DAVID De balans Erfgoed IÉ In beweging blijven Op 29 december vond in de Johan Cruijff ArenA het tweede Ajax Winterfestival plaats.Tijdens de manifestatie kreeg het publiek diverse Ajax-documentaires voorgeschoteld en waren er andere activiteiten, vaak opgeluisterd door illustere Ajacieden. Beste lezer, allereerst wens ik u een gelukkig nieuwjaar: dat ons aller Ajax ook in 2020 weer op het Museumplein gehuldigd mag worden! Daarnaast wil ik aftre dend bestuurslid Ronald Pieloor danken voor zijn inzet voor het Ajax Erfgoed en zijn opvolger Wendy Nagel feliciteren met haar benoeming tot de bestuursraad. Goed, een nieuw jaar betekent in de voetbalwereld natuurlijk aller eerst de stilte van de winterstop en tegelijk een transfermarkt die weer op volle toeren draait. Het erfgoed krijgt in deze voetballoze periode de gelegenheid het een en ander te inventariseren en de balans op te maken. In de eerste helft van dit voetbal seizoen is er weer veel binnen gekomen. Diverse vanen uit de Champions League en ook club cadeaus en toegangsbewijzen, die door o.a. Jack Spijkerman ver werkt worden in het registratie systeem Axiell. Verder heeft het erfgoed ook nieuwe handjes erbij gekregen. Zo heeft masterstudent en erfgoed stagiaire Laurie Smit het Ajax Bewegend Beeld plan verder uitgewerkt (later dit sei zoen meer informatie hierover) en heeft Louis van de Vuurst het stokje overgedragen aan de nieuwe huisfotograaf Jasper Ruhé, en zich bij het erfgoed aangeslo ten als vrijwilliger. Projecten als Oral Historie en Vele Ajacieden 2.0 draaien goed en leveren positieve reacties op. Vrijwilligers Evert Vermeer, Max Flam, Sem Bannenberg, Mark Stuy, en ook Erol Erdogan en Lindy Hofstra dragen voor deze projec ten meer dan hun steentje bij. Ook de verwerking van het papie ren archief, waaronder de pro grammaboekjes, gaat rustig verder. Hier mag het erfgoed rekenen op de hulp van Carel Berenschot en de broers Maarten en Bram Wol- ters. Als we naar de tweede seizoens helft kijken, staan er interessante en belangrijke wedstrijden op het programma. Hopelijk leveren die mooie aanwinsten voor het archief op. Ook wordt in de tweede seizoenshelft een poets actie uitgevoerd voor al het zilver werk op de Toekomst en in de Gallery of Fame. De familie de Vries en mevrouw Buskermolen hopen we ook deze keer weer te enthousiasmeren voor deze bij zondere onderneming. Tot slot hopen we in januari ook weer een nieuwe stagiair te verwelkomen. Die tweedejaars student mag zich ontfermen over de objecten in Axiell en andere dagelijkse werk zaamheden ondersteunen, zoals het inrichten van de vitrine in de Koninklijke Loge. Kortom, we kunnen terugkijken op een enerverende seizoenshelft en reikhalzend uitzien naar deel twee. Rianne van de Wetering De laatste weken van het voorbije kalenderjaar brachten ons eer ste team in een mineur-stemming. Dat had meer te maken met een rijtje slechte resultaten dan met een overheersend jaargevoel. Zo'n rijtje nederlagen raakt je, maakt, en dat is Ajax-eigen, wat somber gestemd. Ook dat sentiment hoort vanuit het gepredikte winnaarsideaal bij Ajax, dat zijn wij nu eenmaal. Sterker dan de momentopname die leidt tot enige innerlijke onrust, ongerustheid en bij velen al dan niet ingehouden boosheid, moet het algemene overzicht zijn. Noem het de 'helicopterview'. Welbeschouwd is 2019 een jaar geweest waarin we in volle blijd schap en in totaal genot (over het vertoonde spel) de terugkeer aan de internationale top hebben beleefd. Honderdduizenden heb ben Ajax ervaren zoals de ouderen Ajax in hun onwrikbare en onuitwisbare herinnering hebben: dominant, technisch vaardig, dur vend, offensief. Meer dan welke tactische formule ook, zijn dat de basiselementen voor het Ajax-voetbal. Honderdduizenden jonge mensen die uit overlevering en mooie verhalen-van-toen veel over Ajax weten, hebben de magie van de club aan den lijve ondervon den. Een betere en overtuigender advertentie is er niet. Harten zijn verpand aan het Amsterdamse rood en wit. Wat een winst is dat! En wat een aanbeveling is het om zo voort te zetten in 2020. Wat in 2019 overheerste, moet in het nieuwe jaar de norm en het streven zijn. 2020 zit alweer een paar weken op de brommer en de sterren staan goed. Met ververste energie en de overtuiging van eigen kwaliteit het seizoen voortzetten is de insteek die niet alleen voor het eerste elftal geldt, maar evengoed voor de hele vereniging. Bij Ajax is op lauweren en goede bedoelingen rusten niet aan de orde. Op alle niveaus blijft er beweging en, zoals een mooi spreek woord uit de bokswereld luidt: 'wanneer je beweegt ben je lastig te raken'. Binnen die beweging van de club zit ook, met wijsheid en inzicht als basis, constante evaluatie, vernieuwing soms. Aan de boorden van sportpark de Toekomst zien we vernieuwing in letterlijke zin: de contouren van een nieuwe accommodatie. In de opleidingselftallen flonkeren wat sterren met toekomst, de vrouwentak wordt groter en sterker. Er is kwaliteitswinst te halen, waarbij het cruciaal is om vanuit rust, overtuiging en openheid in alle geledingen de Ajax-waarden te volgen. Letterlijk en figuurlijk in beweging blijven, niet uit evenwicht te brengen door tijdelijke momenten van tegenslag: op naar een prachtig 2020! "ïCNDAG ftS. 2 UURi

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2020 | | pagina 16