Zindering in de halve finale WIE IS WIE? 25 jaar geleden... Ajax verslaat in een magistrale wedstrijd Bayern München in de halve finale van de Champions League. Na 0-0 in München klopt Ajax de kampioen van Duitsland in het Olympisch Stadion met 5-2! De finale is bereikt. Het woord 'zinderen' dringt zich op bij de herinnering aan de halve finale tussen Ajax en Bayern Mün chen in het Olympisch Stadion. Een halve finale was zestien jaar geleden, dus de wedstrijd had alles in zich om geschiedenis te schrijven. In München was het 0-0 gebleven, waarbij Bayern flink wat blessures en schorsingen had gehad die het nu voor een deel nog steeds had. Maar voorzichtig heid was geboden: aloude senti menten die bij beide ploegen nog bestonden, en de reputatie van Bayern toch op het laatste mo ment nog te kunnen toeslaan... Bij Ajax ontbrak de solide Frank de Boer, maar in zijn flamboyante vervanger Winston Bogarde was genoeg vertrouwen. Enfin, kom maar op, het publiek was er klaar voor. En Ajax ook, zo te zien, want binnen tien minuten had Kanu de paal al een veeg gegeven en Litmanen gescoord met een kopbal na een omhaal op de lat. Jammer genoeg wist Bayern traditiegetrouw weer de vreugde te verpesten met een kopbal van Witeczek en kon Ajax weer van voren af aan beginnen. Dat deed het voor de zekerheid nu twee maal, vlak voor rust, met een knal van Finidi George en een afmaker van Ronald de Boer. 3-1, alle reden voor een feestje in de rust. Daarin was voorzien: de Maas trichtse tangoreus André Rieu speelde op de middenstip een stukje uit Shostakovich' Tweede Wals, begeleid door het publiek met de uitgedeelde Ajax-vlagge- tjes, en dat alles werd live in de STER-reclame uitgezonden, een historisch unicum. Toen het weer begonnen was gooide Litmanen na een vloei ende combinatie de zaak in het slot: met 4-1 kon het toch niet meer misgaan, en dat ging het dan ook niet. Al bleek dat nog even een gevaarlijke veronderstelling, want de Beierse ploeg vreesde een afgang en stribbelde nog even flink tegen. Bij een handsbal ont snapte Danny Blind aan rood, maar niet aan een strafschop, die Scholl benutte. Even later was de collectieve zucht van opluchting tot op Texel hoorbaar toen die zelfde Scholl nog net op Van der Sar stuitte. Twee minuten voor tijd maakte Overmars de zaak tenslotte af: een zinderende 5-2! Ajax ging naar Wenen, naar een stadion genoemd naar Ernst Hap- pel, legendarisch trainer van de aartsrivaal, maar ook de man die als eerste de Europa Cup naar Nederland had gehaald, dus mis schien was dat een mooi voorte ken. Evert Vermeer Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'In de periode van 2004 tot en met 2010 werkte ik als keepers trainer bij Ajax. Daarna heb ik vijfenhalf jaar een uitstapje gemaakt naar Almere City. In 2018 ben ik weer benaderd door Ajax: of ik interesse had in het project "China"'. Je bent sinds 2019 werkzaam in China bij R&F Guangzhou. Hoe is het om daar te werken? 'Ik ben verantwoordelijk voor de keepersopleiding bij de aca demy van Guangzhou R&F. Wij werken in Meizhou, dat is onge veer veertig minuten vliegen van Guangzhou. De bedoeling is dat de kinderen van de academy worden opgeleid volgens de in Amsterdam gehanteerde methode. Op zich is het hier hetzelfde werken als in Nederland, alleen is de hiërarchie hier heel sterk en is de mentaliteit anders. Wij weten hoe we moeten opleiden. In Meizhou is geen structuur. Die gaan wij nu aanbrengen om de kinderen op te leiden. Verder is het een geweldig gebied om te werken, iedere dag op een prachtige accommodatie onder mooie weersomstandigheden.' Hoe is het niveau van de keepers? 'Het niveau is nog niet dat wat wij in Nederland gewend zijn. Wij hebben wel een groot voordeel: de Chinese bond staat geen bui tenlandse keepers toe in de Super League (hoogste voetbalcom petitie in China, red.). Dit met het oog op het eigen nationale elf tal. Dit geeft ons de kans om keepers voor het eerste elftal op te leiden. Hiervoor moet nog wel veel gebeuren.' Zit er een potentieel talent voor het eerste van Ajax bij? 'In potentie zit er heel veel talent in China. Dat mag je verwach ten met een bevolking van ruim 1,3 miljard mensen. Dat talent moet je wel ontwikkelen en dat gaat tijd kosten. Maar als de structuur goed is, verwacht ik wel dat er ooit eens een Messi of Ronaldo uit China gaat komen.' Tenslotte: wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Mijn favoriete Ajax-moment is het winnen van de Champions League in Wenen in 1995. De wedstrijd tegen AC Milan was wel een aardige pot.' Yuri van Eijden Naam: Jan Splinter Leeftijd: 54 jaar Functie: Hoofd keepersopleiding R&F Guangzhou

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 4