DAVID Erfgoed De gesproken geschiedenis in een nieuw jasje 16 Wereldbeker I Het is alweer 25 jaar geleden dat Ajax in Tokio de Wereldbeker veroverde door de kampioen van Zuid-Amerika, Grêmio, te verslaan. Met deze fotobalk anticiperen we op het volgende nummer van Ajax Clubnieuws waarin dat hoogtepunt de rode draad zal zijn. Beste lezer, als het goed is heeft u de afgelopen tijd in de vereni gingsnieuwsbrief, of misschien op andere momenten, zoals bijvoor beeld bij een bijeenkomst van de Bordjesclub, diverse videofrag menten over Ajax-leden mogen aanschouwen. Deze fragmenten maken deel uit van het zogeheten Ajax Oral History project. Elk seizoen wor den tien verenigingsleden ander half uur lang geïnterviewd door onder anderen Jack Spijkerman en Erol Elman. Het selectieproces voor het lijstje van deze tien personen kent gelukkig geen zwaarwegende criteria. De tien personen moeten samen een dwarsdoorsnede van de héle ver eniging vormen. Zo zijn er leden van de parkeercommissie de revue gepasseerd alsmede oud bestuurders van de vereniging Ajax, en natuurlijk ook de nodige oud-spelers. De productie van de interviews was vanaf het begin in handen van Studio A, van Vanessa de Gaay Fortman en Pim van Bezooijen. Dat gaat met ingang van het huidige seizoen veranderen: Ajax heeft besloten zelf de gehele productie op zich te nemen. Dat levert een flinke kostenbesparing op zodat er voortaan meer inter views kunnen worden afgenomen, waarschijnlijk vijftien. Hierdoor kunnen ook niet-leden, onder wie ook sommige oud-spelers, geïnterviewd worden. Jammer genoeg is het nu nog niet mogelijk om de voorlopige short list van namen te presenteren. Maar ik kan u verzekeren dat er bijzondere mensen op het ver langlijstje staan. Als binnenkort de selectie van de definitieve namen rond is, zal als eerste de vereniging Ajax contact opnemen met de kandidaten. De voorzitter van de bestuursraad legt het hoe en waarom van dit bijzondere en nuttige Oral History project uit. Ook wordt er stilge staan bij de verschillende prakti sche zaken. Besluit een potentiële deelnemer om mee te gaan doen, dan kan de voorbereiding van de productie beginnen. Zodra erfgoedvrijwilliger Mark Stuy vervolgens de definitieve namenlijst heeft ontvangen maakt hij een gespreksdossier. Hierin staan zoveel mogelijke bijzonder heden over de te interviewen persoon. Voor het vergaren van die informatie kan Mark gebruik maken van het digitale Ajax- archief. Daarnaast wordt er ook gezocht naar beeldmateriaal in de digitale én analoge archieven. Deze taak neemt erfgoedvrijwilli- ger Max Flam op zich. De 'interviewer van dienst' ont vangt ruim op tijd het hele gespreksdossier zodat hij samen met de redactie een aantal vragen kan opstellen. Het interview wordt bij voorkeur bij de mensen thuis, in een comfortabele omge ving opgenomen. Daarna gaan de collega's van Ajax Media aan de slag met het monteren van het ruwe materiaal. En uiteindelijk ziet u het meestal prachtige eindresul taat op de verschillende Ajax- kanalen. Rianne van de Wetering Terwijl er niet te ontkomen is aan de mediaberichten die aan de hand van de presentatie van de Ajax-jaarcijfers gewag doen van de enorm gestegen salarisuitgaven van onze club, en daarmee een groot gat slaat met de Eredivisie-concurrentie, heb ik het Ajax Jaar boek jaargang 1995-1996 in handen. Dat levert een schril contrast op, hoe anders zag de wereld er toen uit! Die constatering houdt geen waardeoordeel in, iedere periode, tijdspanne, heeft zijn eigen charmes en schandvlekken. Maar het is wel mooi om binnen de waan van de - onzekere - dag van vandaag soms letterlijk te kun nen teruggrijpen op wat was. Grijpbaar is het Jaarboek waar op de cover een even magistraal als glorieus moment in beeld is gebracht: Ajax-handen grijpen het edelmetaal van de Wereldbeker vast, Edgar Davids drukt een vette zoen op de glanzende bokaal. Ja, dat was het sublieme moment an het seizoen, een uitvloeisel van het winnen van de Champions League, een paar jaar eerder. Al heeft het fenomeen 'Wereldbeker' in Nederland mindere uit straling, uit de aantekeningen die ik in mijn agenda van dat jaar maakte, blijkt dat de ambitie en eerzucht om 'De Beste van de Wereld' te worden, sterk aanwezig was. De jongens waren door drongen van de waarde van die eeuwige roem. In Tokio, waar de eenmalige 'finale' tegen het Braziliaanse Grêmio werd gespeeld, leefde de groep optimaal naar het duel toe. De cultuur van Japan inhaleerden we slechts door middel van de trage busreizen in het drukke stadverkeer van het hotel Imperial naar de trainingsvelden elders in de stad, en weer terug. Het was de hele dag spitsuur in Tokio. De rechtgeaarde Ajacied kent de apotheose: de wedstrijd in het gure Nationale Stadion, de penaltyserie, de zich ontladende vreugde en de Ajax-handen aan het edelmetaal. Dat is nu 25 jaar geleden, een mijlpaal, 25 jaar is ver weg, maar door het Jaarboek en mijn persoonlijke agenda-aantekeningen van toen, toch tastbaar dichtbij. In het komend nummer van Ajax Club nieuws zal het veroveren van de Wereldbeker zonder meer geme moreerd worden als één van de hoogtepunten uit de Ajax-historie. Verborgen in de schaduw van de herbeleving van de glorie ligt het bericht dat uit bezuinigingsoverwegingen besloten is om te stoppen met de uitgave van het Ajax Jaarboek. Dat is geen groot nieuws zoals de salarisexplosie die nodig is om gelijke tred te houden met de internationale voetbaltop dat wel is. Het is een schril contrast dat schrijnt.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 16