WIE IS WIE? Altijd Ajacied Erna Spil: 'Zoveel liefde voor de jeugd' Met gespannen verwachtingen trad Ajax op dinsdag 1 december in het Champions League-toernooi aan in en tegen Liverpool. Ondanks een alleszins acceptabel optreden op Anfield Road, keerde Ajax met lege zakken terug naar Amsterdam: 1-0 nederlaag. Naam: Eva Blewanus Leeftijd: 40 jaar Functie: Fysiotherapeut Ajax 1 Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'Dat is alweer achtenhalf jaar geleden. Ik werkte toen nog bij AZ en Marleen Molenaar en Ed Engelkes waren bezig om het vrou wenteam bij Ajax op te zetten. Zelf had ik al een verleden als stagi aire bij de jeugdopleiding van Ajax. Marleen belde mij of ik mee wilde helpen om mij dan bezig te houden met de sportmedische kant. Ik heb toen bijna meteen ja gezegd. Nadat ik het netjes met AZ had besproken zijn we er snel uitgekomen. Sinds deze zomer ben ik toegevoegd aan het eerste mannenteam. Afgelopen zomer werd ik gebeld door Niels Wijne, hoofd Medi sche Zaken, en Maarten Gozeling, hoofd Fysiotherapie bij Ajax. Zij vroegen hoe ik over een overstap dacht. Ik vond het echt een eer om gevraagd te worden, ik ben de eerste vrouw die deze stap maakt. Het is heel mooi dat een club als Ajax dat doet. Het moet niet bijzonder zijn, maar dat is het nog wel.' Wat houdt jouw functie precies in? 'Ik ben één van de drie fysiotherapeuten bij het eerste van Ajax, zonder dat er van een echte rolverdeling sprake is. Ik ga wel vaak mee naar de wedstrijden, al proberen we dat wel te verdelen.' Hoe was de overstap van Vrouwen 1 naar Mannen 1? 'Het ging soepeler dan verwacht. Ik heb hele leuke collega's die mij overal in mee hebben genomen. We zaten met de vrouwen in de trainingsfase voor het seizoen en door de hele situatie rondom corona heb ik jammer genoeg nooit echt goed afscheid van de groep kunnen nemen. Maar ik zie ze nog wel op de trainingsdagen.' Jouw zus is ook fysiotherapeut, bij het Nederlands Vrouwenelftal. Hoe komt het dat jullie allebei in dezelfde branche terecht zijn gekomen? 'Dat is heel bijzonder. Mijn tweelingzus, Kim, is al zeventien jaar actief bij het Sportmedisch Centrum in Zeist. Zelf ben ik fysio therapie gaan studeren door een huidige collega bij Ajax, Erna Spil. Ik had mijn kruisband gescheurd en revalideerde bij haar. Ik studeerde toen Bedrijfskundige Informatica, maar tijdens mijn revalidatie dacht ik: dit ik wil ook.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Dat was de historische eerste wedstrijd van de Ajax Vrouwen, toen we het veld opliepen met het clublied dat werd afgespeeld stond de hele Toekomst vol. Dat was echt een kippenvelmoment.' Yuri van Eijden 25 seizoenen geleden nam Ajax afscheid van stadion De Meer. Een kwart eeuw na het laat ste seizoen 1995/1996 vertellen ooggetuigen over de historische thuishaven en de club van toen. Deze aflevering: Erna Spil, begin jaren '90 de eerste vrouw in de medische staf van de jeugdopleiding. 'Eind jaren 80, begin jaren 90 zat ik op de academie voor fysiothe rapie. Ajax zocht daar naar beginnende fysiotherapeuten. Ik begon als teamfysio van de C2, met Wim Stuut en Günther de Haan. Je deed het vrijwillig, maar ging wel mee naar alle toernooien, waar ook in Europa. Het was een wereldtijd. Eind 1991 was ik afgestu deerd en kwam ik in dienst. Frank van Deursen en ik waren toen de twee fysio's van de jeugdopleiding en de zaterdagamateurs. Ajax was begin jaren '90 nog een heel kleine club. Het was in De Meer echt een familiegebeuren. Je kende iedereen door en door. Er werd minder getraind dan nu, maar je deed als fysio wel alles: kracht- en revalidatietraining, mee naar het ziekenhuis. En nog heel veel meer. De jeugd trainde op Voorland. Als een speler geblesseerd was, kwam hij naar ons toe, in het stadion. In het begin was de teneur: fysio, wat een onzin. Je maakt watjes van ze. IJzeren mannen en hou ten schepen, die instelling. De fysiotherapie is sindsdien geëvolu eerd. Er is zoveel bijgekomen... Nu zijn we op sommige vlakken met wetenschap bezig. Als je terugkijkt, waren de faciliteiten eigenlijk niet te doen. In De Meer was voor ons zelfs geen eigen fysioruimte. Frank en ik behandelden de jeugdspelers doordeweeks in de kleedkamer van de bezoekende club. Jong Ajax en het eerste elftal werkten in een ruimte naast de thuiskleedkamer. Speelde Ajax 1 in het weekend thuis dan moesten we alle appara ten en banken verplaatsen naar een ruimte onder de tribune. Dat was een soort kolenhok, waar het ijskoud was. Het hok was ook ons kantoor, dé plek om privacygevoelige zaken te bespreken. Op maandag reed je alles weer terug. De eerste speler die ik behandelde was Clarence Seedorf. Kan je nagaan hoeveel jongens voorbij zijn gekomen. Ik krijg ze vanaf 8 jaar. Je leert het hele gezin kennen en bent zelf een soort moeder voor de spelers. Ik hoor gewoon bij de jeugdopleiding en tussen de kinderen. Ik heb zoveel liefde voor die gasten...' Ronald Jonges

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 4