De clubgeschiedenis ten tijde van COVID-19 DAVID Erfgoed 16 Het installeren van de norm In 2021 is het vijftig jaar geleden dat Ajax zijn eerste grote internationale prijs in de wacht sleepte. In juni 1971 werd in Londen de Europacupfinale tegen Panathinaikos met 2-0 gewonnen. De beste van Europa! Een historisch moment én een ijkpunt. Beste lezer, we hebben inmiddels al meer dan negen maanden te maken met de pandemie. Ook het Ajax Erfgoed ondervindt hiervan de gevolgen. Daarom sta ik deze keer even stil bij enkele bijzondere projecten, die ondanks de restric ties toch tot uitvoering konden worden gebracht. Te beginnen met het hernieuwde Oral History project. Hoe is de keuze van de geïnterviewde per sonen tot stand gekomen en hoe is het eerste interview afgelopen? Voor de eerste brainstormsessie, in de zomer van dit jaar, is een klein comité rond de tafel gaan zitten en er kwamen originele namen bovendrijven. Helaas moesten de volgende besprekin gen digitaal worden voortgezet. Het was gezien alle COVID- omstandigheden wel zo praktisch om voornamelijk Ajacieden te interviewen die zogezegd 'in de buurt' zijn. Daarom was het bijna vanzelfsprekend om als eerste onze oud-voorzitter Hennie Hen- richs te benaderen. Het is gebrui kelijk dat de personen in een thuissituatie worden geïnterviewd. Op die manier voelt de te inter viewen persoon zich eerder op zijn gemak. Maar natuurlijk gooide ook hierbij COVID-19 roet in het eten: de interviewlocatie werd een ruimte in het stadion. Naast aandacht te schenken aan de vele praktische zaken bij de opnames, is een gedegen voorbe reiding belangrijk voor het al dan niet slagen van een interview en dan is ons researchteam, Mark Stuij en Max Flam, onmisbaar. Zij konden gelukkig via allerlei digi tale wegen genoeg interessante informatie vinden over de heer Henrichs. Na de voorafgaande redactiever gadering, waarin Jack Spijkerman de lijnen glashelder uiteenzette, kon het gesprek plaatsvinden en ondanks alle coronarestricties werd het een zeer onderhoudend interview! We verwachten u in de loop van 2021 de resultaten van dit en ook andere interviews te kunnen tonen. Ook in een vreemde tijd met zoveel beperkingen komen er nog steeds erfgoed-gerelateerde vra gen binnen op het e-mailadres van ons archief: erfgoed@ajax.nl. Voor een antwoord op dit soort vragen wenden wij ons dan tot ons geschiedkundig genie Evert Vermeer. Maar behalve verzoeken om informatie komen er spora disch ook nog bruikleen- en schenkingsaanvragen binnen. Helaas moet eenieder met een dergelijk verzoek geduldig wach ten totdat het weer mogelijk is ons kantoor te bezoeken. Materiële presentaties van erf goedstukken blijven voorlopig, hoe kan het ook anders, beperkt. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor het inrichten van de Koninklijke Loge vitrine bij de Europese wedstrijden van het boegbeeld van onze club. Namens iedereen van het erfgoed wens ik u een gezond en succes vol 2021! Rianne van de Wetering De hunkering naar 2021 was groot. Alsof het overschrijden van de jaargrens alleen er voor zou zorgen dat de jammerlijke situatie die 2020 kenmerkte en die een zwaar beroep deed op ons incasse- rings- en aanpassingsvermogen in het niets zou opgaan als verdam pende alcohol. Ik ben mij ervan bewust dat dergelijke gedachten slechts zijn geba seerd op hoop: laat het alsjeblieft beter gaan, dat de terugkeer naar normalisering gestalte moge krijgen én doorzetten. Het zou mooi zijn wanneer we op minstens normale wijze kunnen genieten van een jaar dat als jubileumjaar specialer dan speciaal is. De mijlpaal '50' wijst aan dat toen, vijftig jaar geleden dus, onze club, voor het eerst de Europacup voor Landskampioenen (nu heet het Cham pions League) won. Ik maakte dat heel bewust mee en voel, alsof het gisteren gebeurde, hoe absoluut onovertroffen geweldig dat was. De beste van Europa, zo verrukkelijk en passend bij de tijd geest die Amsterdam toen in haar greep had. Of was het Amster dam dat de tijdgeest beïnvloedde? Creativiteit, vrijheidsbehoefte, lef, vooruitstrevendheid, loswrikken uit taaie conventies, hunkering naar betekenis, het sloot aan bij het voetbal dat Ajax, brandend van avontuurlijk verlangen, speelde. Door het winnen van de Europacup kwam die erkenning er en tegelijkertijd stelde Ajax een norm waarmee wij nu, vijftig jaar later, nog steeds opgezadeld zitten. Het is een heerlijke norm die onveranderd veeleisend de ambitie voedt, de leidraad is. Vijftig jaar geleden was er de wens om de beste te worden. Een lichte droom om na te streven en vanuit die onbevangenheid was de jubel om de triomf gigantisch, heel Amsterdam lachte, was trots en vierde de winnende vaandeldragers van de Amsterdamse geest. Nadat op Wembley de bokaal aan aanvoerder Vasovic was uitge reikt en de ereronde gelopen, nam ik, als door een magneet aange trokken, binnen de uitbundige roedel buurtvrienden de tram naar de Dam. Al was daar niets georganiseerd, toch hadden duizenden mensen dezelfde vrije impuls gevolgd en vierden opeengepakt feest. Onbekenden vielen elkaar in de armen, schreeuwden en zon gen de glorie naar elkaar toe. Een etmaal later volgde herhaling, nu met op het koninklijk bordes de geluksbrengers die de beker zwaaiden, zoenden, tilden en wiegden. De voetballers deelden hun geluksgevoel met de massa waarin een domweg blije collectieve hartslag beukte: kam-pi-oen, kam-pi-oen! We hadden ernaar gehunkerd, maar dat met die triomf een norm was gelegd die vijftig jaar later nog steeds het doen en laten van onze club zou bepalen, nee, dat wisten wij toen niet.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 16