Guillaume Elmont:mentale training, Ajax Jeugd De week van Elmont Een judokampioen bij Ajax! Guillaume Elmont won in 2005 als judoka de wereldtitel in de klasse tot 81 kilo. Tegenwoordig is de afgestudeerd psycholoog bij de Ajax jeugdopleiding actief als performance trainer en mentaal begeleider. Guillaume Elmont werkt als psycholoog en performance coach aan de mentale weerbaarheid, kracht en conditie van de Ajax-talenten. Sinds een aantal jaar is op de Toekomst meer aandacht voor de mentale begeleiding van toptalent. Elmont (39) vertelt over de ontwikkelingen, werkwijzen, toekomstdromen en de coronacrisis, die veel vraagt van spelers én trainers. COVID-19 heeft de wereld in 2020 veranderd en ook op sportcom plex de Toekomst wordt gewerkt in een nieuwe realiteit. Zo spelen de gesprekken die Guillaume Elmont voert met jeugdspelers zich sinds afgelopen jaar ook voor de webcam af. De onderwerpen die worden besproken zijn onveranderd gebleven. Gesprekken kunnen gaan over winnen, verliezen, spanningen of hoe een aanstormend Ajax-talent in zijn vel zit. '"Mentaal" is voor veel mensen een vaag begrip, maar in gesprekken die ik voer gaat het vaak over alledaagse dingen zoals motivatie, omgaan met succes of teleurstelling en de voorwaarde om door te breken', licht Elmont zijn werkterrein van achter de webcam toe. Wat volgt is een praktijkvoorbeeld, een gespreksonderwerp. "Hoe ga je verder als je je eerste contract hebt getekend? Loop je na zo'n suc cesmoment naast je schoenen, of houd je je netjes aan de regels en blijf je een teamspeler? Over zulke mentale zaken kan je het hebben met een speler."' Vaardigheden 'Hoe denk je dat Lionel Messi en Cristiano Ronaldo erin slagen om constant en goed te presteren? Wat moet je daarvoor doen? Welke vaardigheden komen daarbij van pas? Kijk, tegen Feyenoord of PSV hoef je je niet op te peppen, maar hoe doe je dat tegen de rest? In die duels kan je ook drie punten winnen. Hoe breder je het mentale plaatje laat zien, hoe lager de drempel is om bij mij langs te komen voor een gesprek. In de bovenbouw voer ik vaak individuele gesprekken en soms ook teambuildinggesprekken.' 'Het gaat er ook om hóe je iemand benadert. We kijken vooral naar prestatiegedrag. Hoe benader je iemand zodat hij positief prestatie gedrag laat zien? Daar zijn alle trainers, ook de skills- en perfor mance trainers, de medische staf en onze Science-afdeling bij betrokken. We doen het echt als team, ook samen met leiders en de studieafdeling. Het gaat om een open mindset. Jezelf willen ont wikkelen. Trainers moeten zich ook ontwikkelen.' Wat is jouw rol in dat proces? 'Ik begeleid het proces, zodat alle kennis goed landt en bewaakt wordt. Ik begeleid spelers, trainers en staf. Een trainer kan een hulp vraag hebben. Bijvoorbeeld over de communicatie in het veld. Of over te wisselvallig spel. Hebben spelers last van spanningen? Het is heel breed allemaal.' Gedrag in relatie tot het prestatieniveau. Elmont vertelt dat talenten in 2020/2021 op alle vlakken top moeten zijn. Niet alleen qua voet bal, maar ook op fysiek én mentaal vlak. 'Conditioneel, voeding, school en medisch, het hele pakket. Die mindset en instelling zijn overgewaaid naar de jeugd. Daar zitten we als hele staf ook achter aan.' Acht jaar terug begon de voormalige topjudoka en aan de VU afge studeerd psycholoog in de jeugdopleiding. In de jaren die volgden zag Elmont de aandacht voor het mentale aspect in de sport groeien. 'Ik ben van maandag tot en met vrijdag bij Ajax. Naast psycholoog ben ik ook performance trainer bij Onder 17 en Onder 18. Vaak beginnen we 's ochtends met een performance training, daarna zijn er vergade ringen en volgen de middagtrainingen. Tussendoor plan ik alle mentale activiteiten in. Heel veel mensen denken dat het alleen om presteren gaat. Maar in de bovenbouw krijgen spelers hun eerste contract. Dat maakt het ook al extra belangrijk voor sommige jongens. Daarom vind ik het van belang om een speler al in die fase van zijn leven te begeleiden.'

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 8