WIE IS WIE? Het vlaggetjes-idee uit Athene -é-- Hoe werkt het systeem precies? Ajaxclubnieuws nr 6_Ajax 30-10-19 10:16 Pagina 4 In de herfst van 1994 legde Ajax een stevige basis voor de voortgang in de Champions League, die in 1995 glorieus zou worden afgesloten. In Athene werd AEK verslagen waarna twee gelijke spelen tegen Casino Salzburg (zie elftalfoto) volgden. 'De trein was het station uit', zo eindigde de vorige aflevering, en die beeldspraak volgend lag het volgende station alweer om de hoek. Een uitwedstrijd tegen AEK Athene en de beide wedstrijden tegen Casino Salzburg waren de volgende punten van aandacht. De strijd in Athene was in de eerste fase vooral een strijd tegen de sfeer van het stadion: een elektri- ficerende stemming met Grieks temperament - zo u wilt fana tisme - zweepte AEK op, dat met meer inzet dan tactisch vernuft aanviel. En nog met succes ook. De na een half uur verworven voorsprong leefde echter maar een paar minuten, Ajax maakte met een treffer van Jari Litmanen gelijk. Daarna stelde Ajax volledig orde op zaken: met een goal van Patrick Kluivert trok het de winst naar zich toe. Een zakelijk resul taat in een weinig historische wedstrijd, die echter één spoor zou nalaten: de vlaggetjes die aan het publiek waren uitgedeeld en waarmee feestelijk werd gezwaaid, een idee dat Ajax over nam en nog steeds bij de meeste Europese wedstrijden voortzet. Enfin, Casino Salzburg dus, uit de stad van Mozart. Prachtige muziek, mooie lichtpaarse shirts ook, maar voetballen ho maar. Verdedigen en afwachten was het parool, en de naam van trainer Otto Baric staat in de voetbalge schiedenis geschreven als een soort keurmerk voor de theorie dat je niet voor je lol gaat lopen voetballen. De wedstrijd in Salz burg bestond dan ook vooral uit wachten op niets en toen het publiek opgelucht in de tram naar huis zat, stond het nog steeds 0-0. Twee weken later gingen de Oostenrijkers vrolijk (nou ja) ver der waar het was opgehouden, maar ditmaal kwam er zowaar iemand voor het Ajax-doel. Hij heette Tomislav Kocijan, en hij zorgde voor 0-1. Dat was al een eind in de tweede helft, en Ajax moest nog even stevig aan de bak. Vijf minuten voor tijd 'regelde' Litmanen toch nog een gelijkspel letje. Ach, erg zorgwekkend was dat niet, want Ajax, dat betrekke lijk blanco aan de Champions League was begonnen, stond er prima bij in de poule. De volgende klus was de return tegen Milan. Dat zou weleens de beslissende wedstrijd kunnen worden, in goed Nederlands of Italiaans de 'Vorent- scheidung'. Dan zou het weer echt over voetbal moeten gaan. Evert Vermeer Naam: Vincent Koning Functie: Developer Clubarbitrage Hallo Vincent, hoe ben je bij Ajax terechtgekomen 'Ik ben zo'n tweeënhalf jaar geleden met Ajax in contact gekomen. Dat kwam omdat ik een arbitragetool heb ontwikkeld die vraag en aanbod van beschikbare scheidsrechters en wedstrijden bij elkaar brengt. Naar aanleiding daarvan sprak ik met Melle Sitters (mana ger van de Toekomst red.) en zijn we aan de slag gegaan om het systeem Arbitrage Online te implementeren en te gebruiken. Door de ervaringen van de afgelopen jaren zijn we er achter gekomen dat er een hele ontwikkeling gaande is op het gebied van arbitrage en dat het noodzakelijk is om dit te verbeteren door het aanbie den van opleidingen en begeleiding aan scheidsrechters en wed strijdofficials.' Wordt dit programma vanuit Ajax aangeboden? 'Jazeker, en mijn opdracht is het professionaliseren van de gehele arbitrage binnen Ajax. De club kent geen eigen clubofficials, maar wel assistent-scheidsrechters die gekoppeld zijn aan teams. We zijn echter volledig afhankelijk van externe arbiters. Bij de reguliere beker- en competitiewedstrijden verzorgt de KNVB de arbitrage, maar er worden zoveel meer wedstrijden bij Ajax gespeeld, en op de gekste tijden. Zie hiervoor maar eens geschikte mensen te vin den. Hieraan probeer ik mijn steentje bij te dragen.' 'Bij het systeem beschikken wedstrijdofficials over een account waarbij ze zelf een aantal kwalificaties krijgen van hun club en daardoor bepaalde wedstrijden beschikbaar krijgen. Doordat we scheidsrechters zelf laten kiezen, zien we dat het aantal aanstellin gen toeneemt. Wij brengen met het systeem wedstrijden zichtbaar. We hebben inmiddels 1.800 wedstrijdofficials in het systeem zitten die gebruikmaken van de tool om zelf wedstrijden te vinden.' Vaste vraag in onze rubriek: wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Dat is uiteraard een combinatie van arbitrage en een doelpunt. Mijn moment is dat van Mazraoui tijdens de wedstrijd Real Madrid - Ajax, vorig CL-seizoen. De enorm lastige beslissing die de wed strijdofficials (VAR) moesten nemen of de bal al dan niet geheel over de lijn was gegaan voorafgaand aan Tadic' goal. Het maakte duidelijk hoe moeilijk het is om als wedstrijdofficial juiste beslissin gen te nemen.' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 4