De wereldbeker van 1995 DAVID Erfgoed IÉ Wereldkampioen In 1995 veroverde Ajax de Wereldbeker en dat is een jubileum om bij stil te staan want zo vaak overkomt het een club niet om wereldkampioen te worden. Met verstrijken van de jaren daalt sterker het besef in hoe uniek de in Tokio behaalde triomf is. De rood-witte draad in deze editie van het Club nieuws is de door Ajax gewonnen wereldbeker van 1995, alweer vijfen twintig jaar geleden! leder een wilde natuurlijk groots uitpakken bij dit jubileum, maar vanwege de onverzet telijke aanwezigheid van de huidige pandemie heeft de viering ervan alleen op digi tale wijze plaatsgevonden. Velen onder u zullen goede herinneringen aan de wereldbeker hebben. De meeste voetballief hebbers zullen de niet zo heel goede, maar wel razend span nende wedstrijd tegen Grêmio gekluisterd aan de televisie heb ben gezien. Die tv-beelden bestaan, dankzij de videoband, natuurlijk 'overal' nog, in professi onele archieven maar ook bij de vele Ajax-verzamelaars en de gewone fans. Niet iedereen had immers die middag vrij kunnen krijgen of zich durven ziekmelden om naar de wedstrijd te kunnen kijken. Gelukkig heeft het Ajax Erfgoed in zijn collectie niet alleen die beelden, maar ook verschillende tastbare herinneringen. Zo is er uiteraard de beker zélf, en de daarbij horende Toyota-beker, de echte wedstrijdvaan, de talloze merchandising-vaantjes, gedragen wedstrijdshirts van verschillende spelers en natuurlijk vele, vele foto's. Al deze objecten samen geven kleur aan de geschiedenis van deze bekerwinst. Het is daarom geen wonder dat ze in de afgelopen weken enorm in trek waren bij diverse mediapartners en de eigen Ajax Media- afdeling. Het Ajax Erfgoed heeft, hoe kan het ook anders, alles met het verleden van de club te maken. Maar ik wil van de gele genheid gebruikmaken om in dit hoekje van uw blad ook de slag naar het heden én naar de toe komst aan te stippen. Dit gebeurt op vele manieren, bijvoorbeeld met een Ajax TV special, maar ook een heuse podcast (online radio-uit zending). In die podcast zijn trou wens de wereldbeker-memorabi- lia niet te zien. Ze worden als het ware geïllustreerd door de gasten in de podcast. Zo werd voor de editie over de wereldbeker Danny Blind uitgenodigd. De captain van destijds, die ook de winnende penalty benutte, heeft bij het zien van de wereldbeker weer warme herinneringen kunnen ophalen en die gedeeld met luisteraars van de podcast. Veel jongere Ajacieden zullen geen levende herinneringen heb ben aan de wereldbeker. Daarom heeft Ajax op haar social media- kanalen, zoals Instagram, Face- book en de eigen website, beel den laten zien met het verslag van destijds. Zo worden ook de jon gere generaties Ajacieden geatten deerd op de rijke geschiedenis van de club en haar helden. Voor nu wens ik u prettige feest dagen, en blijf gezond! Opdat Ajax in 2021 weer een mooie prijs mag toevoegen aan de collectie! Rianne van de Wetering Het staat er prachtig, in de stalen ring rond de door vier pijlers gedragen gouden bal die, samen met het marmeren voetstuk, de trofee voor de beste club van de wereld vormt: Coupe Europeenne- Sudaméricaine, kortweg de Wereldbeker voor clubs. Het is een fiere trofee (van een beker kun je niet spreken), je kunt er mee thuiskomen hoor. Toch stond de wereldbeker qua belangrijkheid sterk in de scha duw van de Europacup die later Champions League-beker zou gaan heten. In elk geval was dat in de meeste Europese landen zo, in Zuid-Amerika, waar de andere 'finalist' vandaan kwam, lag dat heel anders. Daar was de titel 'Wereldkampioen' een vlammende motivatie en zij begrepen er niets van dat met name de West- Europese clubs de waarde anders inschatten. In de jaren waarin over een thuis- en een uitwedstrijd werd gestreden om de Wereldbeker. Die ontaardden meer dan af en toe in veldslagen en dat bracht de Europese clubs er dan weer toe om van een duel af te zien en de verliezend finalist als plaatsvervanger de eer te gun nen. Ajax deed dat ook twee keer, in 1971 en in 1973. In 1972 werd de prijs én daarmee de titel 'wereldkampioen' gewonnen door het Argentijnse Independiente te verslaan. Ajax vond dat wel voldoende, maar in 1995, toen de wedstrijd over één duel, te spe len in Tokio, werd gespeeld, gingen we toch, hongerig naar glorie en edelmetaal. 1995 is alweer 25 jaar geleden en het staat nog steeds geweldig op het al dan niet digitale briefpapier dat wij de Wereldbeker toen wonnen en na een bizarre terugvlucht met de aparte trofee in de tas naar huis kwamen. Wereldkampioen, het aantal jaren dat voorbij is gegaan sinds die koude avond in het National Stadium van Tokio geeft meerwaarde aan de unieke triomf. De anekdotes rond die wedstrijd liggen verborgen, soms kruipen ze tevoorschijn, zoals de merkwaardige act van de Engelse scheids rechter David Elleray die, twee dagen voor de wedstrijd, tijdens een meeting de loting verrichtte. Loting? Ja, er moest via loting worden beslist of Ajax danwel tegenstander Grêmio met witte of zwarte kousen diende te spelen! Elleray gooide een Japans muntje (aan de ene kant een bloem, aan de andere kant een cijfer) omhoog dat landde tussen zijn paperassen. Hij griste het tevoor schijn en zei, zonder naar de munt te kijken: 'Ajax wins'. Het waren ook voorspellende woorden. Ajax won: Wereldkampioen!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 16