Teamgeest Op 10 januari speelden Ajax en PSV een alleszins spectaculaire topper in de Johan Cruijff ArenA. Na een bleek begin én een 0-2 achterstand herstelde Ajax zich en mocht zich na het laatste fluitsignaal met de 2-2 uitslag zelfs iets tekort gedaan voelen. Hoe werkt een collectief? Hoe zorg je ervoor dat het product groter is dan de som der delen? Ach, wisten we het maar. Dan zouden voet bal- en andere coaches hun teams feilloos samenstellen. Talent is op dit moment de beste indicator van teamresultaat. Tijdens mijn kerst vakantie las ik een interessant Amerikaans artikel over groepsdyna miek en gedragspsychologie voor teamsporten. We meten eindeloos veel data van individuele spelers, maar statistieken bijhouden over bij voorbeeld looplijnen die je maakt, de slechte pass die je afdwingt of de lange pass die je geeft die leidt tot een goal, vind je niet terug. Als we deze en veel meer inzichten kunnen koppelen aan de bestaande databestanden dan zouden we de teamprestaties aanzienlijk kunnen verbeteren. Een interessant terrein waar nog veel winst is te behalen. Na het mislopen van de volgende ronde van de Champions League, was en is de teamgeest van Ajax 1 bewonderenswaardig te noemen. In de laatste wedstrijden van het vorige jaar zagen we een team (bij de mannen en vrouwen!) dat streed en gedreven was om te winnen. We weten nu waar we staan. Ajax 1 staat bij zowel de mannen als de vrouwen bovenaan in hun respectievelijke competities. Belangrijkste doel voor dit jaar is en blijft om kampioen te worden zodat we opnieuw op het hoogste Europese niveau kunnen acteren. Permanent aansluiten bij de top 20 van Europa is het devies. Het is deze overall doelstelling van de NV die wij als grootaandeelhouder onderschrijven en ondersteunen en wij hebben het grootste vertrouwen in de direc tie dat dit wordt gerealiseerd. Bij de vereniging kennen we natuurlijk ook het fenomeen teamgeest. Met vol enthousiasme en met veel humor wordt er fanatiek doorge- traind. Mochten de competities weer van start gaan dan zijn ze er klaar voor. Daarnaast merken wij als bestuursraad op dat veel leden onze (digitale) activiteiten hoog waarderen. Hun betrokkenheid geeft ons ook het gevoel dat het met het collectief binnen de vereniging goed zit. Vanuit deze 'flow' houden wij vast aan het streven ook in 2021 het aantal verenigingsactiviteiten, zo goed en zo kwaad als het kan, verder op te voeren. Wordt vervolgd. We hebben net succesvol onze digitale Nieuwjaarsreceptie achter de rug. Ik wil graag van dit eerste Ajax Clubnieuws in 2021 gebruik maken om nogmaals alle leden en hun dierbaren een heel gezond en gelukkig nieuwjaar te wensen. Mijn grootste wens is dat we weer met volle teugen kunnen genieten van ons verenigingsleven. Op de Toe komst, in ons ledenrestaurant in de Johan Cruijff ArenA of waar dan ook bij een van de wedstrijden van ons aller Ajax. Immers alleen het echte verenigingsleven maak je als Ajacied mee wanneer je erbij bent. Dat is de groepsdynamiek die past bij onze vereniging AFC Ajax. Houd vol en blijf gezond. Frank Eijken, voorzitter was, kwam ik laat aan. Ik zag dat DOS twee wedstrijden had gewonnen, van Sparta en Club Brugge. Dat was opvallend. Ik vroeg aan een meneer: "En, heeft u nog wat gezien?". "Ja, ant woordde hij, mijn zoon!" Was het Barry Sneijder, de vader van Wes ley. Hij had gelijk, Wesley was sensationeel, tweebenig, eiste de bal op, technisch, niet te geloven.' Een Ajax-scout kijkt met andere ogen, toch? 'Kijk, in al die jaren is de wereld behoorlijk veranderd. Zeker ook de organisatie van de scouting. Bij Ajax kwam er echt structuur toen Louis van Gaal kwam en Tonnie Pronk zich met de organi satie ging bemoeien. Externe scouts en topgevers werden in kaart gebracht en aangestuurd. Nu is er een scoutingsnetwerk van 120 man met regio-coördina toren die weer 25 man onder zich hebben. Co Adriaanse vatte de maatstaven destijds in TIPS, Techniek, Intelligentie, Persoon lijkheid, Snelheid. In grote lijnen bestaat dat uitgangspunt voor de beoordeling van spelers voor Ajax nog steeds, al denk ikzelf dat we ook naar fysiek moeten kijken, we moeten ook verdedi gers opleiden. Maar het belang rijkst is toch het inzicht, het van te voren herkennen van situaties en de handelingssnelheid.' 'Soms denk ik bij een aankoop wel eens: die hadden we zelf moeten kunnen opleiden. Maar dan, het is allemaal lastiger geworden. Er is altijd haast gebo den, er moet snel beslist worden en het geduld om een speler te vormen is er vaak niet. Toch is het veel mooier om een jochie uit eigen opleiding in het eerste te zien spelen, dan een aankoop. Ja, ik ben nog steeds actief voor de club, op een lager pitje, de hele vroege wedstrijden sla ik over. En begeleid scouts, leer ze op Ajax-niveau te beoordelen, zoals vroeger Jany van der Veen bij mij deed.' David Endt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 3