DAVID Erfgoed Stadion De Meer 16 Ajax in Indonesië De kenmerkende neonletters AJAX sierden na de uitbreiding van het Ajax-restaurant de gevel van stadion De Meer. Na de afbraak van het stadion werden de letters teruggevonden en kregen een plekje boven de portiersloge van de Johan Cruijff ArenA. Ons aller Ajax heeft sinds de oprichting op 18 maart 1900 in een aantal iconische stadions zijn thuiswedstrijden mogen spelen, van het Houten Stadion tot en met de Johan Cruijff ArenA. In dit artikel besteden we speciale aandacht aan Stadion De Meer, volgens velen nog steeds hét Ajax-stadion. Iedereen heeft wel een bijzon dere herinnering aan het stadion aan de Amsterdamse Middenweg in stadsdeel Oost. Dat begint al met de weg ernaartoe, met tramlijn 9 en vervolgens het laatste stukje te voet, gezamenlijk in een lange stoet Ajacieden. Of stiekem zonder toegangsbewijs naar binnen, over een slootje en dan nog even door het hek. Als we 'De Meer' als zoekop dracht intikken in de zoekbalk van het digitale Ajax-archief, dat nu voor iedereen toegankelijk is (ga naar www.archief.ajax.nl) dan krijgen we meer dan 40.000 zoekresultaten. Het grootste deel bestaat logischerwijs uit verwijzingen naar het stadion in de vele programmaboekjes. Maar, er zijn door Ajax-kenners als David Endt en Carel Berenschot ook historische stukken geschre ven voor het Ajax Magazine e.d. De Meer werd ontworpen door Daan Roodenburgh voor een bedrag van 300.000 gulden. Hij was twintig jaar eerder trouwens ook de architect van Het Houten Stadion. Roodenburgh wilde nu voor Ajax een mooi huis in een grote tuin realiseren. Dit lukte aardig, door de lange oprijlaan en de gazons met daarin rododen drons. Het stadion werd officieel geopend op 4 december 1934. Bij de opening was het muziek korps van Verkade aanwezig als mede tientallen hoogwaardig heidsbekleders, die allemaal een praatje hielden. Ajax speelde een wedstrijd tegen Stade Franpais. Het bleek al snel, na het eerste doelpunt van Bob ten Have, dat die tegenstander een maatje te klein was. Ajax trof vijf keer het vijandige doel. Eindstand 5-1. Een belangrijke eyecatcher van De Meer waren natuurlijk de Ajax-Letters die vanaf de jaren zeventig op het dak van het toen uitgebreide restaurant stonden. De neonletters waren enkele jaren zoek, maar zijn door onver moeibaar speurwerk van Thijs Lindeman teruggevonden. De letters zijn nu weer netjes opge hangen aan het huis van de club, boven de ingang van de Johan Cruijff ArenA Servicedesk. In De Meer, dat officieel trouwens simpelweg Ajax-stadion heette, hebben heel veel spelers van grote naam geschiedenis geschre ven. Gelukkig dat er in Amster dam-Oost, de Johan Cruijff ArenA en op het trainingscomplex van de Toekomst nog genoeg verwij zingen naar dit beeldbepalende stadion en die bespelers te zien zijn. Stadion De Meer blijft in de harten van heel veel Ajacieden altijd een speciaal plekje behou den. Rianne van de Wetering In de linker had hij een meer dan brandend schot, zijn passing was van hoge kwaliteit én hij droeg een brilletje. Dat brilletje is een kenmerk dat je heden ten dage op het veld niet meer tegenkomt, maar in Robbie's tijd zag je ze wel meer: bebrilde voetballers binnen de lijnen. Ongewild maar onvermijdelijk gaf het hem een wat intellectuele uitstraling maar Robbie Alberts was toch echt vooral een voetbaljongen, al waren zijn beide ouders musici die zich in een heel andere wereld ophielden. Goedlachs maar gemotiveerd voetbalde hij zich bij Ajax een toe komst in, nadat hij zijn eerste schoten, loopjes en passeerbewegin gen bij Rivalen had geoefend. Wij speelden met elkaar in het elftal Onder 19 jaar dat toen nog 'Al' heette, gingen gezamenlijk over naar Jong Ajax, dat toen onder de noemer C-elftal door het leven ging, totdat Robbie in 1975 de weg van het avontuur koos en ons, teamgenoten, licht verbijsterd en mild jaloers achterliet door naar het buitenland te gaan. Buitenland, dat was dè droom naast de Grote Droom speler van Ajax l te worden. De moeilijkheidsfactor was aanzienlijk, het eerste elftal was van mondiaal gehalte en 'door stroming van de jeugd' was meer op toeval dan op beleid gefun deerd. Het bescheiden Clermond Ferrand, waar ook voormalig Ajacied, international Klaas Nuninga voetbalde, was slechts een eerste etappe van Alberts. Nóg avontuurlijker was zijn oversteek naar Canada waar hij bij Vancouver Whitecaps de brandende linker en de kwaliteitspassing ten beste gaf. Na een paar jaar Noord- Amerika belandde onze linkshalf in Zweden, leek daar gesetteld, maar die kwalificatie paste Robbie niet en, inmiddels trainer geworden, ging het veel verder, naar Azië. Maleisië, Singapore, Zuid-Korea, Indonesië, inmiddels is in die contreien de naam mister Robert Alberts een bekende- en bovendien één die al een kwart eeuw resultaatgarantie biedt. Verandering en de daarbij horende aanpassing aan andere culturen passen bij Alberts' leven, maar wat een vaste waarde blijft, is Ajax. Waar hij ging of stond en staat in de wereld, overal was dat etiket een deuropener en een waarborg dat hij slim hanteerde. Het voegt slagroom toe aan zijn zelf verworven status. Wat ook bleef was ons contact dat mij een inkijkje verschafte in zijn werelden en hem een lijntje bood met de Nederlandse voet balwereld, Ajax voorop. Robbie draagt geen brilletje meer en is, met zijn avontuurlijk leven als rijke bagage, nu trainer van Persib Bandung in Indonesië waar Ajax onveranderd zijn extra referentie is.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 16