DAVID Presentjes uit de Champions League Erfgoed -é-- Ouwejongenskrentenbrood II Ajaxclubnieuws nr 6_Ajax 30-10-19 10:17 Pagina 16 Het was helemaal Ouwejongenskrentenbrood tijdens de OJKB-dag op zaterdag 7 september. Na het verzamelen op de Johan Cruijff ArenA, waar een groepsfoto werd gemaakt van de mannen die tussen 1969 en 1979 jeugdspeler waren, volgde een sfeervolle avond op de Toekomst. Tijdens het verschijnen van dit Clubnieuws staat Ajax aan de vooravond van het Champions League thuisduel tegen Valencia. We hopen dat er dan weer een stuk clubgeschiedenis kan worden geschreven over een prestatie tegen een Spaanse club en dat er weer objecten kunnen worden toegevoegd aan de erfgoedcollec tie. Het is wel interessant om eens die fysieke objecten te belichten die Ajax overhoudt aan een avondje Europees voetbal. We weten alle maal dat de aanvoerders van beide teams wedstrijdvanen uitwisselen. Wat weinigen weten is dat vooraf gaande aan de wedstrijd de direc ties en bestuursleden van de beide club samen lunchen en/of dineren. Hier worden meestal geschenken uitgewisseld, zoals (kleine) kunst werken die gemaakt zijn door een gerenommeerde kunstenaar uit de desbetreffende stad. Andere voor beelden zijn een fles Schotse whisky van Celtic, een ingelijst historisch programma van Real Madrid en, de laatste aanwinst, een bronzen beeld van een hond (zie de foto). Dit beeld is door Lille geschonken tijdens de lunch voor afgaand aan AFC Ajax-Lille. U ziet de hond terugkeren in het logo van Lille. Medewerkers van Ajax plaatsen de cadeaus vrijwel direct in de vitrine van de Koninklijke Loge. Deze vitrine is dan al door het Erfgoed ingericht met objecten en foto's die te maken hebben met de wed strijd. Door de jaren heen heeft Ajax verschillende malen tegen een Spaanse tegenstander gespeeld. Over het algemeen bieden Spaanse clubs prachtig gedeco reerde cadeaus, vaak van zilver, aan. Zo zijn er tientallen zilveren schalen voorzien van een sierlijke inscriptie. We kunnen wel stellen dat Spaanse clubs erg veel gevoel voor traditie hebben. Dit in tegen stelling tot de clubs uit Oost Europa. De laatste jaren kreeg Ajax van deze clubs vaak een por seleinen item zoals een vaas of een tapvaatje cadeau. Gelukkig valt over smaak niet te twisten Voor zover wij weten wordt de gezamenlijke clubgeschiedenis die wordt getoond in de Koninklijke Loge gewaardeerd door zowel de relaties van Ajax als de besturen van de bezoekende clubs. We hopen daarom dat we na decem ber nog vaker nieuwe cadeaus van eventuele Europese topclubs kun nen laten zien. Rianne van de Wetering 'Onze mooie club', dat was, ondanks alle pijnpuntjes die wij er ook meemaakten, het diepste sentiment tijdens de Ouwe Jongens Krenten Brood reünie op zaterdag 7 september. 'Ouwejongenskrentenbrood', je schrijft het eigenlijk aan elkaar, zoals ook de inhoud van die woordcombinatie duidt op totale ver bondenheid. Op de Toekomst (en bij de start in de Amsterdam ArenA) was iedereen aanwezig ook aan elkaar geschreven, verbon den. Wat een blije gezichten op de tweede editie van de reünie van voormalige jeugdspelers. In de aanloop naar de reünie werd er door de organisatieleden weleens in lichte wanhoop met het hoofd geschud. Zou het mini male aantal gehaald worden? Waar vinden wij meer oud-leden? Komt de begroting rond? Is er minder animo bij de jongste groep? Het hoofdschudden en hersenpijnigen achter de coulissen leidde niet tot het hijsen van een witte vlag, ben je gek? Erik, Alex, Rob, Jopie, Jan, zelf gekneed in 'Ouwejongenskrentenbrood', gaven niet op en met het naderen van de heilige datum won de overtuiging dat het goed zou komen het van de vrees voor een fiasco. Niks fiasco! Zoals het hoort hadden de zeer velen die kwamen (maar er kan nog meer bij) geen notie van de beverige sentimen ten die de organisatie soms parten had gespeeld: wat een fantasti sche, onvergetelijke reünie was het weer. Diverse generaties, allen met hun eigen aanknopingspunten en referenties, roerden en mengden zich tot één geheel, vol van Ajax Gevoel. Het is een groot goed om te weten deel uit te maken van die gemeenschap. Linksom - rechtsom, in zonlicht en in schaduw, je komt er niet omheen dat Ajax invloed heeft gehad op al die levens. Ajax is een indringend fenomeen dat weliswaar momenteel naar wereldom vattende proporties klimt, maar juist aan de kleinschaligheid in menselijke verhoudingen zijn grote kracht ontleent: daar woont de geest van de club. De thuisblijvers waren de verliezers. Ze werden gemist, maar ze krijgen, sneller dan vermoed, een herkansing. Op de vleugels van de juichende reacties op Ouwejongenskrentenbrood nummer 2 is besloten niet te wachten tot er weer vijf jaar is verstreken, maar het evenement over vier jaar plaats te laten vinden. De marge wordt vergroot, mannen die tussen I960 en 1986 als jeugdlid voetbalden voor Ajax zijn in 2023 meer dan welkom bij onze mooie club! Laat de organisatie maar, vol van ouwejongenskren- tenbrood, vergaderen, soms wanhopen, dan weer moed tanken, kniezen, het hoofd breken en creatief zijn, het komt allemaal goed!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 16