DAVID Erfgoed Project Vele Ajacieden 2.0 Onherstelbaar geschonden 16 Ajax Foundation begeleidde het project van uitwisseling van scholieren uit Eindhoven, Rotterdam en Amsterdam. In en rond de Johan Cruijff ArenA leverde dat mooie plaatjes op. Namens Ajax, Feyenoord en PSV waren respectievelijk Simon Tahamata en Heini Otto, Regi Blinker en André Ooijer aanwezig. In de eerste jaren van mijn studie Cultureel Erfgoed werd er veel vuldig gehamerd op het belang van het juist categoriseren en archiveren van objecten binnen een collectie. 'Als dit niet gebeurt, gaat er essentiële infor matie verloren die de toekom stige generaties nooit meer zul len achterhalen!', hoor ik mijn lerares preventieve conservering nog zeggen. Desondanks sluit je jezelf op een gegeven moment af voor dit soort instructies en neem je de oproep om zorgvul dig om te gaan met élk stukje erfgoed met een steeds groter wordend korreltje zout. Toen ik eenmaal begon aan mijn stageperiode bij het Ajax Erf goed, en ik uitleg kreeg over het project 'Vele Ajacieden', volgde er een flashback naar de colleges preventieve conservering en dat had een confronterend maar bovenal positief effect op mij. Deze keer ging het namelijk over Ajax, en van de mooiste club mag er natuurlijk niets verloren gaan. De boodschap die mijn lerares destijds probeerde over te bren gen, kwam alsnog aan! Het project Vele Ajacieden 2.0 is een initiatief van de bestuursraad van Ajax. Na het succesvolle 'Vele Ajacieden' project, waarbij de collectie foto's van de club gedi gitaliseerd is, werd het tijd voor de volgende stap: het beschrijven van de foto's. Grote namen als Suarez, Koeman, Sneijder, Chivu, Zlatan en George staan op deze foto's, maar ook veel minder bekende spelers, trainers en andere leden van de staf en ver eniging Ajax. Om ook de laatste essentiële informatie niet verlo ren te laten gaan, vragen wij de hulp van alle Ajax-kenners. Vele Ajacieden 2.0 heeft de input van onze leden nodig om het beeldmateriaal de juiste informa tie mee te geven. De collectie kleurenfoto's, alle gemaakt door ons aller Louis van der Vuurst, telt nu ongeveer 90.000 beelden die nog beschreven moeten wor den. Het categoriseren van deze foto's kan online, als u zich aan meldt op de site 'velehanden.nl' en vervolgens gaat naar het Vele Ajacieden 2.0 project. Kortom, ik zet hier recht wat ik voorheen altijd met een korreltje zout nam. Mijn enthousiasme is daarbij aangewakkerd door dat zelfde wat u nu bij het einde van dit stukje tekst heeft gebracht: liefde voor Ajax. Een klein beetje van uw tijd kan al een groot ver schil maken. Help mee de histo rie door te geven opdat de vol gende generatie Ajacieden weet waar ze vandaan komen. Rijk Rauwerdink, Stagiair Ajax Erfgoed Op maandag 24 februari stond een handjevol familieleden getrou wen bijeen in de Kleine Zaal van het uitvaartcentrum. In Amster dam-Oost. Er was een besloten plechtigheid en het haperde hier en daar rond de met bloemenkransen en boeketten omlijste wit gelakte kist. De geluidsinstallatie weigerde dienst. Het beeldscherm weigerde aanvankelijk aan te slaan. Een heerschap type klusjesman trachtte de technische problemen te verhelpen. Wanneer hij zich boog om een kabeltje te verbinden, zakte zijn spijkerbroek en kreeg je ongevraagd en weinig verheffend inkijk in het beruchte straten makersdecolleté. Als het een klucht was, zou je er om hebben kun nen lachen. De klusjesman verbeterde wat, maar helemaal hersteld werd de schade niet. De uitvaart van Barry Hulshoff werd er niet zodanig door geschon den dat het eerbetoon eronder leed. Daarvoor waren de sentimen ten te overheersend. Er werd gesproken, geluisterd, hier en daar vloeiden tranen. Er werd vooral gedacht. In de stille hoofden rondom de witgelakte kist vloeiden gedachten aan wie Barry Huls hoff was. Mooie gedachten met hier en daar een scheutje leed. Barry de Ajacied was een monumentale voetballer. Niet door een verheffende elegantie of een balletachtige souplesse: uit zijn spel en gestalte sprak een bijna symbolische onverzettelijkheid. Dat is óók Ajax: karakter. Hij had zich ontwikkeld tot een ongenaakbare man dekker in het centrum van de verdediging. Zijn kopkracht en kop- techniek zijn legendarisch. Hij bezat daarbij een onbreekbare inzet en overgave. Fair ook, zelden had Hulshoff grove middelen nodig om een tegenstander in de boeien te sluiten. Liever anticipeerde hij de situatie, gebruikmakend van inzicht. Dat maakte hem met recht tot één van de iconische en meest populaire figuren van het gouden elftal. Zijn verschijning hielp daarbij, maar die populariteit was vooral de vrucht van wat men voelde: deze oer-Ajacied was van zui ver water, hij bezat een waarlijke persoonlijkheid. Tikje eigenzinning, maar dat maakte hem nog mooier. Helemaal onbreekbaar was Barry niet. Dat bleek toen hij in het seizoen 1973-1974 tegen een knieblessure opliep. De revalidatie was ook een race tegen de klok want aan het eind van het seizoen blonk in volle verleiding het Wereldkampioenschap. Hulshoff knokte, streed en vocht, maar de knie bleek onherstelbaar geschon den en zijn grote droom veranderde in een stille, vaak weggelachen, levenslange frustratie. Bij elk overlijden wordt onherstelbare schade aangebracht. Geen professor of klusjesman kan er iets aan doen. We kunnen alleen maar in onze stille verdrietige hoofden denken en herinneren. Aan hoe mooi het was.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 16