OI7 thuis op de Toekomst Ook op het niveau van Onder 17 bestaat er een mooie rivaliteit met AZ. De eerste confrontatie, gespeeld op het AZ-sportcomplex in Wijdewormer, leverde een overwinning voor de Alkmaarse club op. Druk weekschema voor 'hogere voetbaldoel' 'De jongens komen 's ochtends vroeg bij de club aan en gaan 's avonds laat weer naar huis. Ze hebben een druk weekschema. We kunnen acht trainingsmomenten benutten. Met daarbij onze wedstrijd op zaterdag. Omdat we een groep van 24 jongens heb ben, spelen we vaak ook op dinsdagavond een duel. Daarbij gaan jongens natuurlijk ook naar school op de Toekomst. Er wordt veel van de jongens gevraagd, maar het is natuurlijk allemaal voor het hogere voetbaldoel zal ik maar zeggen.' Wanneer wist jij: ik word trainer? 'Zo rond mijn eind twintigste werd het idee om na mijn voetbal- car-rière verder te gaan als trainer, steeds sterker. Als speler van De Graafschap haalde ik mijn TC2- en TC3-diploma. Dan ga je ook meer nadenken over hoe je wilt voetballen. Hoe zet je zelf spelers op een veld neer en ben je het wel of niet eens met de trainer? Als je jong bent volg je de trainer en denk je er niet erg over na. Later denk je: waarom moet ik naar links als ik ook naar rechts kan? Op een bepaald moment begin je als trainer en merk je of je het leuk vindt of niet. Het waren wat dat betreft leerzame jaren bij de jeugd van AFC (OI7, red.), de senioren van OFC én Ajax Zaterdag 1. Je leert van iedere situatie buiten je comfortzone. Als trainer leer ik nog iedere dag.' Hoe zit deze Onder 17-selectie in elkaar? 'Het is een geweldige groep. Als je ze ziet lopen, zijn het stoere man netjes die het hoogste woord hebben in de kleedkamer. Maar de jon gens willen écht heel hard werken, zijn gedreven. En er zitten heel goede spelers tussen. Ik denk echt dat een paar de stap naar Jong Ajax kunnen maken. Hopelijk ook richting het eerste. Ik probeer de jongens bij te brengen dat ze elke dag beter moeten worden. En dat ze daarbij alle faciliteiten kunnen gebruiken die de club biedt: benut die en maak jouw droom waar.' Waarop ligt vooral de nadruk, bij het opleiden van deze leeftijdsgroep? 'Vooral de ontwikkeling van junioren- naar seniorenvoetbal is van belang. Transformeren. Stapjes zetten richting volwassen voetbal. We bereiden ze voor op wat wordt gevraagd in het betaald voetbal. Wat directer voetballen, de bal laten lopen in plaats van lopen met de bal. Dat betekent ook dat je meer met medespelers en tegenstanders bezig moet zijn. Samenwerking in plaats van puur op het individu gericht. Gaat steeds beter, moet ik zeggen. Deze jongens groeien steeds meer toe naar waar we ze willen hebben. Ik ben ook redelijk tevreden over hoe de jongens het tot nu toe in de competitie doen.' Ronald Jonges 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 9