'Weer gewoon Ajacied' Michael van Praag: AJAX CLUBNIEUWS Twintig-twintig HANSEN In de laatste competitiewedstrijd in 2019 behaalde Ajax een afgetekende zege op ADO Den Haag: 6-1. Een viertal jonge Ajacieden zette met hun aanwezigheid de wedstrijd extra luister bij: Ryan Gravenberch, Lassina Traoré, Jurgen Ekkelenkamp en Sontje Hansen. 17e Jaargang nummer 1, januari 2020 COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen, Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Medewerkers: Chris van Eck, Dick Goossens, Hennie Henrichs, Monique Janse, Jacques Kattenburg, Menno Pot, Henk Schulz, Rob Stol, André Stuijf, Rob van Vliet, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: AFC Ajax, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Namens de redactie van het Ajax Clubnieuws beginnen we, zoals het hoort, met het uit spreken van onze beste wen sen voor het jaar 2020 aan alle lezers van ons meer dan hon derdjarige cluborgaan. Onverdroten en met onveran derde motivatie en plezier zetten we het redactiewerk voort. Het Clubnieuws wil in de eerste plaats een afspiege ling zijn van het verenigings leven, waarin de jeugdopleiding een bepalende rol speelt, maar uiteraard drukken ook de prestaties van het eerste elftal een pittig stempel op de Toe komst en hebben daarmee ook invloed op de inhoud van het Clubnieuws. Er is onderscheid, maar het DNA verschilt niet wezenlijk. Dat beide elementen elkaar ook in 2020 mogen stimuleren en versterken wenst u: De redactie Na dertig jaar nam Michael van Praag eind 2019 afscheid als Nederlands voetbalbe stuurder. Vanaf 1989 tot 2003 was hij voorzitter van Ajax, van 2003 tot 2008 voorzitter van de RvC van de Eredivisie en vanaf 2008 tot 2019 bondsvoorzitter van de KNVB. Als bestuurslid van de UEFA (vanaf 2008) blijft hij tot 2021 aan. Wat warenje hoogtepunten in je bestuursperiode bij Ajax 'Onder andere het winnen van de Champions League, de beurs gang en het betrekken van de Johan Cruijff ArenA - want dat was de basis van de verdere groei van de club. Als een club een modern stadion kreeg, was dat altijd het een startpunt voor verdere groei waardoor je onder andere betere spelers kon halen en houden. Ook het oprichten van de Ajax Supportersvereniging was een hoogtepunt omdat daar mee de binding tussen Ajax en de supporters altijd gewaarborgd zou zijn.' 'Ik denk ook aan mijn afscheid op het veld als voorzitter van Ajax. Joark (supporter, red.) had dat geregeld, maar ik was bang om te worden uitgefloten. Hij gaf mij een Ajax-shirt (met het cijfer 0) en ik kreeg een houten hamer omdat ik jarenlang de kop van de jut ben geweest. Hij liep samen met mij naar de F-side, die stond op en begon te applaudisseren. Daarom vind ik supporters een mooie groep; ondanks onze meningsverschillen zagen ze ook wel dat ik de dingen in het belang van Ajax deed. Ajax is hun club en dat konden ze uiteindelijk toch waarderen.' 'In het bestuur hadden we een unieke samenwerking. Ieder was voorzitter van zijn eigen porte feuille en kon redelijk autonoom opereren. We hadden een colle giaal bestuur met Uri Coronel, Arie van Os, Hennie Henrichs en André Kraan. Dat is de kracht van Ajax in die tijd geweest. Uri Coronel hield zich bezig met de commerciële deals en Arie van Os bekommerde zich om de transfers. Ik denk dat ik de enige voorzitter in de wereld ben, die nog nooit met een transfer te maken heeft gehad.' Wat zijn andere belangrijke wapen feiten in jouw tijd als voorzitter bij Ajax? 'Na het staafincident was ik onge wenst aanwezig bij de tuchtcom- missie waar we twee jaar werden uitgesloten van Europees voetbal. Toen ik mijn vinger opstak en vroeg wanneer we in hoger beroep konden gaan, werd ik gevraagd om mijn mond te hou den. Het gevolg was dat we ons toen bij de initiatieven van Real Madrid, Arsenal, AC Milan en Juventus aansloten: de GI4 (nu de

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 2