John Spaans: trouw aan Ajax Vrouwen WSWa'ti,txaapieg.l Debuut en stagnatie Langs de Zijlijn DD Volle tribunes en contact tussen supporters en spelers. Dat is waar we allemaal naar snakken, ook bij het vrouwenvoetbal van Ajax waar de afstand tussen fans en spelers traditioneel heel klein is en de wisselwerking daardoor heel groot. Hoe ben je betrokken geraakt bij Ajax Vrouwen? 'Vroeger was ik assistent- scheidsrechter bij een damesteam van Fortuna Wor- merveer dat in de Topklasse speelde. Ik vlagde bij iedere thuiswedstrijd en daar is mijn liefde voor het vrouwenvoetbal ontstaan. Helaas bestaat dat team niet meer. Daarna ben ik het vrouwenvoetbal van AZ op de voet gaan volgen, maar ik had altijd de hoop dat Ajax met een vrouwenteam zou beginnen. Vanaf 2012 houd ik alles bij van Ajax Vrouwen.' Welke wedstrijd blijft je altijd bij? 'De openingswedstrijd tegen SC Heerenveen op 24 augustus 2012 met het doelpunt van Des- iree van Lunteren, een goede speelster. Ik ging naar alle thuis wedstrijden tot corona begon. En omdat we bij PSV en FC Twente geen vlaggen en trommels meer mee mogen nemen, zijn we gestopt met de uitwedstrijden.' Wie is je favoriete Ajax-speelster? 'Als eerste vond ik Claudia van den Heiligenberg de leukste speler. Ook Merel van Dongen was favoriet. Nu kijk ik met veel plezier naar Lucie Vonkova. Cait- lin Dijkstra vind ik een goede verdediger. Ze viel me op door haar voetbaltechnische kwalitei ten. Sinds dit seizoen speelt ze op het middenveld, dat is even wennen.' En nu met corona, hoe volg je het voetbal nu? 'Dit seizoen heb ik nog geen thuiswedstrijd live gezien, maar ik volg alles via de televisie,YouTube en Flashscore. Ik mis de live wed strijden en het sfeerteam. We gingen altijd met z'n vieren: Berry Arends, Patrick Hoogervorst, mijn broer en ik. Hopelijk kun nen we snel weer naar het sta dion om de meiden en vrouwen aan te moedigen!' Tamara Schellekens In het najaar van 2016 schreef ik op deze plek over mijn zoontje Niek, destijds vier jaar oud. Ik rapporteerde triomfantelijk dat mijn kleuter "enige belangstelling begon te tonen voor het fenomeen Ajax". Tijd voor een update. Niek is inmiddels acht en écht Ajacied geworden. Eind 2018 merkte ik dat hij de spelers leerde kennen. Hij noemde de meeste Ajacieden bij hun voornaam: Matthijs, Fren- kie, Donny, Hakim. Onana noemde hij gewoon Onana, waarschijn lijk omdat het zo'n leuke naam is om uit te spreken. Op 10 maart 2019 vond ik de tijd rijp en nam ik hem voor het eerst mee naar de ArenA. Ajax - Fortuna. Hij vond het aanvankelijk vooral eng: al die mensen, het harde gejuich toen Dusan Tadic al snel scoorde (ik wist zelf nog zo goed hoe hard dat in kinderoren klinkt, als je het voor het eerst hoort). Gelukkig voelde ik hem al snel ontspannen. Rode konen, fonke lende ogen. Na mijn eerste stadionbezoek, in september 1983, was ik voorgoed Ajacied; op 10 maart 2019 wist ik dat die geschiedenis zich op het stoeltje naast me aan het herhalen was. Een lieve dame van supporterszaken kwam hem een tasje brengen vanwege zijn #Ajaxdebuut. Dat doet de club echt fantastisch. Nieks verjaardag, in juli, valt meestal vlak na de onthulling van het nieuwe uittenue, dat jaarlijks bovenaan zijn verlanglijst staat. Ik heb hem lid gemaakt van de Ajax Kidsclub. Van Sinterklaas wilde hij dit jaar een hoodie van Ajax. Hij heeft inmiddels een Ajax-boek gelezen dat door zijn eigen vader werd geschreven. In zijn 'debuutjaar' 2019 is Niek uiteindelijk vier keer met me mee geweest naar een thuiswedstrijd. Hij ademt Ajax, Ajax, Ajax. En: TABA, TABA, TABA, de amateurvereniging waarvoor hij zelf speelt, in de O9-junioren. Zo belanden we (er is geen ontkomen aan) toch weer in corona jaar 2020, het jaar waarin vrijwel alles tot stilstand kwam. Zelfs Ajax, in de eerste helft van het jaar. Geen stadionbezoek, lege tribunes op tv, ik kan er niet aan wen nen. Ik mis de geur, de geluiden, de club. Nieks fysieke Ajax-inwij- ding is in maart abrupt gestagneerd. Hij zou dit jaar vaak met me zijn meegegaan. Alleen al daarom hoop ik dat we die ene gehate tegenstander, het coronavirus, zullen uitschakelen en dat 2021 een beter, levendiger Ajax-jaar zal zijn. Voor Niek, voor mijzelf, voor u allemaal. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2021 | | pagina 11