Max Flam Langs de Zijlijn Ajax-ontbijt Tussen foto's en Hjnentrekkers De leefomstandigheden van vandaag de dag zorgden ervoor dat de uitreiking van de Abdelhak Nouri-trofee op ongewone wijze geschiedde.Winnaar Devyne Rensch (inmiddels gedebuteerd in Ajax 1!) kreeg de trofee voor de Beste Jeugdspeler van de Toekomst met inachtneming van de 1,5 meter-regel uitgereikt. In deze Langs de Zijlijn aandacht voor Max Flam, een man met een diep- gelaagd Ajax-hart die de club ondersteunt met de digitalisering, het beschrijven en het taggen van het fotobestand. Vanwaar jouw connectie met Ajax 'Met mijn oom ging ik vroeger naar De Meer. Hij kende de sup poosten en "regelde" dat ik zon der kaartcontrole naar binnen kon, een knaak of een reep cho cola volstond! We zaten op vak C bij Meneer Schipper, van de sieradenzaak aan de Heiligeweg. Een uitgesproken Ajacied. Tijdens een kampioenswedstrijd tegen AZ, in het Olympisch Stadion, kwam er een reclamevliegtuigje overvliegen met aanmoedigende tekst van zijn zaak. Hij wees naar boven: "We gaan winnen!" was de strekking van de tekst en Ajax won en werd kampioen. Dat maakte diepe indruk op mij, als kleine jongen. In die tijd ging ik mee naar de bestuurskamer en daar trof je bekendheden als Ron Brandste- der en Freek de Jonge... Wacht, een andere anekdote uit die tijd: Harry Sacksioni had een sigaren winkel en verkocht kaartjes. Hij had er twee voor een Europese wedstrijd, Juventus geloof ik, maar hij had ze ergens tussen de honderden pakjes sigaretten weggestoken en toen ik ze kwam halen, 's middags voor de wed strijd, waren ze zoek. Paniek! Hij sloot prompt de winkel en we zijn pakje na pakje gaan zoeken, duurde anderhalf uur! Uiteinde- lijk kwamen ze tevoorschijn, maar wat een spanning. Ach Harrytoen hij niet meer zelf standig naar het stadion kon, heb ik hem jarenlang opgehaald en thuisgebracht, tot zijn overlijden.' Wat doe je voor onze club? 'Ik zit bij de afdeling Erfgoed. Enkele jaren geleden begonnen we met het digitaliseren van foto's en het eerste project waren de foto's uit de gouden jaren. Nu ben ik bezig met foto's uit 2013. Ik controleer en ik tag, gemiddeld tien uur per week. Het is een gigantisch archief, maar gelukkig is het makkelijk van huis uit te doen, zoals onder zoeken en beschrijven van de levensloop van jubilarissen. Een paar jaar geleden heb ik met Evert Vermeer voor de film "Een Prachtige Daad" de research gedaan. We zijn in de archieven gedoken en hebben materiaal opgesnord voor de film, over de jongetjes van Ajax en andere Amsterdamse clubs uit Amster dam die tijdens de Hongerwinter naar Heerenveen werden gebracht.' Tamara Schellekens David Endt meldde het bijna terloops in het vorige nummer: Ajax stopt met het uitgeven van het officiële Ajax Jaarboek. Mijn hart begon te bloeden toen ik het las. Dat mag niet. Dat kan niet. Terugdenkend aan de winst van de Intercontinental Cup, een kwarteeuw geleden in Tokio, greep ik instinctief in de boekenkast naast mijn bureau, waar die prachtige rij rode jaarboeken staat. Ik zie Edgar Davids, op het omslag. Hij kust de trofee. Naast de gouden bal van de bokaal zien we de gemillimeterde coiffure van Michael Reiziger: geblondeerd, in zekere zin nóg een gouden bal. In het boek zelf tref ik een fout aan: de wedstrijd tegen het Brazili aanse Grêmio wordt gedateerd op 6 december. Het was ruim een week eerder, op 28 november, kwart over elf 's ochtends, Neder landse tijd. Ik heb de datum al eens met pen verbeterd, zie ik: een kleine imperfectie in een perfecte boekenreeks. De film van mijn persoonlijke herinneringen start. Een bont gezel schap Ajax-vrienden en studiegenoten verzamelde zich bij mij thuis aan de Willem de Zwijgerlaan. Iedereen moest iets meenemen voor het Ajax-ontbijt. De meesten hadden voor een fles 'bubbels' gekozen. Teut voor het middaguur, tegen tweeën officieus de beste voetbalclub van de planeet, dat waren nog eens tijden. De rest van de dag hoefden we toch niks. De rest van de week (en het jaar) waarschijnlijk ook niet veel. De beslissende strafschop van Danny Blind. Zijn kuchje. De problematische terugvlucht uit Tokio: het toestel moest boven Siberië rechtsomkeert maken omdat de vluchtpapieren niet in orde waren. Daar heb je dus een verenigingsnaslagwerk voor. Frank de Boer zei ooit in een interview, tot mijn verbazing, dat hij de winst van de wereldcup hét hoogtepunt van die gouden tijd vond: de ultieme kroon op het werk. Nou nee. Die wereldcup was natuurlijk niet het hoogtepunt. De Champions League was een veelvoud belangrijker en emotioneler. 'Tokio' was een officieuze prijs, geen officiële 'wereldcup', want de kampioenen van slechts twee werelddelen mochten meedoen. De adrenaline, de immense spanning, de euforie en de tranen van 24 mei bleven op 28 november achterwege. In plaats daarvan genoten we gewoon. Wéér een Ajax-triomf, al was dit een wat bloedeloze. Wéér een in alcohol gedrenkte Ajax- dag om te onthouden en misschien, over een jaar of 25, nog eens een stukje over te schrijven. Het begon een beetje te wennen. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 11