Still going strong Arnout Colijn: Ajax jeugdscout En toen ging u aan de slag 'Het eerste voetballertje dat ik aanreikte was Ignacio Tuhuteru, ja inderdaad, die moest "oom" zeg gen tegen Simon Tahamata. Hoe dat ging is mij wel bijgebleven. Bij Ajax vergaderden ze iedere vrij dagavond. Daar zaten ook Johan Cruijff en Tonny Bruins Slot bij. Bruins Slot had mijn rapport onder ogen gehad en wilde Tuhu teru meenemen naar een jeugd- toernooi, als test. "We willen 'm meenemen", zei Tonny over de telefoon. "Doen", zei ik. "Maar Scouting en Ajax zijn sinds jaar en dag twee onlosmakelijk aan elkaar verbonden elementen. De kracht van scouting en opleiding van Ajax werpt onafgebroken bijzondere vruchten af in de vorm van uitzonderlijk talent. AJAX CLUBNIEUWS 18e Jaargang nummer 1, januari 2021 Moedig voorwaarts, Ajacieden! De nevelen die de wereld in de laatste maand van 2020 in gevangenschap hielden, zijn met de sprong naar een nieuw kalenderjaar nog niet verdwe nen, maar het staat een opti mistische kijk op 2021 niet in de weg. Op voetbalgebied (en daar gaan wij over) ligt er een enerverende fase voor de boeg, zowel voor wat betreft het eerste elftal als het door ons allen zo gekoesterde en zwaar gemiste verenigingsleven. Gaat Ajax 1 zich herstellen van de magertjes te noemen decem bermaand? En komt het voetbal op de Toekomst weer volledig op gang? De hoop strijdt met realiteit, maar wat moet de mens zonder hoop? Laten we in elk geval elk stapje dat wij winnen ten opzichte van de akelige slotperiode van december koesteren en onder het motto 'moedig voorwaarts, Ajacieden' het nieuwe jaar opti mistisch bij de kladden vatten! De redactie van Ajax Club nieuws wenst u een briljant en gezond 2021. David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen,Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Chris van Eck, Frank Eijken, Patrick Gerlof, Dick Goossens, Monique Janse, Jacques Kattenburg, Menno Pot, Henk Schulz, André Stuijf, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen Foto's: AFC Ajax, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Ze staan er in weer en wind, ze staan er bij zonneschijn en hitte: de voetbalscouts die aan de rand van amateurveldjes speuren naar jong talent. Ze staan bij het gloren van de dag op, reizen naar afgelegen oorden en keren in de avond weer thuis met in hun lijf de hele dag van buitenlucht en in hun hoofd (en in hun aantekenboekjes) de indrukken van de dag. De jeugdscouts, de professionals, de part-timers en de tipge vers, doen hun werk niet voor het grote voetlicht, maar zijn onveranderd van groot belang. Arnout Colijn is één van hen, maar hij is ook een uitzonderlijk geval. Vanaf 1984 is hij voor Ajax actief en zijn leeftijd, die je hem niet geeft, bevestigt de uitzonder lijkheid: 83 jaar en still going strong! Het zal niet verbazen dat hij de oudste scout onder rood witte vlag is en ook dat is een valide motief om hem, een kerel die vier decennia kundig, gedegen en met liefde zijn werk doet voor de club, eens aan het woord te laten. U gaat, als jeugdscout, terug tot 1984... wat of wie bracht u bij Ajax 'Na mijn eigen voetballoopbaan, na NFC op topamateurniveau bij CSCA (nu Amstelveen), was ik actief als assistent-trainer van het KNVB-elftal Onder 21, dat had je toen nog, en daar ontmoette ik Jany van der Veen, scout van Ajax, maar dat hoef ik niet uit te leg gen. Die ontmoeting vond plaats tijdens het Zilveren Bottertoer- nooi van Volendam. Bij Ajax werd de scouting toen vrijwel alleen gedaan door de trainers en lei ders van de jeugd, zij hielden hun ogen en oren open, maar ik werd de eerste externe scout, met als eerste opdracht de wedstrijden van het toen nog bestaande Jeugd Plan Nederland te volgen, de Talentendagen te bezoeken en daarover te rapporteren. Zonder vergoeding nog, dat kwam later, onder Van Gaal.Van der Veen was meteen ook mijn leermeester. Hoe dat dan ging? Nou, we gin gen er samen op uit en Jany maakte met zijn opmerkingen en beoordelingen ter plekke al duidelijk wat hij over een speler dacht en ook waaróm hij zo dacht. Jany was een meester- scout, echt. Wanneer de voetbal lertjes het veld opliepen, had hij al een beeld. "Let maar eens op hem", zei hij dan. Had dat joch nog geen bal getrapt, maar Jany had het meestal goed.' het is wél jouw verantwoorde lijkheid!", hoorde ik Cruijff roe pen. Dat klonk als een test hè. Gelukkig werd Ignacio de beste speler van het toernooi. Een mooie entree, ook voor mij.' 'Ik heb een leger spelers, talen ten, voorbij zien komen, ze beke ken. Zeker in de beginjaren was ik erg afhankelijk van zoge naamde tipgevers. "Ga daar eens kijken, een talentje, echt waar". Dan paste ik het op zaterdag in mijn programma, ik was eigenaar van een verlichtingsgroothandel, en ging kijken. Welke spelers bij voorbeeld? Een links- en een rechtsbuiten van Zouaven, Frank en Ronald de Boer heetten ze. En wat dacht je van dat midden- veldertje van DOS die meedeed in een toernooi van KFC. Omdat er in de buurt geen parkeerplek

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 2