mensen doen' VAN DE VOORZITTER Hanr In februari slikte Ajax een bittere pil. Het eerste elftal werd in de UEFA Europa League uitgeschakeld door het Spaanse Getafe. Na de 2-0 nederlaag in Spanje was de 2-1 zege in de returnwedstrijd in de Johan Cruijff ArenA onvoldoende. een jonger iemand. Toen zei ik al dat ik aan mijn metabolische leef tijd aan het werken was, haha - wat dat betreft zou ik er nu aan voldoen. Zo zijn we begonnen met praten. Toen heb ik daar ver volgens heel serieus een aantal maanden over na moeten den ken.' Wat waren je belangrijkste overwe gingen? 'Onder andere wat voor impact het voorzitterschap privé zou hebben. Ik heb het daar veel met mijn vrouw Nelleke over gehad - die overigens ook fanatiek Ajax- supporter is en altijd meegaat. Daar hebben we samen afspraken over gemaakt. Als ik het ging doen, moest ik ook andere maat schappelijke functies stopzetten. Zodat ik echt alles voor Ajax zou kunnen doen. Daarnaast heb ik alle bestuursraadleden eerst gesproken. Die moesten er ook achter staan.' Waar zag je voornamelijk tegenop? 'Hennie vervangen. Hennie is Ajax. Dat is een kind van de club, ik ben dat niet. In de zin van: ik ben pas 9 jaar lid, heb nooit gevoetbald of als vrijwilliger gewerkt. Gaat je dat niet tegen werken? Hennie heeft de club in mijn ogen echt gered in die hele woelige periode. Er was maar één man die dat kon, en dat was Hennie. De juiste man op de juiste plek op het juiste moment. Ik wil mijn eigen voorzitter- schapsrol kunnen invullen. Dat werd een belangrijke vraag voor mij: hoe moet ik dat gaan doen?' Wat voor gedachtes kreeg je daar over? 'Dat je het niet alleen doet, maar in een bestuursraad zit. Dat je collega's hebt die wel kind van de club zijn. Daar zit een goede borging in. Voor mij is dat heel belangrijk. De vereniging zit ook in een veel rustiger vaarwater. Waardoor het prettiger instap pen is, makkelijker. Het is ook een moment om verfrissing en nieuwe ideeën te brengen.' Kun je daar iets meer over vertel len? 'Ik heb in maart een eerste heisessiedag gepland met de bestuursraad. We gaan dan echt praten over: wat willen we, waar staan we, en waar vinden we dat we naartoe moeten gaan. Veel meer kan ik daar nu nog niet over zeggen, omdat ik vind dat wij dat als bestuursraad eerst samen moeten bespreken. Ik vind dat we alles kritisch moeten bekijken, met open vragen. We zijn nu in 2020 en ik zou graag willen kijken naar waar we over 10 jaar staan. Eerst als bestuurs raad, en dan met de leden. Dat gaat over dingen als: wie zijn we als vereniging, wat is onze functie? Hoe is de brugfunctie tussen ver eniging en NV? Ik wil graag op de voetsporen van Hennie's beleid bouwen. Ik doe dat op mijn eigen manier met eigen ideeën. Maar ik ben niet iemand die daarin als een dictator te werk gaatdat is niet mijn stijl. Ik wil het graag met de mensen doen.' Jan-Matthijs Harderwijk Met het schrijven van mijn eerste column voor het Ajax Clubnieuws is het precies een maand geleden dat ik benoemd werd tot voorzit ter. Het is soms nog wennen maar het begint ook wel aardig in te dalen om voorzitter te zijn van de grootste en mooiste voetbalclub in Nederland. Hartverwarmend ben ik op mijn eerste zaterdag na mijn benoeming op de Toekomst ontvangen. Uit de Jordaan gefietst kwam ik bij de ingang en kreeg van parkeerwachter Ron Robijn een hartelijk wel kom, maar ook een blik van verbazing. 'Op de fiets... maar heb je dan geen pas gekregen, voorzitter?' Eh... nee, maar ik ga ervan uit dat dat nog allemaal geregeld wordt. In het clubhuis en in de bestuurskamer veel handen geschud en aan nieuwe Ajacieden voorgesteld. Hier voel je het bruisende hart van de vereniging met vrijwilligers, jeugdvoet ballers en onze amateursenioren die deze dag zouden gaan spelen. De zondag uit tegen FC Groningen was ik ingeroosterd met bestuursleden Ruud Haarms en Cees van Oevelen om onze club daar te vertegenwoordigen. Helaas, zoals we weten, was het resul taat niet goed en weet ik nu dat de weg terug naar Amsterdam, lang kan zijn. Van Heini Otto kreeg ik een fascinerende rondleiding op de Toe komst met onder meer een kijkje in de keuken, hoe wij wedstrijden analyseren en hoe data gebruikt wordt om spelers optimaal te bege leiden. Imposant is de logistiek rond alle kleding van onze professio nals tot de schoolopleiding waarbij online studeren steeds belangrij ker wordt. Ajax is een bedrijf geworden, maar in de gang naar de kleedkamers van onze professionals heeft coach Erik ten Hag ook apart de elf kenmerken waaraan een Ajacied moet voldoen opge hangen. Dankzij die specifieke kenmerken en met de kernwaarden staan we na 120 jaar waar wij met onze club staan. Dat is uniek! De vereniging speelt er een belangrijke rol in om dit vast te houden, over te dragen en mede verder te ontwikkelen. We staan voor een paar belangrijke voetbalweken, zowel internatio naal als wat betreft de KNVB Beker en de nationale competitie. Van dit drieluik is het kampioenschap het belangrijkste en vanaf deze plek wens ik Erik ten Hag en alle spelers heel veel succes om dit te bereiken. Zoals u weet, bestaat Ajax dit jaar 120 jaar en willen wij dit vieren met alle leden van de vereniging. Collega-bestuurslid Jan Busker- molen heeft weer een prachtige avond voor ons samengesteld. Komt allen en geniet daar van onze bijzondere club. Frank Eijken, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 3