Seizoen in de soep WIE IS WIE? Beelden uit 1953, een jaar voordat de competitie gestaakt zou worden om later onder de naam Eredivisie verder te gaan.Vrijwel hetzelfde elftal als hier op de foto (bij de wedstrijd tegen Stormvogels) zou in 1954-55 als profteam Ajax' naam hoog houden. Enfin: zo zit je na afloop van Heerenveen - Ajax de wereld nog even te verdelen, en zo blijkt je 'tot volgende keer' pas maan den later te zijn. Als we geluk hebben. Dat het seizoen eindigt als nat vuurwerk is natuurlijk uit zonderlijk, maar niet zo uniek als ik overal lees. Het is wel vaker in de soep gelopen. Drie keer eer der haalden we het einde niet, en twee keer slechts met moeite. klasse gemengd en werd er regio naal gevoetbald. Ajax speelde iedereen zoek, maar kon niet promoveren. In de noodcompeti- tie 1939 bleef de klasse-indeling gehandhaafd en eindigde Ajax in een troosteloze middenmoot. In het laatste bezettingsjaar, met de geallieerden in aantocht, begon men op 21 augustus 1944 in het Zuiden welgemoed aan het nieuwe seizoen. Op 6 september werd vanuit Londen de spoor wegstaking afgekondigd, waarmee reizen onmogelijk werden dus geen competitievoetbal. In Zuid stond BVV na drie wedstrijden bovenaan, en kon zich dus met enige fantasie officieus kampioen noemen. Twee keer mobiliseerde het Nederlandse leger en moest de competitie worden aangepast. In 1914 werden eerste en tweede In 1954 was de crisis een voetbal probleem. De KNVB zag het amateurisme bedreigd door een 'illegale' profbond die veel top- spelers wegzoog, en besloot dat de eersteklassers ook mochten gaan betalen. Een paar tientjes, maar toch welkom in de schrale jaren vijftig. Twee competities tegelijk was een onhoudbare situ atie, en op 25 november 1954 was er een overeenkomst: beide competities werden beëindigd en er kwam een nieuwe, gezamen lijke competitie. De beroepsbond speelde nog een soort kampi oenswedstrijd (met Fortuna '54 als winnaar), de KNVB hield er gewoon mee op, met Ajax in haar competitie aan de leiding. In de nieuwe, aanzienlijk sterkere com petitie kwam het niet verder dan een derde plaats. Sindsdien ging het altijd goed. Tot dit jaar dus. Ajax eindigde (nipt) bovenaan, zonder landstitel. Wel Champions League-voetbal. Evert Vermeer Naam: Robin Muller van Moppes Leeftijd: 36 jaar Functie: teammanager Robin Muller van Moppes woont in de Watergraafsmeer, en dan ruikt het al snel naar Ajax. Voeg daarbij dat zijn vader, Wim, ook bij Ajax voetbalde én dat Robin op zijn negende aansloot bij de jeugd opleiding in De Meer en het is duidelijk: de teammanager van Ajax Onder 19 is een échte Ajacied. Vertel eens wat over je Ajax-loopbaan? 'Dertien prachtige jaren bij Ajax, van de jongste jeugd tot en met Jong Ajax. Net als zovelen hoopte ik op de volgende stap: naar Ajax 1, maar een zware kruisbandblessure stond die stap in de weg. Ik heb nog wel elders gevoetbald, na KV Oostende en Onisilos Sotira op Cyprus bij de amateurs van JOS Watergraafs meer, Argon en Hollandia.' Hoe beleefde je jouw eerste seizoen als teammanager van Ajax 019? 'De start was letterlijk vrij turbulent, haha. We wilden na een trai ningsweekend in Milaan terug naar Nederland, bleek door hevige storm dat onze vlucht was geannuleerd. Ik moest dus meteen aan de bak en werd, met de staf, behoorlijk op de proef gesteld. Verder was het natuurlijk een seizoen met een vreemde ontknoping met door de invloed van COVID-19 een vroegtijdig eind van de com petitie. Alles bij elkaar was het toch een bijzonder leerzaam jaar.' Je hebt als voetballer al veel meegemaakt, in binnen- en buitenland. Helpen die ervaringen bij je functie als teammanager? 'Jazeker, je neemt zowel bewust als onbewust dingen mee die in je functie van pas komen. Er zijn ervaringen die je, afhankelijk van de situatie, ook aan de jongens probeert mee te geven, bijvoorbeeld het belang van met elkaar samenwerken, de ontwikkeling van het individu of om te gaan met tegenslagen. Niet alleen als voetballer, maar ook als mens.' Dit seizoen is een vroege dood gestorven, hoe zie jij het komende voet baljaar? 'Gelukkig heeft de UEFA besloten de Youth League 2019-20 via een mini-toernooi alsnog af te werken. Op 18 augustus spelen wij in het Zwitserse Nyon tegen FC Midtjylland en hopelijk ook de halve finale en de eindstrijd. En als alles meezit, gaat de Onder 18- competitie (voorheen de Onder 19-competitie) vanaf september van start. Ik heb vertrouwen dat het allemaal goed gaat komen!' David Endt Ook vóór Ajax - het zal u verba zen - bestond er al voetbal. Het seizoen 1892-93 (alleen het westen had een eerste klasse, van vijf clubs) begon pas in november, waardoor RAP (het Ajax van die dagen) in de problemen kwam met afspraken voor wedstrijden in het buitenland, en zich op 26 maart uit de competitie terug trok. Die werd niet uitgespeeld; sneu voor lijstaanvoer der HFC, dat niet als kampioen erkend werd, maar gek genoeg wel een kampioens medaille kreeg. Die zomer begonnen wat school jongens met infor meel voet bal in de omgeving van waar nu het Haarlemmermeerstation staat, en de rest is geschiedenis.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 4