WIE IS WIE? kW Het Champions League- avontuur vertrekt Met een thuiswedstrijd tegen toenmalig Champions League-winnaar Milan begon Ajax 25 jaar geleden een bijzonder avontuur. Onze scribent Evert Vermeer verhaalt over het onvergetelijke seizoen 1994-1995. Ajax keek met wat gemengde ver wachtingen aan tegen het debuut in de Champions League in 1994. De club speelde nogal aanvallend, en of dat realistisch was op het Europese topniveau was onduide lijk. Neemt niet weg dat Ajax twee jaar eerder de UEFA-cup had binnengesleept, en een goed deel van dat elftal er nog steeds was, dus wie weet. Kansloos was Ajax in ieder geval niet. De Champions League had nog een eenvoudige opzet, al noemde trainer Louis van Gaal het al wel "een gedrocht": voor de zwakke broeders was er één kwalificatie ronde, maar Ajax mocht meteen aan tafel in een van de vier groe pen van het hoofdtoernooi. Het gerecht oogde smakelijk: AEK Athene, Casino Salzburg, maar vooral Milan konden voor leuke wedstrijden zorgen. Ajax had zich warmgelopen met het winnen van de Super Cup (tegen Feyenoord, altijd leuk) en de eerste twee competitiewedstrijden, tegen RKC en Vitesse. Op 14 septem ber 1994 in het eerbiedwaardige Olympisch Stadion kwam Milan met menige klinkende naam: Baresi, Donadoni, Maldini, Savice- vic, en vooral Ruud Gullit, die de hele wedstrijd stevig (en enigszins beschamend) werd uitgefloten door het rood-witte publiek. Maar er ontbreken ook wat vaste waarden bij Milan, waar Ajax vol ledig aantreedt: met Blind, Litma- nen, de Boertjes, Overmars en de rijzende ster, Patrick Kluivert. Waar Milan afwachtend begint en verdedigt, vat Ajax de koe bij de horens en Milan bij de keel, zon der overigens voor veel vuurwerk te kunnen zorgen. Pas vijf minuten na rust komt het overwicht van de Amsterdammers op het score bord: Ronald de Boer krijgt de bal van Kluivert en verslaat doelman Rossi met een bekeken boogje. Dat is goed voor het zelfvertrou wen van Ajax, dat aan de hand van de op het oude nest terug gekeerde Frank Rijkaard de druk opvoert en een kwartiertje later opnieuw toeslaat. Een sprint van Overmars wordt gevolgd door een hoge voorzet, die via Baresi bij Litmanen belandt, die meedo genloos inkogelt. Milan probeert aan de Ajax-wurggreep te ontko men, maar mist de kracht. Gullit wordt bovendien kundig uitge schakeld door de jonge Reiziger. De eerste twee punten zijn binnen, want zoveel worden er nog uitgedeeld dat seizoen. En ook de nodige Milan-shirtjes, want sommige overwinnaars zijn als een kind zo blij met hun geruilde shirtje. En misschien zijn een kwart eeuw later de Milan- spelers dat inmiddels ook wel. De trein was het station uit. Evert Vermeer Naam: Henk Schulz Leeftijd: 53 jaar Functie: Aanvoerder Ajax Zaterdag 4 Hoe lang ben je al bij Ajax 'Dit wordt mijn achtste seizoen bij Ajax Zaterdag 4. Ik ben inge stroomd in wat toentertijd de Veteranen 35+ heette. Daarvoor had ik een groot aantal jaren bij verschillende amateurclubs en in de zaal gespeeld. Wel had ik al een Ajax-achtergrond doordat ik een tijd in de jeugd heb gespeeld. Ik moest helaas stoppen vanwege mijn geblesseerde knie. Ik heb toen zeven jaar niet gevoetbald, en een aantal operaties onder gaan om mijn knie weer stabiel te maken. Uiteindelijk belde Ajax of ik bij de Veteranen 35+ wilde meedoen. En als Ajax belt, dan kom je.' Je hebt bij amateurclubs gevoetbald en nu bij een amateurtak van een betaaldvoetbalorganisatie. Zie je hier verschil in? 'Dat zit hem vooral in niveau. Bij een club als IJsselmeervogels heb je het eerder over de Eerste Divisie. Daar moet je presteren. Dat is hier wel minder, alhoewel we allemaal wel in de jeugd van Ajax hebben gespeeld, waar je ook moet presteren. Dat zijn we dus gewend. Belangrijkste is dat het plezier en de lol voorop staan. Dan komt het resultaat vanzelf. Dat zie je ook terug, want de afgelopen vijf jaar zijn we achter elkaar kampioen geworden.' Je hebt gezongen op de laatste verjaardag van Ajax en op de schalen avond. Vertel daar eens wat over. 'Joop Leeuwendaal is bij alle officiële gelegenheden de vaste zan ger van het clublied. Dat doet hij al jaren en dat moet zo blijven. Maar als hij niet kan, vind ik het wel leuk om het te doen. We hebben ook samen opgetreden bij de verjaardag van Ajax. Ik zing voornamelijk in mijn vrije tijd en vaak ook na de wedstrijden op zaterdag.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Dat was afgelopen mei toen we voor de vijfde keer kampioen waren geworden. In het begin van het seizoen kreeg ik trombose in mijn been. Dat heeft veel met me gedaan. Om dan na een moeizame periode aan het eind van het seizoen als aanvoerder de kampioensschaal uitgereikt te krijgen, dat was echt een mooi moment.' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 4