van!' 'Wat een kanjer!'. 'Wegwezen met die gast'. 'WZAWZDB (wij zijn Ajax, wij zijn de besten)', 'Het was weer helemaal niks', 'Timbertje bevalt mij wel', 'Ik zeg 0-0 rust en 3-0 eindstand', 'Die 4-2 had er niet in gemogen', 'Dan gaan we nu weer over naar het échte voetbal: Ajax!' Zomaar een greep uit de inmiddels duizenden berichtjes uit de WhatsApp-groep waar ook ik in zit. Een mannetje of twintig dat zich voetbalkenners noemt. Kenners met Ajax als bindmiddel en ieder een eigen kijk op zaken. Soms is het licht ontplofbaar dyna miet, dan klinkt begrip en compassie door en steeds roept de ene reactie een andere op. Nieuwkomers sluiten zich op voorspraak aan, afhakers worden meedogenloos als 'afvalligen' gekwalificeerd. Laat duidelijk zijn: de voetbalkenners zijn niet gemakkelijk. Derge lijke groepsapps zijn als paddenstoelen op vochtige grond omhoog geschoten. En de vruchtbare bodem heeft een naam: corona. Wij, ja, ook de afvalligen, zijn allen Ajacieden. En de WhatsApp- groep is het substituut voor wat wij zo node missen: het sociale contact dat wij normaliter in de kleedkamer, langs de lijn, aan de bar van clubhuis de Toekomst of bij elkaar over de vloer hebben. Beschermd door de grenzen van de groep kunnen we naar harten- lust vreugde en frustratie van ons afschreeuwen, liefst staccato en zonder taalkundige obstakels. Hier en daar wat schuttingtaal en scheldwoorden, vertalingen van de emoties. Basis is het vaak twee wekelijkse voorspellen van de uitslagen van de wedstrijden van ons cluppie, rust en eindstand aangeven voert tot het competitieve ele ment op. De groepsapp als vluchtheuvel, als alternatief waarin Ajax- gerelateerde liefde, verdriet, woede, blijdschap, afkeer en botte riva liteit zijn uitweg heeft. Net als gefundeerde of louter door het hart gestuurde beschouwingen. Gelukkig zijn er legio aanleidingen. Pro mes, Gravenberch, VAR, Haller, Onana, UEFA-lijsten hielden en hou den de geest wakker en vullen ons clubhuis van de Whatsappgroep. De vorm van Tadic, de positie van Daley, de invloed van de latino's, de waarde van Klaiber... Het gebruik van plaatjes, tags en GIF's duidt op creativiteit. Inmiddels is er internationaal een overtreffende trap van Whats- App-groepen gevonden genaamd 'Clubhouse'. Gebabbel op niveau waar de grote denkers en de gevestigde orde der kenners op welk gebied dan ook hun zegje doen in praatsessies-met-pretentie en veronderstelde diepgang. Het voorziet in een behoefte, ongetwij feld vult het een gat, maar het échte clubhuis, dat zijn de talloze WhatsApp-groepjes. 'Wat een pannenkoek is die scheids!', 'Zou Wijndal dit niveau al aankunnen?', 'Mooie loting, mannen!'

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 16