Wereldbeker 1972: retour Buenos Aires Historie u In 1972 veroverde Ajax voor het eerst de zogenoemde Wereldbeker voor clubteams, in feite een treffen tussen de kampioen van Europa en van Zuid-Amerika. Na een gelijkspel (1-1) in Buenos Aires versloeg Ajax in het Olympisch Stadion het Argentijnse Independiente met 3-0. ders die er kwamen, en Argentijnen speelden er ook nog niet in Nederland. Het was dus geen leger supporters dat zich op Schiphol meldde voor de vlucht naar Buenos Aires. Reisorganisaties zorgden voor een verzorgde vlucht (met een tussenstop op de Azoren, in Kaapverdië of in Recife): bij het passeren van de evenaar kreeg men een officiële oor konde, en er waren twee niet al te exotische maaltijden aan boord. Plus de nodige instructies voor de wedstrijd, want dat het een gekkenhuis zou worden stond wel vast. Dat was het namelijk altijd in Buenos Aires. Ajax zelf gooide er tijdens een tussenstop nog even een traininkje tegenaan op een lege landingsbaan bij Ponta Delgada op de Azoren om 'los' te blijven. Zo erg als met Estudiantes werd het niet, maar ook Independiente was niet vies van een doodschop als het 1 nodig was, of als het niet nodig was. Pastoriza werd al snel vrienden met Neeskens en Cruijff, en binnen een halfuur was de laatste door Semenewicz vakkundig uit de wedstrijd geschopt. Maar Cruijff had toen al gescoord, en Independiente kwam met een mengeling van voetballen en vechten niet verder dan tot 1-1. Prima voor Ajax, want in de Wereldbeker werd gespeeld om gewon nen wedstrijden (doelsaldo deed niet terzake), dus er moest in Amsterdam gewoon gewonnen worden. Nou ja, gewoon... Twee weken later, onder het dwingend oog van Koningin Juliana (voor het eerst op visite bij Ajax) werd de zaak, vooral door twee uitbraken van Johnny Rep, afgehandeld, en mocht Piet Keizer de beker uit han den van Hare Majesteit in ontvangst nemen. Ajax had zijn setje bekers compleet, maar dit was eens maar nooit weer, was de algemene ver zuchting. Een jaar later bedankte Ajax dan ook voor een nieuwe ont moeting met Independiente. Maar toen Tokio zich 23 jaar later aan diende neuriede een nieuwe generatie een oud liedje: 'I'll never say "never again" again'. Evert Vermeer Vorige keer praatte ik gezellig met u over de wedstrijd om de Wereldbeker in Tokio, en dat poetste ook meteen de herinnering op aan die andere keer dat Ajax om die beker speelde, in 1972. Destijds ging het nog om twee wedstrijden, een systeem waar vanaf gestapt werd omdat het Zuid-Amerikaanse deel van de dubbelslag bijna elk jaar ontaardde in een gênante schoppartij.Vooral Estudiantes de la Plata wist zich een naam te verwerven op dit gebied. Feyenoord heeft er nog fijne herinneringen aan. Dat was ook de reden dat Ajax in 1971 paste voor een treffen met Nacional, maar het volgende jaar wilden de Amsterdammers toch een kans wagen om ook deze beker aan zijn assortiment toe te voegen. Independiente was de tegenstander, en Argentinië was nog heel ver weg in die dagen.Weinig Nederlan- MENU out AIUTKO «MHHDimit KHaVi. «VHUWM - COCA Dl AMERICA traves dei ClUB ATLlTtCO 1NDEPINDIEN1E 1971 Esta ubicación no tiene valor si no va acompanada de la entrada respective. SECTOR F (LA A5IENTQ PL ATE A ALTA

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 5