Jan van der Barry Langs de Zijlijn Topscout neemt na dertig jaar afscheid Wat is je mooiste moment bij Ajax? 'Dat was in 1995 toen we met alle vrijwilligers en Ajax-betrokke- nen per vliegtuig naar de finale gingen. Tegenwoordig ga ik niet altijd naar de wedstrijden van Ajax I. Bij de thuiswedstrijd tegen PEC Zwolle mag ik familieleden meenemen.' DD Op 1 maart kwam de Ajax Academy Club, waarin voormalig spelers uit de Ajax-opleiding verenigd zijn, weer eens bijeen. Speciale gast op de Toekomst was voormalig directeur Jeugdopleiding Co Adriaanse. Jan van der Lee (86, in 2018 geëerd met de Wim Schoe- vaart Penning) stopt na 30 jaar als vrijwillig topscout bij Ajax. Het is geen toeval dat hij juist bij de wedstrijd Ajax tegen PEC Zwolle afscheid neemt, want hij is Zwolle naar. Als er bij iemand de toevoeging 'Langs de Zijlijn' van toepassing is, dan is het bij Jan van der Lee. Hoe herinner je je de dertig jaar als vrijwilliger bij Ajax? 'Ik kan mijn periode bij Ajax ver delen in drie periodes. In 1990 ben ik gevraagd als scout door Co Adriaanse (voormalig hoofd jeugdopleidingen, red.). Van Adri aanse heb ik een goede opleiding genoten. De eerste tien jaren waren fantastisch, we stonden dichtbij het voetbal. In die tijd werkten we met tien vrijwillige scouts. Het toenmalige bestuur en de directie waren beide open en helder en stelden zich kwets baar op. De periode van 2000 tot 2010 kenden we weinig top prestaties. De laatste tien jaar is er veel veranderd, de fluwelen revolutie vond plaats. Ajax moet oppassen dat het niet te groot wordt. Ik weet niet meer wie iedereen is. Ook heeft Ajax bui tenlandse ambities en behoort het tot de top van de wereld.' Hoe ziet je weekend als scout eruit? 'Vanmiddag bijvoorbeeld ga ik kijken bij Go Ahead Eagles OI3 tegen Ajax OI3. Leuk, dat is bij mij in de buurt. In het weekend breng ik een bezoek aan SC Hee renveen en door de week kijk ik vaak bij PEC Zwolle. Ik heb veel talenten gescout. Het is alleen niet handig om namen te noemen, want het is de vraag wie ze als eerste heeft "ontdekt". Het is een samenwerking van meerdere personen. De spelers die ik scout, ken ik amper. Ik let vooral op hun voetbalkwaliteiten. Wekelijks schrijf ik een uitgebreid rapport voor Casimir Westerveld. Ook werk ik graag samen met Marc Overmars, een aimabele man. Topscout zijn is een mooie tijds besteding na mijn pensioen. Het is niet vrijblijvend, maar wel vrij willig, hoewel ik een functieom schrijving van tien tot vijftien pagina's heb.Vóór mijn pensioen heb ik jarenlang in de accoun tancy gewerkt.' Tamara Schellekens Op 28 november 2014 werd in de bestuurskamer op de Toekomst het fotoboek Het Gouden Ajax gepresenteerd in het bijzijn van spe lers uit die periode. De gebbetjes vlogen natuurlijk in het rond. Toen de spreekstal- meester wees op het bijzondere wapenfeit van de aanwezige keeper Heinz Stuy (de nul in drie opeenvolgende Europacupfina les!) kwam daar natuurlijk meteen een plagerige reactie van een ploeggenoot op: 'Hij had gewoon een sterke verdediging voor zich staan.' Die opmerking kwam van Barry Hulshoff, een van die verdedigers, die toevallig op mijn favoriete foto uit dat mooie boek staat, op bladzijde 175. Ik schreef er al eens eerder over: Barry Hulshoff en Golden Earring, de band die een stukje van mijn jongenshart vero verde in de tijd dat ook Ajax zich daar voorgoed nestelde, rond 1983. Op de foto is het 13 juni 1972. Barry Hulshoff (25) is uitgenodigd om de Earring gouden platen te overhandigen voor de albums Eight Miles High (1969) en Seven Tears (1971). Op de foto lopen ze er ongedwongen keuvelend mee over straat in Hilversum. Dat juist Hulshoff aan de Earring is gekoppeld, is geen toeval. Hij is fan. Rockliefhebber. Waar de meeste Ajacieden en Oranjespelers van The Cats houden (zoetgevooisd, beetje glad) prefereert Huls hoff het rauwere werk uit die jaren: Wishbone Ash, Ten Years After, Deep Purple. En de Earring dus. Ik heb (muziekliefhebbers onder elkaar) altijd een zielsverwant gezien in de stoere Ajaxverdediger, die als mens net even anders was dan andere voetballers: progressief rockliefhebber, sociaal geëngageerd in een beroepsgroep die hij grosso modo wat te 'rechtsig' vond. Ik voelde instinctieve sympathie voor hem en had hem weleens willen aanklampen. Nu kan dat niet meer. Ajacieden van mijn generatie herinneren zich Hulshoff als lid van het trainersdriemanschap dat in januari 1988 de opgestapte Johan Cruijff opvolgde en het elftal in turbulente, sombere tijden naar de tweede opeenvolgende Europacup II-finale leidde, tegen KV Mechelen. Die nederlaag. Zó onverdiend, zó frustrerend. Ik kon het als der tienjarige amper verteren en huilde thuis op de bank tranen van woede en teleurstelling. Ik herinner me dat ook Stanley Menzo huilde, net als ik. En dat hij vaderlijk werd getroost door Barry Hulshoff. Via Stanley troostte Barry ook mij een beetje. Dat was waardevol. Dankjewel, Barry. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 11