'Verenigingslid als waardering' Ajax in Amerika Langs de Zijlijn teams bij Ajax en op wed strijddagen bezoekt hij de Johan Cruijff ArenA. Onder het motto 'Train als een echte Ajax-speler' vinden gedurende het seizoen de Ajax Camps Clinics plaats. De belang stelling voor de trainingsevenementen, die in de schaduw van de Johan Cruijff ArenA plaatsvinden, is ook dit jaar enorm. Ajaxclubnieuws nr 6_Ajax 30-10-19 10:17 Pagina 11 Ik schreef dat stukje naar aanleiding van het nieuws dat Ajax een kantoor in Manhattan had geopend en een nieuwe poging ging wagen in Amerika. 'Nu hopen Jim en ik dat Ajax het zelf kan. We hebben er alle vertrouwen in.' Dat vertrouwen bleek terecht. Vorige maand reisden Edwin van der Sar en Menno Geelen namens Ajax naar de VS. Ik was al onder de indruk van het nieuws dat Ajax een mediapartnerschap met de sportsite Bleacher Report had gesloten (het beste Ameri kaanse internetplatform, precies het juiste voor Ajax), maar dat bleek slechts één deel van een imposante drietrapsraket. Zowat in dezelfde adem liet Ajax weten dat het ook overeenkom sten had gesloten met de tv-zender ESPN en het kwaliteitstijd schrift Sports Illustrated. Print, tv en online, op elk terrein de best denkbare partner. Ik heb nog altijd contact met veel trouwe Ajax USA-leden van tien, twintig jaar geleden. We hebben samen mooie avonturen beleefd (en daarbij altijd veel lieve hulp van Ajax gekregen). Die Amerikanen zijn een betrouwbare barometer voor Ajax' Ameri kaanse activiteiten. Om het maar met Amsterdamse directheid te zeggen: hun bekken vielen open. Eindelijk, na decennia van halfbakken net-niet-pogin- gen heeft Ajax nu de podia veroverd waarop je je moet manifeste ren als je iets wilt in Noord-Amerika. Begin dit jaar interviewde ik Mark Dillon, die van 2003 tot 2006 Ajax Orlando leidde. Hij verrichtte goed werk, maar na een direc tiewisseling merkte Dillon dat Ajax hem liet verzuipen. Hij keek niet om in wrok: 'Ik hoop oprecht dat Ajax, wat de plannen ook zijn, ditmaal wél groot durft te denken en de Amerikaanse markt wél serieus durft te nemen.' Ook hij zal nu goedkeurend knikken. Ik realiseer me dat deze activiteiten voor de meeste Nederlandse Ajax-supporters een ver-van-mijn-bed-show is. Mij interesseert het wél. Ik voel voor het eerst echte opwinding bij wat Ajax in Amerika klaarspeelt. Het is, in een notendop, het verschil tussen het Ajax van toen en het Ajax van nu. Menno Pot Een jaar geleden vertelde ik op deze plek over Ajax USA, de fansite die ik met mijn Amerikaanse vriend Jim McGough runde. Wij, Ajax USA, wisten de Amerikaanse Ajax-supporter tussen 1999 en 2008 beter te vinden, bedienen en helpen dan Ajax zelf. Klinkt gek, maar het was zo. Jacques Kattenburg is bijna 70 jaar. Op zaterdag volgt hij al fotograferend de diverse Hoe lang ben je al bij Ajax betrok ken? 'Ik begon met foto's maken bij Ajax bij het team Lucky Ajax en dat deed ik voor "Ajax Fanzone". Ik reed het gehele land door, soms met Dick Schoenaker, om alle wedstrijden vast te leggen. Vanaf het moment dat Ajax Vrou wen, onder leiding van Ed Engel- kes, haar intrede maakte, ben ik als "hun" fotograaf betrokken geweest. Een ander team dat ik vanaf het begin volgde, was Klas siek Ajax. Daar kwam ik veel bekenden tegen van Lucky Ajax. Zij spelen op dinsdagavond in de hal. Andere omstandigheden; door de lichtinval is het moeilijk foto's maken. Zo kwam ik steeds meer in aanraking met verschillende teams. Ik ging meer foto's maken op de Toekomst en dat komt door mijn fotowerk bij de Ajax Veteranen. Nu maak ik beelden van de Ajax-jeugd van O9 tot en met OI9 en ben ik op zaterdag op de Toekomst te vinden. Ook andere activiteiten van de vereni ging, zoals Sinterklaasavond of de verjaardag van Ajax, leg ik op de gevoelige plaat vast.' Wanneer ging je voor het eerst naar Ajax? 'Vroeger zat ik op de F-side. Sinds een aantal jaren heb ik een sei zoenkaart voor vak 121. Vanaf 2018 ben ik lid van de vereniging en heb ik twee kaarten in het ledenvak. Ik kom graag bij Ajax want alles is goed geregeld. Ik ben blij dat ik onderdeel mag zijn van deze mooie club.' Je mooiste clubmoment? 'Dat was toen ik werd gebeld door Ed Lefeber met de vraag of ik lid wilde worden! Dat voelde als een eer, een prachtig moment waaruit de waardering sprak voor alle jaren vrijwilligerswerk voor de vereniging. Al die jaren liep ik er rond en nu hoorde ik erbij.' Tamara Schellekens

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 11