Voorland Altijd Ajacied De charme van Voorland Jeugdvoetbal door de decennia heen... Zo ging het er in De Meer aan toe. De faciliteiten zijn sterk veranderd maar wat gelijk is gebleven is de overgave waarmee voetballers en trainers zich inzetten om het beste uit het talent te halen. De jeugdopleiding van Ajax maakte in de jaren negentig furore in de wereld. Immers, waar alle Europese topclubs flinke bedragen uitgaven aan jonge, talentvolle spelers, leverde het opleidingsinstituut van de Amsterdammers bijna achteloos het ene na het andere talent af. Daarmee werd dan eerst het eigen elftal jaarlijks aangevuld, waarna zo'n speler verderop wilde kijken en voor een miljoenenbedrag naar het buitenland verhuisde. Ajax, kortom, leek de fontein van de eeuwige jeugd te hebben ont dekt en daarmee meteen ook een prettig verdienmodelletje. Toch maar eens kijken naar die broedmachine van talent, om te zien welk raderwerk daarachter zat. Clubs, maar ook heel wat voetballiefheb bers die in de stad waren, maakten een tramritje naar De Meer uit nieuwsgierigheid naar het fenomenale complex dat daar wel moest staan. De langswaaiende Ajacied die wel eens een kijkje kwam nemen bij de training en een praatje maakte met de mannetjes die daar dage lijks een potje stonden te kankeren, raakte weleens aan de praat met een buitenlander die benieuwd was naar het zenuwcentrum van de jeugdafdeling, en herinnert zich ongetwijfeld de beteuterde gezichten als er dan achteloos werd gewezen naar de container die de laatste jaren voor het stadiongebouw van De Meer stond geparkeerd. De deuren van die container stonden doorgaans vriendelijk open, en als je geluk had zat Co Adriaanse achter zijn bureautje zijn administratie bij te werken. Was dat het? Een con tainer als kantoortje? De meest suc cesvolle jeugdopleiding van Europa? Nou ja, de aanstormende talenten zelf, voor zover niet op school, hadden zich op het veld verzameld, achter het stadion. Daar leek het er al meer op, maar ook daar was het een eenvou dige aankleding: een paar velden met een gezellige, maar bescheiden kan tine. Het Ajax-kader at daar niet; dat wandelde doorgaans via een plank over de sloot achter de container naar de kantine van VVGA, dat ernaast speelde. Daar kon de trainersstaf van de Champions Leaguewinnaar dan tussen de middag worden aangetrof fen achter een bakje koffie en een uit smijter. Terwijl Bobby Haarms op zijn teenslippers van de jeugdopleiding naar het spelershome slofte, dropen de toeristen dan wat onthutst af: dat hele Ajax was eigenlijk gewoon een buurtclubje, met een stadion netje, een paar trainingsvelden en een woonwijkje met een kroeg aan de overkant van de tramhalte. Niks grandeur van Real Madrid of AC Milan. Maar ja, wel koning van Europa, dus het werkte kennelijk. Maar hoe, God mocht het weten.... Evert Vermeer Ajax nam 25 seizoenen geleden afscheid van stadion De Meer. Een kwart eeuw na het laatste seizoen 1995-1996 vertellen ooggetuigen over de historische thuishaven en de club van toen. Deze aflevering: Dick de Groot, toen malig jeugdtrainer op sportcomplex Voorland. 'In 1969 werd ik lid van Ajax. Bob Haarms vroeg mij om samen de pupillen te trainen. Eerder verzorgde Carel Kamlag, de kantine beheerder, die trainingen. Dat kon natuurlijk niet. We begonnen met de woensdagmiddagen. Eerst was er alleen een Dl. Niet lang daarna kwamen de Cl en Bl erbij. Er groeide iets, het werd steeds minder amateuristisch. Ik heb veel spelers door zien breken. Rob en Richard Witschge bijvoorbeeld. Maar ook Sonny Silooy, Wim Kieft, Bryan Roy, Ronald en Frank de Boer, John van 't Schip en Dennis Bergkamp. Allemaal opgegroeid bij De Meer en op Voorland. De jeugdopleiding had ook toen rendement. Al was de jeugdopleiding in mijn eerste jaren misschien minder professioneel, Ajax was bepaald geen speeltuinvereniging want vergeleken met andere clubs was Ajax zijn tijd vooruit. Heel veel jongens hebben hun steentje bijgedragen aan de jeugdopleiding. Voorland was toch een begrip. Sinds 2007 ben ik lid van verdienste. In het seizoen 2011-2012 stond ik voor het laatst als jeugdtrainer op het veld. Dat houdt een keer op. Nu vertegenwoordig ik samen met Cor van Eijden de bestuursraad bij wedstrijden van Jong Ajax. En waar Jong Ajax ook speelt; je komt altijd wel jongens tegen die je ooit hebt getraind. Leuk om zo in het voetbal te blijven.' Ronald Jonges De jeugd speelde toen op Voorland, het com plex naast De Meer. De kantine was oude troep. Ook de velden waren niet te vergelijken met de velden waar de Ajacieden nu op trainen. Een wereld van verschil. Het was behelpen op Voorland, maar we wisten niet beter. Het had ook z'n charme. Zo had je vroeger als trainer drie elftallen en nu heeft elk elftal drie trainers. We trainden in het begin twee of drie keer per week, nu staan de Ajax-talenten bijna elke dag op het veld. Ik heb alle jeugdelftallen uiteindelijk wel getraind. Tot het tweede elftal aan toe. Fantastische jaren.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 4