Van wereldkampioen in Tokio naar toptale AjaxJeugd Een van de hoedanigheden waarin Ronald de Boer zich, naast zijn televisiewerk bij onder meer FOX Sports, tegenwoordig bij Ajax manifesteert is die van ambassadeur. De voormalige jeugd- en eerste-elftalspeler treedt bijvoorbeeld op als gastheer bij thuiswedstrijden in The Tunnel Club. De jeugdopleiding van Ajax is altijd in ontwikkeling. Op de Toekomst is alleen het allerbeste goed genoeg. Wereldtop. 25 jaar na Ajax' Wereldbekerwinst in 1995 belichaamt Ajax- ambassadeur en -jeugdtrainer Ronald de Boer de mondiale klasse van toen en de vooruitstrevendheid van 2020. Ronald, vertel eens over jouw werk bij Ajax. 'Ik heb verschillende rollen bij Ajax. Zo ben ik ambassadeur, niet alleen op het veld maar ook bij activiteiten en activaties. Bijvoorbeeld als host in The Tunnel Club. Ajax werkt ook samen met buitenlandse clubs, dan reis ik vaak mee als ambassadeur. Op dinsdag en donderdag sta ik op het veld bij Onder 17 en 18. In samenspraak met de trainers Yuri Rose en John Heitinga ben ik assistent-trainer of skills coach. Daarbij ben ik mentor van vier topta lenten. Sinds vorig jaar heeft iedere speler in de bovenbouw een men tor. In die rol bespreek je de ene keer videobeelden van wedstrijden, terwijl je een andere keer praat over het dagelijkse leven. De jongens kunnen bij mij en de trainer aankloppen. Ook als het mentaal even niet gaat. Zo doen we er alles aan om jongens klaar te stomen voor het eerste elftal. Als een speler door die individuele aandacht één, twee of drie procent beter wordt en de top daardoor wél haalt... Uiteindelijk ligt het voor 99 procent aan jezelf. Als het goed gaat, kan de trainer niet om je heen. Gesprekken gaan uiteraard ook over voetbal. Daarbij praat ik ook uit eigen ervaring. Ik heb zelf redelijk wat ervaring als middenvelder en spits. Al was ik meer aangever dan afmaker. Ik kan het nog aardig voordoen. Soms doe je een oefening mee en win je ook nog met je oude lichaam, haha.' Had je vroeger, als opgroeiend Ajax-talent, zelf baat gehad bij zulke begelei ding? 'Ik denk het wel. Nu staan er vijf of zes trainers op het veld. Een enorme luxe. Vroeger was er maar één trainer, Dick de Groot. Hij had alleen bij de wedstrijden een teamleider plus fysiotherapeut. Nu is Guillaume Elmont bijvoorbeeld onze mental coach. Ik had op dat vlak vroeger ook advies kunnen gebruiken. Misschien had ik dan mijn tussenstap bij FC Twente niet hoeven maken. Mental coaching had mij kunnen helpen, denk ik.' Wat neem je bij Onder 17 en 18 mee van de trainers waaronder je zelf hebt gespeeld? 'Als speler heb je ervaren wat beviel of juist niet. Waar heb je zelf veel baat bij gehad? Louis van Gaal en Guus Hiddink waren allebei 8 goede, maar verschillende trainers. Met allebei een andere benadering. Toch werkte het bij beiden goed. Zo neem je van alle trainers het goede mee. Daarbij steekt elke groep natuurlijk anders in elkaar. Bij sommige spelers werkt een armpje om de schouders goed, bij anderen moet je juist heel duidelijk zijn. Uitein delijk sta je de meeste tijd op het trainingsveld, daar wordt je beter. Louis hamerde daar altijd op: elke training hard werken en beter worden.' Sprong Louis van Gaal er voor jou als trainer uit? 'Ja. Als jeugdspeler reden Frank en ik al met hem mee vanuit Avenhorn. In dat halve uur naar Amsterdam werd van alles besproken. En het was echt niet alleen rozen geur en maneschijn. Louis spaarde niemand. Hij keek als trainer sec wat je bracht. En als dat niet genoeg was dan pakte hij je ook keihard aan.' Terug naar 2020. Maakt de coronacrisis het individueel wer ken met spelers veel moeilijker? 'Je mist de wedstrijdspanning en de weerstand van een tegenstander. Jongens spelen nu onderlinge partijen. De onderlinge rivaliteit blijft. We geven daarbij ook meer speciale opdrachten aan spelers. Je probeert meer scena rio's uit. Na een "rode kaart" met een man meer of min der spelen bijvoorbeeld.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 8