VAN DE VOORZITTER Nog één keer in de pen Ter voorbereiding van de tweede seizoenshelft, waarin Ajax natuurlijk gaat proberen het landskampioenschap te veroveren, streek Ajax op 4 januari neer in Doha (Qatar). Onder uitstekende condities werd daar getraind en gevoetbald. Op 12 januari keerde de selectie terug naar Nederland. European Club Association, red.) werd opgericht om de belangen van de clubs richting UEFA te verdedigen. Ajax heeft aan de wieg gestaan. Hier heeft Ajax haar verantwoordelijkheid genomen.' 'Samen met Harry van Raaij en Jorien van den Herik, toenmalig voorzitters van PSV en Feyen- oord, hebben we de PAF opge richt (afkorting voor PSV, Ajax, Feyenoord, red.). We hebben als de drie topclubs afgesproken om niet rollebollend over straat te gaan. Dit zou niet goed zijn voor de supporters.' Op 16 december 2019 nam je afscheid als bondsvoorzitter tijdens een warme, hartelijke en geweldige avond in de Johan Cruijff ArenA. De voorzitter van de FIFA, Gianni Infan- tino, Minister van Sport en Gezond heid Bruno Bruins, oud-collega van Feyenoord Jorien van den Herik, Louis van Gaal, Björn Kuipers en vele andere dierbare vrienden en relaties spraken je toe. Wat is jouw bijdrage bij de KNVB geweest? 'Binnen de KNVB heb ik het onderwerp homofobie nadrukke lijk onder de aandacht gebracht. Samen met enkele medewerkers hebben we daar een niet meer weg te denken onderdeel van de bond van gemaakt. In de loop der tijd hebben we elke vorm van inclusie daarbij betrokken. "Voet bal voor iedereen" is de slogan. Diversiteit is het devies. Tijdens de avond is het Pact van Van Praag gesloten. Elk jaar komt er een diversiteitsprijs voor degene die zich daar het meest verdien stelijk voor heeft gemaakt. Dat is een prachtig cadeau van de KNVB. De kloof tussen het ama teur- en betaald voetbal is ver dwenen. In het begin waren dat twee aparte werelden. Nu niet meer. Dat is heel belangrijk voor het functioneren van de bond. De nieuwe campus is verwezenlijkt, met een supermodern trainings centrum. Hier komen de natio nale elftallen tegenwoordig weer trainen. Ook is de KNVB de ont wikkelaar van de VAR. Ik heb van veel dingen het initiatief geno men, maar je moet het wel geza menlijk doen. Iedereen moet er wel zijn schouders onder zetten. Ook de ontwikkeling van het vrouwenvoetbal heb ik met ande ren verder vorm kunnen geven en ik ben blij dat we een echte afdeling vrouwenvoetbal binnen de KNVB hebben.' 'Nederland zal altijd een vijver van voetbaltalenten blijven dankzij de infrastructuur die we hebben met meer dan 3000 verenigingen. Nederland is een heel klein landje met 17,5 miljoen inwoners, maar binnen een kwartier is een jon gen of meisje met de fiets bij een voetbalclub. Een kind kan trainen onder een gekwalificeerde trainer en daardoor is de kans dat het talent van het kind sneller tot ontwikkeling komt of wordt ont dekt groter dan bij de ons omrin gende landen. In Nederland heeft ieder dorp minimaal één voetbal club. Dat bedoel ik als ik zeg dat we een geweldige infrastructuur hebben.' Heb je nog een leuke anekdote? 'In december was ik bij de Chi nees in een klein plaatsje. 'Bent u meneer Van Praag van Ajax?' Tot op de dag van vandaag word ik aan Ajax gelieerd en niet aan de KNVB. Ook al ben ik al zestien jaar weg. Dat vind ik het magische van Ajax. Ik vind het ook heerlijk dat ik nu niet langer de neutrale bondsvoorzitter hoef te zijn, maar weer gewoon Ajacied kan zijn. Nu mag ik weer juichen als Ajax scoort!' Tamara Schellekens Waar ik in mijn vorige column ervan uitging dat ik per 5 december zou terugtreden als voorzitter, schrijf ik nu vlak voor de kerstdagen toch nog een keer 'Van de Voorzitter'. Dit omdat de kandidaat voorzitter plotseling door ziekte was geveld, en niet op de leden vergadering van 4 december aanwezig kon zijn. Hiermee gecon fronteerd, hebben wij besloten de verkiezing tot nader order uit te stellen. Het gaat inmiddels weer goed met onze kandidaat-voorzit ter en inmiddels is er voor donderdag 23 januari een nieuwe ledenvergadering gepland. Vandaar dat ik de pen opnieuw ter hand neem, en in deze eerste editie van ons Clubnieuws in het nieuwe jaar wil ik beginnen u, uw familie en naasten een heel goed, gezond en succesvol 2020 te wensen. Gezondheid is het toverwoord, zeker toen vorige maand bekend werd dat Daley Blind een ontstoken hartspier heeft. Een bericht waar wij van schrokken, het maakt andere zaken van absoluut ondergeschikt belang. Ik wens Daley van harte beterschap en een snel herstel. Traditiegetrouw terugblikkend op 2019 kan ik met recht spreken van een geweldig clubjaar. Naast alle mooie verenigingsactiviteiten kwam in mei de kampioensschaal terug in Amsterdam en hebben de prestaties in Champions League ons in Europa weer duidelijk op de kaart gezet. Vooral onze manier van spelen heeft in Europa indruk gemaakt, een groot compliment voor Erik ten Hag en zijn team. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er buitenlandse interesse voor Matthijs en Frenkie was, en zij de stap naar het buitenland maakten. In het nieuwe seizoen gaan we de winterstop in als lijstaanvoerder van de Eredivisie. Op Europees niveau hebben we een tegenvaller moeten incasseren omdat we ons niet voor de knock-out fase in de Champions League plaatsten, maar doorgaan in de Europa Lea gue. Ik vind dat wij in de poulefase niet hebben gekregen wat wij eigenlijk verdienden, maar weet als geen ander dat de wetten in de topsport daar maling aan hebben. Vooruitkijkend hoop ik dat 2020 voor Ajax opnieuw een mooi en succesvol jaar zal zijn, en dat wij doorgaan op de ingeslagen weg om structureel aan te haken bij de voetbaltop in Europa. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 3