-toernooi 2020 Wie was de grote Ajacied Jany van der Veen? Tijdens het Jany van der Veen toernooi op de Toekomst was niet alleen het teamspel van Ajax Onder 11 een lust voor het oog, ook de individuele kwaliteit en de hartstochtelijke beleving werkten aanstekelijk. Het Jany van der Veen-jeugdtoernooi is een jaarlijks terugkerend hoogtepunt op de speelkalender van de Toekomst. Maar wie was Jany van der Veen (1917-2001) eigenlijk? Een portret van een onvervalste clubman en Ajax-icoon. Jany van der Veen werd geboren in Amsterdam op 2 augustus 1917 en speelde het leeuwendeel van zijn carrière bij Ajax. In 1939 kreeg hij zijn eerste kans in het eerste team van Ajax. Maar pas twee jaar later kwam zijn tweede kans en werd hij definitief toegevoegd aan de selectie. In 1949 raakte Van der Veen zwaar geblesseerd en moest hij zijn spelersloopbaan beëindigen. Hij zou echter nog jaren belangrijk zijn voor Ajax. Jany van der Veen werd eerst coach van diverse jeugdelftallen en vervolgens een succesvolle scout. Toen hij in 1957 de toen 10- jarige Johan Cruijff zag voetballen, mocht Cruijff direct lid worden van Ajax, zonder de gebruikelijke proefwedstrijd te moeten spe len. Ajax 1 werd diverse malen landskampioen met onder anderen Johan Cruijff, Barry Hulshoff en Wim Suurbier, allemaal ontdekt en opgeleid door Van der Veen. Vanaf 1985 ontdekte hij onder anderen John Bosman, Marciano Vink, Aron Winter, Rob en Richard Witschge, Stanley Menzo en Edgar Davids. Toen Jany van der Veen op 28 december 2001 over leed, werd hij een paar dagen later op de Toekomst herdacht. Hierbij waren Rinus Michels, Louis van Gaal, Sjaak Swart, Piet Keizer, Edgar Davids, Cor van der Hart, Ton Pronk en vele andere Ajax-coryfeeën aanwezig. Ronald Jonges 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 9