'We zagen alleen Henk Groots goal' Ajax-Liverpool 1966, Pim van Dord was erbij SIMCA VAN DER [O E T 6 A L INTERNATIONAL Pim van Dord, zeer gewaardeerd lid en sinds kort ex-werknemer van Ajax, speelde voor Ajax als junior, later als professional, om vervolgens als Ajax-fysiotherapeut carrière te maken. Hij beleefde de legendarische wedstrijd Ajax - Liverpool als C-junior vanaf de tribune mee. De loting voor deze editie van de Champions League zorgde voor een golf van verwachting én herinnering, alleen al omdat Liverpool als één van Ajax' tegenstanders naar voren kwam. Liverpool is op dit moment één van de absolute top clubs van Europa, maar wat voor ons Ajacieden de dubbele confrontatie in Groep D extra glans geeft, ligt in een senti ment uit het verre verleden. In 1966 manifesteerde Ajax zich voor het eerst als volwaardige topclub door een mythische 5-1 zege op de Engelse kampioen Liverpool, in de return wedstrijd door een ook heroïsch 2-2 gelijkspel. De datum van 7 december 1966 staat met gouden letters geschreven in het geschiedenisboek van Ajax, het is een blijvend referentiepunt waarin ook de omstandigheden een duit in het magische zakje deden. Engeland was een grote voetbalnatie en het nationale elftal was in de zomer wereldkampioen geworden. De First Division stond in hoog aanzien en dus stond de winnaar daarvan helemaal op een voetstuk. Bovendien was Liverpool in 1966 nipte verliezer van de finale Europa cup voor Bekerwinnaars. Ajax kon de borst nat maken. Ook Ajacieden die in 1966 nog niet geboren waren, weten van De Mistwedstrijd waarin Ajax de voetbalwereld verraste met de 5-1 zege op Liverpool. Het is een onverwoestbaar ijkpunt binnen de clubhistorie. Op 21 oktober jl. trof Ajax Liverpool opnieuw, nu in de Johan Cruijff ArenA. De uitslag is op het moment van schrijven niet bekend, de lezer kent die wel, maar dat doet bij de herinnering aan 1966 niet ter zake. 10 Pim van Dord, kortgeleden na een lang werkzaam leven bij de club afgezwaaid en met pensioen, was in 1966 jeugd speler van Ajax en beleefde Ajax-Liverpool vanaf de tri bune: 'Jeugdspelers en andere leden van de club hadden bij wedstrijden in het Olympisch Stadion een plek op Vak PQ. Ik was daar bij, waarschijnlijk met een paar van mijn elftalgenoot- jes van de Cl, zoals Gerard van der Lem en Gerrie Kleton. Ajax-Liverpool was een grote wedstrijd, daar keken we naar uit en het stadion was natuur lijk uitverkocht. Maar ja, Vak PQ... laat dat nou net aan de andere kant liggen van het gedeelte van het veld waar de eerste vier doelpunten vielen! Wij zagen daar niets van, al wist je na een paar minuten wel dat Ajax had gescoord. Dat was een aparte sensatie, je was "uitgesteld" blij. Alleen het doelpunt van Henk Groot, gemaakt in de tweede helft, hebben we gezien! Die mist was ergerlijk maar achteraf deed het helemaal niets af aan de fantastische prestatie. Ajax, mijn cluppie, had voor het eerst zijn potentie van Europese topclub getoond.' David Endt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 10