m BhSK Nagenieten en doorpakken Met de mooie last van hoge verwachting startte Ajax het internationale seizoen in de Play offs voor de Champions League. Daarin schudde het PAOK Saloniki en Apoel Nicosia van zich af. - We zijn weer begonnen aan een nieuw seizoen, en eenieder die de club in zijn hart heeft, keek de afgelopen zomer zeker een aantal malen terug naar het unieke seizoen 2018-2019. Wat hebben we genoten van de 'dubbel', en de prachtige prestatie in het Cham pions League-toernooi, waar wij letterlijk en figuurlijk in de laatste seconde van de halve finale door Tottenham Hotspur werden uit geschakeld. Het was een uniek seizoen en laten we dat vooral koesteren. Zoals ik eerder in mijn column de verwachting ventileerde, is er inderdaad vanuit verschillende Europese landen veel belangstelling voor onze spelers geweest, met als gevolg dat uit ons basiselftal na Frenkie ook Matthijs en Lasse Europa in zijn getrokken. Het is een gegeven waar wij mee zullen leren leven, en daarom moeten wij ook blij zijn dat onze directie in staat is geweest om de andere sterkhouders binnen de selectie te behouden. Wij hebben inmiddels middels twee voorrondes gespeeld tegen PAOK Saloniki en Apoel Nicosia, en opnieuw de poulefase van de Champions League bereikt: een prima resultaat dat past bij onze ambities in het internationale voetbal. Toch blijft het vreemd dat een club als Ajax na zijn prestaties in het vorig seizoen voorrondes moet spelen. Het systeem is gebaseerd op de landencoëfficiënt en is voor clubs als Ajax die goed hebben gepresteerd in de Champions League onredelijk. Naar mijn mening wordt het hoog tijd dat we in Europa overschakelen naar een systeem waar de clubprestaties leidend zijn voor directe plaatsing danwel het spelen van voorrondes. Coach Erik ten Hag is nog bezig de puzzel van de basisopstelling op te lossen, vergelijkbaar met het vorige seizoen. Laten wij niet de fout maken om vandaag het nieuwe elftal van dit seizoen te verge lijken met het elftal dat aan het einde van het vorig seizoen in de flow raakte en ons een zinderend einde van het seizoen bezorgde, maar weet dat het inpassen van nieuwe spelers enige tijd kost. In de poulefase van de Champions League treffen we Lille,Valencia en Chelsea, een loting die perspectief biedt voor een goed resul taat en overwintering. Ik ben zeer benieuwd hoe het ons dit jaar in de nationale competi tie zal vergaan, en hoe wij ons op Europees niveau zullen laten gel den. In beide elementen heb ik alle vertrouwen. Hennie Henrichs, voorzitter stellen dat het goed komt, ook al is dat misschien niet bij Ajax. Als je kijkt naar het betaald voetbal, dan zie je dat meer dan 80% van de jongens die hier in de oplei ding heeft gezeten uiteindelijk prof is geworden. Dat is een geweldig percentage. Ik probeer ervoor te zorgen dat mensen zich hier vertrouwd voelen. Een veilige situatie creëren, door rust en eerlijkheid.' Wat vind jij als voetbaltrainer het grootste verschil tussen de jeugdop leiding nu en 25 jaar geleden? 'Meten is weten in 2019. Op elk gebied wordt nu nauwkeurig bij gehouden hoe een speler er voor staat. Er wordt meer getraind, school en studie is tot in de puntjes geregeld, net als het vervoer, en ook op het gebied van voeding is alles nu verzorgd. Ik at vroeger gewoon een bief- stukkie met brood en dat was prima, nu zijn er complete voe dingsschema's die voor iedereen anders zijn.' Je bent nu 65. Hoe lang zie jij jezelf nog doorgaan? 'Het liefst zo lang mogelijk. Op dit moment voel ik me goed en heb ik het nog steeds heel erg naar mijn zin. Tegen de tijd dat ik met pensioen zou moeten gaan, op m'n 67e, kijk ik wel hoe het dan gaat.' Heb je je 25-jarig jubileum nog gevierd? 'Nog niet, maar ik mag van de club een aantal mensen uitnodi gen voor een etentje. Daar heb ik heel veel zin in. Ik merk dat het me toch wel wat doet. Een tijdje terug vond ik thuis de offi ciële brief die ik van het Ajax- bestuur kreeg in mei 1994, met de uitnodiging om mijn arbeids contract te komen onderteke nen. Ik plaatste daar een foto van op mijn Instagram-account (@heini_otto, red.) en daar kreeg ik ook zo veel leuke com mentaren op. Het is toch wel bijzonder dat ik al zo lang werk bij zo'n fantastische club, als Amsterdammer, als Jordanees. De warmte die ik krijg van de mensen, doet me enorm goed.' Jan-Matthijs Harderwijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2019 | | pagina 3