'Een leven zonder Ajax bestaat niet' Zijn zoais Tijn Langs de Zijlijn DD Op 29 februari verwelkomde de Toekomst de jonge voetbalvrouwen van Ajax en Feyenoord voor hun Klassieker. Zoals we het graag zien trok het Ajax Vrouwen Talenteam met een 5-2 zege aan het langste eind. Sinds een jaar is Frank Jep- kes (60) horecamedewerker bij golfpark Spandersbosch in Hilversum. Daarvoor was hij 36 jaar werkzaam in de grafische industrie. Door omscholing is hij terecht gekomen bij deze golfclub. Dit werk vertoont veel gelijkenissen met Ajax. Frank heeft het goed gere geld want hij wordt vrijge roosterd wanneer hij vrijwil ligerswerk bij Ajax doet en wanneer Ajax 1 speelt. Hoe lang ben je al Ajax-supporter? 'Ik was elf jaar oud toen ik mijn eerste wedstrijd zag. Dat was op 21 april 1971, halve finale KNVB Beker, Ajax-NEC in het Haagse Zuiderpark. In die jaren werden halve finales op neutraal terrein gespeeld. Het was een memora bele wedstrijd, want de doelpalen waren in de nacht voorafgaand door een Haagse grappenmaker deels doorgezaagd. Vier timmer lieden klaarden in 45 minuten de klus zodat er kon worden afge trapt. In die wedstrijd brak Ruud Krol zijn kuitbeen. Ajax won met 2-0 en speelde in de finale tegen Sparta. Kort daarna won Ajax op Wembley de Europacupfinale, het begin van de Europese suc cessen.' 'In 1983 kocht ik mijn eerste sei zoenskaart en werd ik donateur. Sinds 2006 ben ik lid van de ver eniging.' Wat houdt je rol als vrijwilliger in? 'Zes jaar geleden begon ik als wedstrijdsecretaris en werd ik collega van Nico Schlette en Hans Bijvank. Ik houd mij bezig met de jeugd tot en met 17 jaar. Mijn dag ziet er als volgt uit: we zetten de opstellingen in de KNVB-app, geven de wedstrijd formulieren en verslagen door aan Ajax TV, delen de opstellingen uit aan de trainers en leiders en ontvangen de gasten in de bestuurskamer. Ik ben iedere zaterdag vanaf half negen op de Toekomst en voel me echt thuis bij Ajax. Nu we door het corona virus voorlopig geen wedstrijden spelen, mis ik het wel.' Hoe kijk je aan tegen ons vlaggen schip Ajax 1? 'We hebben fantastische jaren gekend! Ik heb alle successen meegemaakt en de laatste jaren gaat het uitstekend! Veel grote talenten zijn verkocht, maar ik ben ervan overtuigd dat we een goede aansluiting hebben bij de Europese top.' Tamara Schellekens Voor mijn twaalfde verjaardag (februari 1987) kon ik maar één droomcadeau verzinnen: een abonnement op Ajax Magazine. Ik spelde elk artikel van Evert Vermeer en Tijn Middendorp. Jongens droom: ooit als schrijver in dat colofon staan, misschien wel met hen. Ik was blijkbaar een realistisch kind: dat ik als voetballer wei nig aan de mare van Ajax toe te voegen had, was me toen al dui delijk. Ik herinner me mijn verwarring toen een 'in memoriam' over Tinus Middendorp verscheen, die op 75-jarige leeftijd was overleden. De editie is nu eenvoudig vindbaar in het digitale archief: maart 1989. Was Tinus dezelfde als 'Tijn'? Nee, want in het openingsartikel schreef Tijn dat verderop een in memoriam over Tinus zou vol gen. Dat Tinus zijn vader was, schreef hij er niet bij. Ik twijfelde. Ze konden dus ook broers zijn. Wat ik in elk geval nooit kon vermoeden, was dat Tijn me in februari 20D2 (precies 25 jaar na mijn eerste abonnement op zijn artikelen) zou vragen of ik columnist van Ajax Clubnieuws wilde worden. Wat hij niet kon vermoeden, was dat zijn vraag me nogal ontroerde. Over zijn vader Tinus vertelde Tijn me in 2016, toen het Club nieuws honderd werd en ik hem daarover interviewde voor Ajax Life. Dat was in de koffiekamer van Het Zonnehuis in Amstelveen, waar Tijn revalideerde, nadat zijn gezondheid hem in de steek had gelaten, met het eeuwfeest in zicht. Tijn was optimistisch over zijn herstel, zei hij, op de luchtige, bescheiden toon die hij ook aansloeg wanneer hij over zijn ver diensten als clubman vertelde. Alsof het niets bijzonders is dat je een luttele 56 jaar lang onbezoldigd schrijft voor en over je club. Al in 1959 schreef 'T.M.', destijds linksbuiten van Ajax B4, zijn eerste verslagjes over de B-junioren. 'TM.' zou de fakkel van zijn vader overnemen en de Middendorpdynastie bij het Clubnieuws verlengen. Hij zou er, net als Tinus, het erelidmaatschap van Ajax voor aangeboden krijgen. Nu is het tijd voor zijn in memoriam. Tijn vervangen is onmogelijk. Wel kunnen we proberen om net zo waardig en belangeloos Aja- cied te zijn als hij. Dat was althans wat ik me voornam toen ik Het Zonnehuis uitwandelde: als Ajacied proberen te zijn zoals Tijn. Een klein beetje, dat zou al heel wat zijn. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 11