Mijn club 12 Dirk Jan Roeleven, bekend en geliefd Ajax-lid, schreef een pakkend boek over een reis die hij met zijn vrouw in een oude Subaru naar Tokio maakte. Dat Ajax op die reis onvermijdelijk een rol speelde, komt in onderstaand hoofdstuk naar voren. Volop in het nieuws de laatste maanden stond ons lid Dirk Jan Roeleven. En terecht. Hij schreef, samen met zijn vrouw Hester van der Vliet, een boek over een unieke autoreis naar Tokio, met als doel een Japanse auto (bijnaam de Boswachter) met 500.000 kilometer op de teller terug te brengen naar de fabriek. De redactie vroeg hem het ontbrekende hoofdstuk 'Ajax in De Boswach ter' voor het Clubnieuws te schrijven. 'Al bij het vertrek in Aalsmeer stapt Ajax aan boord. Mijn met een Ajax-hart gezegende NTR- directeur Willemijn Francissen is in Aalsmeer aan wezig om de Boswachter uit te zwaaien. Ze heeft een amulet bij zich: een vaantje van Ons Aller, met het oude logo fier voorop. Het krijgt een ereplek aan de achteruitkijkspiegel, dus rijden we bijna 25.000 kilometer naar de Subaru-fabriek in Tokyo, met Ajax bungelend tussen ons in. Het vaantje knipoogt ons toe en verschaft genoeg gogme om probleemloos de elf tijdzones tussen Amsterdam en Japan te doorkruisen. Het brengt daadwerke lijk geluk, want afgezien van een kapot koplamp lichtje hebben we geen enkele malheur aan de 17 jaar oude derdehands Japanner. Ajax dus perma nent binnenboord, maar de Boswachter is ook aan de buitenkant een ware ambassadeur met zijn mooie sticker met de beeltenis van J.C. op de bumper. Zo worden we regelmatig vrolijk aange sproken op Cruijff Ajax, maar vanaf 7 juli 2017 verandert dat. Als Russen of Kazachen horen dat we uit Amsterdam komen zeggen ze "Nouri" en trekken een gezicht vol mededogen en verdriet. De pijn van het lot dat Appie heeft getroffen is universeel en de impact ervan dringt door tot ver op de zinderend hete steppes. Ook het lot van een andere grote Ajacied kruist op magische wijze ons pad. Op de dag dat burgemeester Eber- hard van der Laan (met wie ik me als Ajacied ver bonden voel sinds ik bij toeval in het Olympisch Stadion naast hem zat tijdens de verregende wed strijd Ajax - Porto in 1987) zijn befaamde afscheidsbrief "Aan alle Amsterdammers" schrijft ("...zorg goed voor onze stad en voor elkaar..."), stop ik bij een Siberisch tankstation, open het portier van de Boswachter en stap op een in het warme asfalt gedrukte kroonkurk van een Rus sisch biermerk met de drie Andreaskruizen van het stadswapen van Amsterdam. Tot Tokyo teren we op deze gebeurtenis. Daar is het weer "gewoon" de vrolijkheid om de gewonnen Wereldbeker van 1995 waaraan de Japanse voet balfans ons herinneren bij het zien van het vaan tje met het oude logo'. Als je dit rood-witte hoofdstuk waardeert kun nen we het boek ('De laatste reis van de Bos wachter') van harte bij je aanbevelen! Dank Dirk-Jan voor dit exclusieve inkijkje vanaf de achterbank van de oude Japanner. Ed Lefeber Ik word blij van wat ik zie Van alle klauwen in de prooi Blindelings de combinaties Ach bij vlagen bloedjemooi Ik word blij van wat ik zie Van talenten in vechtjas gekleed Veel meer dan elf spelers Tot 'wie doet me wat' gesmeed Ik word blij van wat ik zie Van ieders vreugde in de jacht Naar prijzen en na dommigheid De wonderbare veerkracht Ik word blij van wat ik zie In fauteuil append met vrinden Op tv de stoeltjes waar We straks elkaar weer vinden Huisdichter Cornelis, 11 februari 2021

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 12