tiviteit van leden' VAN DE VOORZITTER Jk' Stuut De openingswedstrijd in het UEFA Champions League-toernooi, thuis tegen Liverpool, leverde goed spel, maar geen punten op. Ondanks een handvol kansen eindigde de wedstrijd tegen de kampioen van Engeland, Liverpool, met een minieme nederlaag. CvO: 'Het gaat vaak over verjon ging, maar dat is geen doel op zich. In 2020 is de gemiddelde leeftijd van de leden rond de 60, maar het is niet zo dat we nu alleen maar jonge leden moeten aannemen. We denken wel na over de continuïteit van de ver eniging. Waar staan we in 2030? Dat moeten we uiteraard met de leden bespreken. Wij denken dat de vereniging een voetbalvereni ging is, dat is haar ontstaans- en bestaansrecht. Daarnaast willen we meer betrokkenheid en acti viteit van de leden creëren. Dat is onze taak.' MS: 'Vroeger werden alle kader functies, van materiaalman tot voorzitter, vervuld door iemand die opgegroeid was in de vereni ging. Mensen die bekend waren met het DNA van onze club: dat is altijd onze kracht geweest. In de afgelopen jaren is er groot verloop geweest van actieve leden. Ik heb het gevoel dat er veel leden zijn die graag iets wil len doen, maar die zich afvragen "wat kan ik dan doen?". Wij zijn op zoek naar die leden die we niet goed bereiken of zien. Daar bij is het belangrijk om na te den ken over wat wij als vereniging te bieden hebben. Tegelijkertijd moeten mensen die wij straks binnen willen halen, zichzelf afvra gen: wat kom ik brengen? Wat wil jij toevoegen aan deze vereni ging om ervoor te zorgen dat wij een levendige vereniging zijn en blijven?' CvO: 'Die denkrichting willen we nu door middel van rondeta felgesprekken in een kleine vorm aan leden voorleggen: is dit ook waar jullie aan denken, of hebben jullie andere ideeën? Dat maakt het actiever, als je leden meteen betrekt bij de plannen die er zijn. Want dat is het belangrijkste: de betrokkenheid van de leden moet omhoog. Alleen bij de club zijn om tweewekelijks in de ArenA te gaan zitten, is niet goed genoeg." Gaan we dan richting een soort bal lotagecommissie? WN: 'Noem het een aspirant lidmaatschap. Als jij als niet-voet- baller lid wordt, laat je zien: ik heb wat te zoeken in de vereniging.' Hoe ziet zo'n aspirant-lidmaatschap eruit? WN: 'Daar willen we het met de leden over hebben in die ron detafelgesprekken eind oktober, zodat we daar input in krijgen.' CvO: 'Zodat iedereen kan zeg gen wat hij van de vereniging vindt en van de ideeën die wij hebben. Wij willen het bestaans recht en de continuïteit van de club blijven vormgeven. Het is namelijk niet zo dat wij het nu helemaal anders gaan doen. Onder leiding van Hennie is er bergen werk verricht. Wij gaan eigenlijk verder waar zij opge houden zijn.' MS: 'We willen meer inzicht in wie onze leden zijn, wat ze willen en kunnen. Zodat wij ze in kun nen zetten op allerlei gebieden.' WN: 'We voegen dingen toe aan wat de bestuursraad de afgelopen jaren gedaan heeft. Het is fijn dat er zo'n mooie basis is gelegd. Waar wij weer op voort kunnen bouwen.' Jan-Matthijs Harderwijk In ons tweemaandelijkse Clubnieuws heb ik de gelegenheid om meer inhoudelijk in te gaan op zaken dan alleen op de actualiteit van alledag. Op het moment dat ik deze bijdrage schrijf, is het pas begin oktober. We zijn in afwachting van de kabinetsbeslissingen of en in welke mate er extra maatregelen getroffen moeten worden om het voortrazende coronavirus in te dammen. Afhankelijk van de maat regelen is de bestuursraad voornemens om op maandagavond 26 oktober een vergadering met de leden te beleggen om haar strate gische plannen te delen en te bediscussiëren. Wat zijn onze plannen? In het voorjaar hebben wij veel tijd en aan dacht kunnen besteden aan een herijking van onze verenigingsstra tegie. In dit proces hebben we onder meer onszelf een existentiële vraag gesteld. Waartoe en waarom bestaan we als Vereniging? Waarom en wanneer word je lid van de vereniging AFC Ajax? Naast dit proces om de betekenis van vereniging helder te krijgen, hebben we ook nieuwe ambities geformuleerd. In de kern komt het strate gisch plan op het volgende neer: we zijn een voetbalvereniging en hebben met ons grootaandeelhouderschap een nauwe en bijzondere band met de NV Samen vormen wij de club en voelen wij ons ver antwoordelijk voor het bewaken van de cultuur, in stijl en gedachten- goed, evenals het waarborgen van haar continuïteit. Dit willen wij uitvoeren door de Visie en Missie van de NV te accorderen en de primaire ambitie van de NV te ondersteunen. Deze ambitie is dat Ajax aansluiting krijgt bij de top van Europa, maar wel met Amster dams attractief voetbal. Als amateurvoetbalvereniging willen wij ons positioneren als een 'state of the art' voetbalclub met betrokken, actieve leden die de belangen, cultuur, continuïteit en kernwaarden van de club waarbor gen. Onze Visie voor de vereniging hebben wij primair geformuleerd op de huidige ontwikkeling van ons ledenbestand. Dit alles om een kader voor de toekomst te creëren, een doorstroming van (oud-) spelers en jeugdleden naar de amateurs te realiseren en om een betere balans tussen mannen en vrouwen in ons ledenbestand te waarborgen. Onze Missie voor 2030 is als volgt: het streven is om een beter func tionerende vereniging te hebben met een dynamisch en actief be trokken ledenbestand van mannen en vrouwen. Wij streven naar een oververtegenwoordiging in de leeftijdsgroep tussen 25-55 jaar en een grotere diversiteit. Het lidmaatschap is bijzonder, veeleisend en exclusief, hetgeen tot gevolg zal hebben dat het aantal leden afneemt. Papier is geduldig en elk plan is net zoveel waard als de uitvoering ervan. Als we het met elkaar eens zijn om deze richting op te gaan, zullen wij dat ook met elkaar moeten uitvoeren. Actieve betrokken heid is in dat geval voor een gedeelte ingevuld om onze Missie in 2030 te realiseren. Wordt vervolgd! Frank Eijken, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 3